Güncel Haberleri Tümü

Mustafa Denizli Yine Ne Yapacaksın Sen

Takımının yaş ortalamasının 30 olduğuna işaret eden Denizli, bundan dolayı transferde 25 yaş altı, özellikle 20-22 yaş grubundaki futbolculara yöneldiklerini kaydetti. Bu yaş grubundaki transfer etmek istedikleri oyuncuların kadroda direkt yer alabilecek kalitede olduklarını ifade eden Denizli, "Kulüplerinin de bu futbolculardan beklentileri yüksek olduğu için transferleri kolay olmuyor. İki kulüp ve futbolcunun fikir birliğine varması lazım" dedi.

 Genç oyuncuları almak zor

Takıma devre arası transfer döneminde 2 oyuncunun katıldığını belirten Denizli, belli bir yaşın üstündeki oyuncuları tercih etmedikleri için transferde zorluk yaşadıklarını söyledi.

Fransa'dan olumsuz yanıt

Yaptıkları görüşmelerin ardından 25 yaş grubu altı transferi gerçekleşmeyen 3 oyuncu olduğunu dile getiren Mustafa Denizli, Fransa liginden talip oldukları bir oyuncu için de bugün olumsuz yanıt aldıklarını aktardı.

3 transfer daha

Ara transfer döneminde 3 oyuncuyu daha kadrolarına katmayı hedeflediklerini vurgulayan Denizli, "Transfer için önümüzde 15 günlük bir süreç daha var. Ümit ediyorum istediğimiz yaş grubundan yarından sonra bir, önümüzdeki hafta da bir oyuncunun daha transferini gerçekleştireceğiz. Yine 18 yaş grubundan bir oyuncuyu daha renklerimize bağlayacağız" diye konuştu. Denizli, bu transferlerin ardından takımdaki 3-4 oyuncuyla yolları ayırmayı düşündüklerini bildirdi.

Yardımcı camianın içinden

Gazetecilerin, "Yardımcı bir hocayı ekibinize dahil edecek misiniz?" sorusu üzerine Denizli, şunları söyledi:

"Teknik adamlığa başladığı yıllardan bu yana hep futbolu yeni bırakmış, teknik direktör olmak isteyen, hedefleri ve hevesleri olan arkadaşlarla devam ettim. Bu, milli takımı çalıştırırken de böyle oldu. Benim yanımda yer alan arkadaşların hepsi bu mesleğe yeni başlayanlardı. Bir kısmı halen ligimizde görev yapıyor. Yine böyle bir arkadaşla çalışmayı amaçlıyordum ancak şu ana kadar gerçekleşmedi. Bu düşüncede olan hiçbir arkadaşım da benimle temasa geçmedi. Ancak aklımda 1-2 isim var. Önümüzdeki hafta birlikte çalışacağım, camiamız içinden olan bu arkadaşımın ismini açıklayacağım."

''Umut'un yaşadıklarını ben de yaşadım''

Bir soru üzerine Umut Bulut'a taraftarların gösterdiği tepkiye değinen Mustafa Denizli, bunun sadece tek başına değerlendirilecek bir unsur olmadığını belirtti.

Umut ile ilgili ortaya çıkan tablonun başta kendisi olmak üzere tüm futbolcuları üzüntüye sevk ettiğini anlatan Denizli, "Futbolda özellikle önde oynayan oyuncuların, dünyanın her yerinde karşılaştığı inanılmaz pozisyonlar görüyorsunuz. Bunları ben de yaşadım. Bu, futbolun içinde etle tırnak gibi her zaman yaşanabilecek pozisyonlar. Futbolcunun o an karşı karşıya kaldığı psikoloji sadece kendisi ile sınırlı değil, takım arkadaşlarını da etkiliyor" dedi.

Diğer ülke liglerinde sonuç ne olursa olsun oyundan çıkarken oyuncuların alkışlanmasına imrendiklerini ifade eden Mustafa Denizli, Umut Bulut'a yönelik davranışları tasvip etmediklerini kaydetti. Denizli, "Sadece bizim değil, bundan mutlaka bütün taraftar gruplarının vazgeçmesi gerekiyor. Galatasaray taraftarı daha sağduyulu ve anlayışlı yaklaşırsa, bu durumu telafi edebiliriz" diye konuştu.

