Eğitim:
TEOG Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2015 e Okul Puanları

MEB tarafından bir değişiklik yapılmadığı takdirde 2015 TEOG sonuçlarının da Haziran ayında açıklanması gerekiyor.

TEOG SONUÇLARI (e-okul.meb.gov.tr) TEOG sonuçları e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak.

e-okul.meb.gov.tr adresine giren veliler Öğrenci TC Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarası'nı sisteme girip TEOG 2015 sonuçlarını görebilecekler.

TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak, MEB açıklama yaptı. Buna göre TEOG sınav sonuçları 8 Haziran 2015 Pazartesi günü açıklanacak. 2014-2015 öğretim yılı sonunda ortaokulların 8´inci sınıfını bitiren ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilecek öğrenciler için hazırlanan ve taslağı şubat ayında görüşe açılan “Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” yayımlandı.

Yeni kılavuza göre, 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip ve bir defa tercih alınarak yerleştirme yapılacak. Yedek yerleştirme yapılmayacak. TEOG sonuçları sonrası Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

 

TEOG Lise Nakiller nasıl yapılacak?

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

 

TEOG Ortak sınav puanları 8 Haziran´da e-okul’da açıklanacak

Millî Eğitim Bakanlığı, tercih ve yerleştirme sürecine ilişkin takvimi de belirledi. Buna göre, 8 Haziran´da ortak sınav puanları ilan edilecek. Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 24 Haziran´da ilan edilecek.TEOG kapsamında yapılan merkezi sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak.

 

TEOG Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos´ta ilan edilecek

Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz´da saat 13.00´e kadar tercihler alınacak.

Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

Kılavuz için tıklayınız.


TEOG LİSE YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

TEOG lise yerleştirme 2015 için MEB'ten gelen açıklamanın detaylarını sizler için derledik. MEB TEOG 2015 öncesi aldığı değişiklik kararıyla TEOG lise yerleştirmede bir dizi yeniliği açıklamıştı.  MEB TEOG lise yerleştirmede 15 olan tercih hakkı 25'e çıkardı.

Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Nakil başvurusunda da 5 okul tercih edilebilecek. TEOG lise yerleştirmelerinde bu yıl 8 yeni uygulama var.

TEOG lise yerleştirme 2015'te 8 yeni uygulama var.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yıl yerleştirmelerde uygulayacağı yenilikler:

-TEOG TERCİH SAYISI 25'E ÇIKTI: Geçen yıl 15 olan tercih sayıları bu yıl 25'e çıkarıldı. Öğrenci velisi, okulların genel ve özel başvuru şartlarına dikkat ederek, istek sırasına göre farklı il ve ilçelerdeki okullar da dâhil olmak üzere okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercihi yapabilecek.

-TEK LİSTE OLACAK: A ve B grubu listeleri kalktı. Öğrencilerin, artık okul türüne göre herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor, 25 tercihinden birini seçecek.

-ÖZEL OKUL KAYITLARI ERKENE ÇEKİLDİ: Özel okul kayıtları önceden yapılacak. Böylece özel okula gitmek isteyen öğrenciler havuzdan çıkacak. Bakanlığın tercih işlemleri ekranında öğrencilerin karşısına 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' ve 'Tercih yapmak istiyorum' butonları çıkacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, 'Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım' butonunu seçecek. Bu durumda tercih yapmaları gerekmeyecek. Ancak tercihler sonucunda yapılacak yerleştirmelerde istediği bir Anadolu lisesinde boş kontenjan olursa ve puanı okulun taban puanına yakın ise isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvurabilecek.

-YERLEŞEMEYENLER NAKİL BEKLEYECEK: Öğrenci 25 tercihinden birine yerleşemezse sistem tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek. Ancak bu öğrenciler Bakanlığın belirleyeceği tarihlerde boş kontenjanlara nakil yapabilecek.

-TEOG LİSE NAKİLLERİNDE YENİ DÖNEM 5 TERCİH HAKKI: Nakil başvurusunda tek değil, 5 tercih alınacak. Öğrenciler bu tercihleri doğrultusunda Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) üstünlüğüne göre merkezi olarak bu okullardan birine yerleştirilecek. Kesin kayıtlar otomatik olarak yapılacak. HIZLI İŞLEM YAPILACAK: Boş kontenjana nakil başvurusu haftanın 4 günü alınacak, cuma günleri sonuçlar açıklanacak.

-NAKİLDE 20 PUAN ŞARTI: Danıştay'ın da yürütmeyi durdurma kararı verdiği taban puan dikkate alınmadan puan üstünlüğüne göre boş kontenjanlara yapılan yerleştirmelerde "-20 puan şartı" gelecek. Buna göre ilk yerleştirmenin ardından okulda boş kontenjan kalırsa en son yerleşen öğrencinin puanından ancak 20 puan daha düşük öğrenciler bu okullara nakil için başvurabilecek.


TEOG Sınav Sonuçları Sayfası İçin Tıklayınız

RUTİN NAKİL ARALIKLARI DEĞİŞTİ: Nakil dönemi okullar açılmadan tamamlanacak. Daha önce haftada bir yapılan rutin nakiller, ayda bir kez yapılacak

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
erkannnkrgızzz 4 yıl önce

ya arkadaşlar bu teog sonucuna nasıl bakılıyor e okuldan sınav bilgileri kısmından sadece dersin sınav puanı yazıyor anlamadım bir şey lütfen yardımcı olun

Misafir Avatar
zeynoo 4 yıl önce @erkannnkrgızzz

erkan e okuldan taki̇p edi̇n sinavi bence 12 den önce gi̇rmeye çalişin bence cunkü cok ki̇şi̇ gi̇receği̇ i̇çi̇n donabli̇r e okulu açik tutun :))))

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
berkay001 4 yıl önce @erkannnkrgızzz

aynen erkan puanı açıklasınlar direk işteb ukadar basit

-Beğenmedim(0)
Avatar
berkay001 4 yıl önce

bu ne olm açıklayın şunu puanlarımız gösterin e okulda puan toplamlarımızı hadi yaklaşıo ama ya

Misafir Avatar
ahnffbyrcgtr 4 yıl önce

Bune lan

Misafir Avatar
aleyna 4 yıl önce

arkadaslar bnde cok merak edıyorum ama acamıyorum banada yardımcı olun

Misafir Avatar
tuba 4 yıl önce

Nasıl bakılıyor benim tc ile doğum tarihi eslesmiyo diyo anlamadım doğru bir şekilde girdim

Misafir Avatar
kral haboo 4 yıl önce

wAllah arkadaşlar yerleştirme sonuçları herkes için hayırlı olsun

Misafir Avatar
Kader 4 yıl önce

Teog cok kolaydi bence teoga zor diyenlerin % 99'u tembeldir

Misafir Avatar
naz 4 yıl önce

Tembel sensin kimseye tembel demeye hakkin yok sen caliskansin galiba ama saygin yok kimseyide kinama basina gelebilir cok bilmis

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Eren 4 yıl önce

Sen profsun zaten geriye kalanlar salak botekndemi kader

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
sera yurt 4 yıl önce

Arkadaşlar girmiyorum napıyım

Dershanede 3 Şart Kalktı
Danıştay, MEB'in 18 Eylül 2015'te yayımladığı dershanelerin özel öğretim kurslarına dönüşmesini...

Haberi Oku