Kamudan Haber:
Öğretmenler Taciz Durumunda Suç Duyurusunda Bulunacak

Selvi ÇELİK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi kapsamında rehber öğretmenler için el kitabı hazırladı. Öğretmenlerden cinsel, fiziksel istismara ve ihmale uğramış öğrencilerini belirlemeleri halinde "eyleme" geçmeleri istendi. Öğretmenlerin baronun çocuk hakları merkezlerine başvurabilecekleri ve hukuki destek isteyebilecekleri belirtildi.

AİLENİN İZNİNE GEREK YOK

Kitapta, sınıf, branş veya rehber öğretmeni, ihmal ve istismar vakalarında riskin aile ortamından kaynaklandığını belirlediğinde ailenin izni alınmaksızın okul idaresi gizlilik ilkeleri doğrultusunda yazılı olarak kolluk kuvvetlerine ya da Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacak. Eğer çocuğa yönelik risk aile dışından geliyorsa aileye bildirildikten sonra aynı işlem yapılacak.

ŞÜPHE YETECEK

İhmal veya istismar şüphesi bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmesi için yeterli olacak. Çocuk ihmal ve istismarı ifade etmese bile öğretmen bundan şüpheleniyorsa durumu okul idaresi, rehberlik ve psikolojik danışma servisine gizlilik ilkeleri doğrultusunda bildirecek ve yine kolluk kuvvetlerine veya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapılacak. Öğretmenlere "el kitabı" olarak hazırlanan kitapta, ihmal, fiziksel ve cinsel istismara uğrayan çocuklarda bunların fiziksel ve duygusal göstergelerinin neler olduğu da anlatıldı. İşte ayrıntılar

Duygusal istismar çocuğu geriletir

Fiziksel göstergeleri, çocukta konuşma bozuklukları, fiziksel gelişimde gecikmelerdir. Davranışsal bozulmalar, alışkanlıklarında bozulma yani emme, ısırma ve sallanma gibi davranışlar ortaya çıkar. Anti-sosyal, zarar veren davranış bozuklukları gösterir. Aşırı şikayeteden, pasif veya ısrarcı ve agresif davranışlar gösterir.

Cinsel istismarda çocuk içine kapanır

Cinsel istismarın fiziksel göstergeleri yürüme veya oturmada zorluk, kıyafetlerin altında kanlı, lekeli izler, yırtıkların olması, hamilelik ve zührevi hastalıklardır. Çocuğun davranışsal göstergeleri arasında beden eğitimi derslerinde yer almaya karşı isteksizlik, içine kapanma, hayal dünyasında kalma veya bebeksi davranışlar yer alır.

İHMAL EDİLEN ÇOCUKTA AİLE ARAŞTIRILMALI

Çocuk ihmalinin fiziksel göstergeleri arasında gıdasızlık, solgunluk, sürekli aç olma hali veya yiyecek bulunca aşırı hızlı tüketim, hijyenden yoksunluk olur. Veli ise ilgisizdir.

Anahtar Kelimeler
öğretmen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
tabi tabii 4 yıl önce

öğretmenlerimizin de dört dörtlük güvenliğinin sağlandığı şu günlerde ... öğretmenin şikayette bulunması gerekir... şikayet edilen veli okula gelince öğretmenlerimiz dört dörtlük korunduğu için kimse bir şey yapmaz.. hele ki ders bitiminde de eve kadar eşlik eden polisler olursa..

'Bu sezon Antalya'ya 2,5-3 milyon Rus turist...
Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, en iyimser tahminlere göre bu sezon da Rusya'dan 2.5- 3...

Haberi Oku