Umut Bulut'a gösterilen tepkinin anlık koşullara bağlanması gerektiğine dikkati çeken Denizli, ortaya çıkan tabloyu farklı hadiseler ve gereksiz polemiklerin bir sonucu olarak gördüğünü anlattı. Denizli, büyük bir ihtimalle bu anlık tepkiyi gösterenlerin evlerinde döndüğünde yaptıklarından pişmanlık duyduklarını dile getirdi.

Galatasaraysız şampiyonluk yarışı olmaz

Mustafa Denizli, "Galatasaray şampiyonluk yarışının içinde olmalı ve olacaktır" sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Galatasaray bu yarışın içinde olacaktır ifadem aynen devam ediyor. İçinde biz olmadan bu yarış olmaz. Bizim adımıza kolay bir yarış değil. Zor bir tablo var önümüzde. Önemli olan bu zor tablo içinde bu yarışı devam ettirebilmek. Tablonun net ortaya çıkması için nisanı beklemek gerekiyor. Bizim göstereceğimiz performans da önemli. Defalarca bu tür yarışların içinde oldum. Tecrübelerime dayanarak açıkladığım bu düşüncem devam ediyor."

Şampiyonluk yarışında önlerinde iki rakiplerinin olduğunu hatırlatan Denizli, önlerinde tek takım olsaydı daha iddialı bir görüş ortaya koyabileceğini ifade etti.

Son oynadıkları 5 lig maçından tahminlerinden 3-4 puan daha fazla puan kaybı yaşadıklarını söyleyen Denizli, geriye düştükleri maçlarda sağlıklı reaksiyon veremediklerini vurguladı. Yarışın içinde var olduklarını göstermek için kazanmaları gerektiğine dikkati çeken Denizli, "Ondan sonraki süreç bize farklı tablolar sunacaktır. Bu tabloları lehimize çevirebilmemiz için bizim kendi işimizi doğru yapmamız gerekiyor. Bunları yaparsak tablo mutlaka istediğimiz noktaya gelir" şeklinde konuştu.

''90'lı yıllarda yaptığım revizyonu tekrar yapmak istiyorum''

"Sezon sonunda takımı şampiyon olmazsa görevi bırakıp bırakmayacağı" yönündeki soru üzerine Denizli, teknik direktörlük kariyeri boyunca hep tek yıllık sözleşmeler imzaladığını hatırlattı. Galatasaray'a gelirken bir yol haritası belirlediğini ifade eden Denizli, kadrodaki yetenekli oyunculardan faydalanacaklarını hem de yeni genç isimleri kadrolarına dahil edeceklerini dile getirdi. Galatasaray gibi camialarda şampiyonluk dışındaki sonuçların başarısızlık sayıldığına işaret eden tecrübeli teknik adam , "Burada bizim ortaya koymamız gereken bu takım, camiayı ve taraftarı mutlu edecek noktaya ulaşıyor mu? Önümüzdeki ilk hedef bu. 90'lı yıllarda bunu yaşadım ve revizyon gerçekleşti. Böyle bir ikinci aşamayı ortaya çıkarmayı düşünüyorum. Sivasmaçıyla böyle bir yolculuğumuz başlayacak" dedi.

''Rakipleri yakalamak için çalışıyoruz''

Şampiyonluk yarışındaki rakipleri Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin, kendi aralarında oynadıkları maçlarda hangi netice alınırsa alınsın kendi lehlerine olacağını vurgulayan Denizli, önlerindeki rakiplerinden hangisinin daha ulaşılabilir olduğunu söylemenin şimdiden mümkün olmadığını kaydetti. Sarı-kırmızılı takımın çalıştırıcısı, "Kamp çalışmalarımız ve transferlerimiz ikinci yarıda rakiplerimizi yakalamak için. Nefesimiz enselerine yaklaştıkça tablo değişecektir" diye konuştu.

