Kamudan Haber Haberleri Tümü

Hakarete Uğrayan Memurun Yapması Gerekenler

Mesai arkadaşının hakaretine maruz kalan bir Devlet memuru, ispat edemediği sürece bir başvuru yapmamalıdır.

SORU: İyi günler kolay gelsin. Memur olarak çalıştığım kurumda diğer bir memur tarafından hakarete uğradım. Bununla alakalı nasıl bir şikayette bulunabilirim?

CEVAP: Disiplin hükümleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 124-136 maddelerinde düzenlenmiştir. Burada yer alan düzenlemeye göre iş arkadaşlarına hakarette bulunmanın cezası "Kademe İlerlemesinin Durdurulması" cezasıdır. İlgili fıkra hükmü şu şekildedir:

"Kademe ilerlemesinin durdurulması: Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır.
l- Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek,"

İş arkadaşlarının hakaretine uğrayan bir Devlet memuru iki işlem yapmalıdır.

1- Devlet Memurlarının Müracaat ve Şikayetleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak, silsile yoluyla durumu en yakın amirine bildirmelidir. Amir eğer yetkisi dahilindeyse konuya eğilmeli, değilse talebi yetkili amire bildirmelidir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

2- Hakarete uğradığını iddia eden memur, disiplin işlemi yapılması için başvurmadan önce, hakarete uğradığını ispatlamalıdır. Bir kamera kaydı veya en az iki şahit ispat açısından çok önemlidir.

İddiasını ispat edemeyecek memurun, şikayette bulunmasının bir manası bulunmamaktadır.

Yorumlar
  • Adaletin Peşinde

    78 puanla atanamadığım için ucretli olarak görev yaptigim okulda aynı yıl 50 puanla atanan bir din kulturu hocasını unutamıyorum eminim bu şekilde haksız adaletsiz şekilde atanan on binlerce zat var şimdi suç bunlarda mı yoksa bunları düşük puanlarla atayan zatlarda mı? Şimdi bizler 500.000'i bulan branş öğretmenleri olarak ne mi istiyoruz? Size söyleyeyim atanamayan yarım milyon vatan evladı varken öğretmen olarak atanma baraj puanını 75 gibi bir baraj puana çıkarmanızı istiyoruz eğer adalete zerre kadar değer veriyorsanız düşük puan alanları devlete öğretmen olarak atamazssınız.Sayın yetkililer

    cevapla
  • Mobbing 4+4+4'ün Üvey Evlatları

    Meb'in toplam açığı 90.000 branş öğretmenlerini atamayacaksanız neden o zaman 30.000 atama veriyorsunuz biz branş öğretmenleri olarak alım yapacağınız 4 branş dışındakilerin yüksek puanla atanamayacağını biliyoruz kendimizden de vazgeçtik ama adalet yerini bulsun şubatta atanamassak mecburen 2016 KPSS sınavına girecek 500.000 adayın içine dahil olacağız bu şekilde hepimizin vebaline girersiniz haberiniz olsun sayın yetlililer şubat ataması dengeli olmayacaksa 10 bin atama yapsanız adaletsizlik etmiş olursunuz zaten 4+4+4 ile 4 bölümün dışındaki öğretmen adaylarına hali hazırda üvey evlat muamelesi yapmanız sıradan bir olay haline geldi

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz