Kamudan Haber:
Ortaokul Öğrencilerinden

ÖZGÜR ALANTOR

TÜBİTAK Bilim Fuarı'na hazırlanan Çankırı Mehmetçik Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Berat Karaca, Salih Çimenoğlu ve Ekrem Haktanıyan, sensör, cep telefonu ve akü yardımıyla görme engelliyi gitmek istediği yere ulaştıracak "gören baston"u icat etti.

Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin engellerini kaldırmak için çalıştıklarını, bunu da başardıkları için mutlu olduklarını dile getirdi.

Baston, cep telefonu, sensör ve küçük bir aküyü bir araya getirdiklerini anlatan Karaca, "Engelli kişi, telefon ve üzerindeki sesli navigasyon sayesinde yerini tespit ediyor. Sensör, engeller konusunda uyarıda bulunuyor. Bastona bağlı cep telefonunda gideceğimiz yeri işaretliyoruz. Telefon hareket ettikçe, navigasyonu kullanarak engelliye kulaklık sayesine sesli olarak yeri bildiriyor. Ayrıca hangi yöne gidileceğini de söylüyor. Bastonumuzun ucuna yerleştirdiğimiz sensör, engeller konusunda uyarı yapıyor. Bir engele yaklaştığımızda ötmeye başlayarak kişiyi uyarıyor" diye konuştu.

Karaca, arkadaşlarının da projeyi beğendiğini belirterek, "Ne yapacağımıza karar verdikten sonra kısa sürede projemizi hayata geçirdik. Bastonda kullandığımız parçaların birçoğunu kendimiz tedarik ettik. O nedenle çok ucuza mal oldu. Projemiz desteklenirse daha da geliştirilebilir" ifadelerini kullandı.

"Engellilerin gündelik hayatını bu bastonun kolaylaştıracağına inanıyorum"

Öğrencilerden Çimenoğlu da güzel bir çalışmaya imza atıklarını düşündüğünü söyledi.

TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı'na okul olarak katılmaya karar verilince bu projeye başladıklarını belirten Çimenoğlu, "Görme engelliler yolda yürürken birçok sorunla karşılaşıyor. Kimi bir arabaya çarpıyor, kimi bir direğe. Yaşanan bu durumlar bizleri çok üzüyor. Bizde buradan yola çıktık. Görme engellilerin gündelik hayatını bu bastonun kolaylaştıracağına inanıyorum" dedi.

Ekrem Haktanıyan ise bastonu yapmak için 5 gün çalıştıklarını belirtti.

Anahtar Kelimeler
öğrenci
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

'Bu sezon Antalya'ya 2,5-3 milyon Rus turist...
Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, en iyimser tahminlere göre bu sezon da Rusya'dan 2.5- 3...

Haberi Oku