40 günde 11 maç

Yaklaşık 40 gün içinde 11 maçları olduğunu ve yorucu bir sürecin kendilerini beklediğini anlatan Denizli, takımı fizik, mental ve sayı olarak bu yolculuğa hazır tutmak zorunda olduklarını vurguladı. "Liderle aralarındaki 11 puanlık farkın transfer stratejilerini etkileyip etkilemediğinin" sorulması üzerine Denizli, bu durumun transfer edecekleri oyuncu tercihini etkilemediğini bildirdi. Denizli, transfer etmeyi bekledikleri futbolcuların ikisinin birinci, birinin ise ikinci tercihleri olduğunu kaydetti.

"Lider de olsaydık bu anlayışla hareket ederdik" diyen Mustafa Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bu yapıyı, kaliteyi muhafaza ederek yaş ortalamasını aşağı çekmek zorundayız. Galatasaray'ın geçen yılki kadrosuna baktığımız zaman artıya mı geçti eksiye mi düştüğünün değerlendirmesini herkes yapabilir. Şampiyonluktan sonraki yıllar genelde sıkıntılı olur. Örneğin şampiyon olan Chelsea düşme potasının üstünde devam ediyor. Yapmak ve izlemek mecburiyetinde olduğumuz yol haritası, 25 yaş altı hem genç hem de geldiğinde takıma katkı sağlayacak profiller üzerinde yoğunlaşmak."

Alternatifi olmayan mevkilere öncelik

Denizli, transferde ilk aşamada alternatifi olmayan mevkilere öncelik vermek istediklerini bildirdi. Transfer çalışmalarında yerli oyuncu adaylarının çok fazla olmadığı bilgisini veren Denizli, kendi çizgilerinde olan yerli genç oyuncuların rakiplerinde görev yaptığını vurguladı.

Bundan dolayı yabancı genç oyunculara yöneldiklerini belirten Denizli, transfer etmeye çalıştıkları ve isminin açıklamadığı 18 yaş grubundaki oyuncunun lige heyecan katacağına inandığını söyledi.

''Hamzaoğlu düşüncelerini söyledi''

Kendisinden önceki teknik direktör Hamza Hamzaoğlu'nun, sarı-kırmızılı takımın gösterdiği performansı eleştirmesinin sorulması üzerine ise Denizli, şunları ifade etti:"Mutlaka bir soru sorulmuştur ve o da ortam itibariyle cevaplamak zorunda kalmıştır. Neticede düşüncesini söylemiştir. Düşüncesini açıkladı diye hiçbir teknik direktörü eleştirmem doğru olmaz. O da gördüğünü söylemiştir."

Sakatlarda son durum

Birbirine yakın bölgedeki oyuncularının sezon başından devam edem sakatlık sorunları olduğunu ve bu oyuncularının fedakarlık göstererek oynadıklarını anlatan Denizli, "Podolski 3 aydır bileğindeki ciddi sorunla mücadele ederek görev yapıyor. Bazı sakatlıkları kontrol altına almak için verdiğiniz mücadele başka olumsuzluklara yol açıyor 3 hafta sonra bizle çalışmaya başlayacak" diye konuştu. Wesley Sneijder'in darbeye bağlı olarak yan bağlarında ödem oluştuğunu ifade eden Denizli, bu oyuncunun genel durumun iyi olduğunu aktardı. Denizli, Burak Yılmaz'ın da geçen yıldan devan eden sakatlık probleminin olduğunu ancak onun da gelecek maçta oynayabileceğini kaydetti. Sakatlığı düzelen Hamit Altıntop'un takımla birlikte çalışmalara başladığını belirten tecrübeli teknik adam, "Hamit 10 günü bulmaz, takımdaki birlikteliğe katkı sağlar diye düşünüyorum" ifadesini kullandı.Semih'in kart cezalısı olduğunu hatırlatan Denizli, 5 oyuncusunun kart cezası sınırında olduğuna dikkati çekti.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz