Kamudan Haber Haberleri Tümü

Yeni üniversiteler farklı alanlarda uzmanlaşacak

ÖK Başkanı Prof.Dr.Yekta Saraç, üniversitelerin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknolojide, bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama odaklı farklılaşmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Üniversitelerde Bölgesel Odaklı Misyon Farklılaşmasına Yönelik Değerlendirme Toplantısı", Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın katılımıyla düzenlendi. Prof. Dr.Saraç, yükseköğretimin gelişimi ile ilgili yaptığı konuşmasında, "Yeni yükseköğretim yasamız, eşitlik, akademik ve bilimsel özgürlük, hesap verilebilirlik, kurumsal özerklik, liyakat ve ehliyet, çeşitlilik ve ihtisaslaşma, kalite odaklı rekabet ilkeleri esaslı gelişimi içerecek. Bu toplantının sonuçlarını yarın Sayın Başbakanımızla da paylaşacağız" dedi.

Saraç, "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması"nın "yeni YÖK"ün öncelikleri arasında olduğunu belirterek, üniversitelerin birbirinin benzeri olma yönünde eğilimleri bulunduğunu dile getirdi. Yeni kurulan üniversitelerin, Boğaziçi, ODTÜ, İstanbul gibi üniversitelerle yarışmalarının, kendilerini onlarla aynı misyona sahip olmaya zorlamalarının doğru olmadığına işaret eden Yekta Saraç, yeni kurulan üniversitelerin, bölgelerindeki kurumsallaşmasını tamamlamış üniversitelerin bölge için üretemeyecekleri, başaramayacakları işleri başarabileceğini savundu.

Üniversitelerin bir kısmının eğitimde, bir kısmının araştırma ve teknolojide, bazılarının da bölgesel kalkınmaya katkı sağlama odaklı farklılaşmasına ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Saraç, "Bu şekilde, bu üniversitelerimiz eğitim süreci fonksiyonlarını yerine getirirlerken, araştırma sürecinde ise bölgeyle ilgili alanlarda ihtisaslaşabilecekler ve bölgesinin kalkınmasına önemli katkıda bulunabileceklerdir" diye konuştu.

"Yükseköğretimde iki önemli unsur, nitelikli bilgi ve insan"

Bu yaklaşımın, 10. Kalkınma Planında "Yükseköğretim sistemi, hesap verebilirlik temelinde özerklik, performans odaklılık, ihtisaslaşma ve çeşitlilik ilkeleri çerçevesinde kalite odaklı rekabetçi bir yapıya dönüştürülecektir" eylem başlığıyla açık şekilde belirtildiğini hatırlatan Yekta Saraç, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmak için yükseköğretim odaklı iki önemli unsurunun, "nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan" olduğunu belirtti.

Bilginin ve yetiştirilen insan kaynağının öncelikli olarak bulunulan bölgeye katkısının büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Saraç, bu amaca yönelik olarak haziranda 22, Ağustosta da 27 üniversite rektörlerinin katkısıyla "Bölgesel Gelişmede Üniversitelerin Rolü Toplantıları" gerçekleştirildiklerini anımsattı.

Özellikle Anadolu'da kurulan üniversitelerde yoğunlukta

Bu üniversitelerin 2006'dan sonra ve özellikle Anadolu'nun belli bölgelerinde kurulan üniversiteler olduğunu belirten Yekta Saraç, şöyle devam etti: �"Bu toplantılar sonrasında Kalkınma Bakanımız ile görüştük ve akabinde YÖK ile Kalkınma Bakanlığımızın bürokrat ve uzmanları ortak çalışmalar gerçekleştirdi. Bu kapsamda Sayın Kalkınma Bakanımıza ve tüm bürokratlarına sürece yaklaşım ve katkıları için çok teşekkür ediyoruz. Bakanlığımız ile iş birliği dahilinde yürüttüğümüz çalışmamızda bugün yeni bir aşamaya gelindi ve başlatılan bu girişimimizin uygulanma sürecine yani yöntemine ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu toplantımızın özellikle yakın zamanda tüm kamuoyumuzun da gündeminde olan 'Yeni Yükseköğretim Yasası' kapsamında da büyük önem arz edeceği görüşündeyiz. Çünkü, şu an tüm üniversitelerimiz tek tip bir misyonla ve tek tip bir yönetişim yöntemi ile tanımlanmış durumda. Yeni yükseköğretim yasamız ise eşitlik, akademik ve bilimsel özgürlük, hesap verilebilirlik, kurumsal özerklik, liyakat ve ehliyet, çeşitlilik ve ihtisaslaşma, kalite odaklı rekabet ilkeleri esaslı gelişimi içerecek. Yani yapacağımız bu çalışma, yeni yükseköğretim mevzuatımızın da bir uygulaması niteliğinde olacaktır. Bu toplantının sonuçlarını yarın Sayın Başbakanımızla da paylaşacağız."

Saraç, konuşmasında, çalışmanın her aşamasında kendilerini destekleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

Yorumlar
 • Adaletin Peşinde

  78 puanla atanamadığım için ucretli olarak görev yaptigim okulda aynı yıl 50 puanla atanan bir din kulturu hocasını unutamıyorum eminim bu şekilde haksız adaletsiz şekilde atanan on binlerce zat var şimdi suç bunlarda mı yoksa bunları düşük puanlarla atayan zatlarda mı? Şimdi bizler 500.000'i bulan branş öğretmenleri olarak ne mi istiyoruz? Size söyleyeyim atanamayan yarım milyon vatan evladı varken öğretmen olarak atanma baraj puanını 75 gibi bir baraj puana çıkarmanızı istiyoruz eğer adalete zerre kadar değer veriyorsanız düşük puan alanları devlete öğretmen olarak atamazssınız.Sayın yetkililer

  cevapla
 • 2023

  Her yıl atamalarda aslan payını alan malum branşların lobicilik yaptığı bir kez daha anlaşıldı düşük puanlarla bir ingilizce ve din kulturu atama furyasıdır gidiyor çok merak ediyorum farklı branşlardan atanamayan 500.000 öğretmen varken her yıl bütün atamaları 4 malum branşa yapmak hangi akla hizmettir.Bir araştırın bakalım İngiltere'de bile bu kadar ingilizce öğretmeni var mı? Tek kelime ingilizce öğrenmeden KPSS alan sınavında bile kendi alan sorularını çözemeyen niteliksiz öğretmenleri atamak uğruna bu branşların ders saatini arttırıp bu açığı da kapatmak için mecburen pozitif bilimlerden kesinti yaparsanız öğretmen atamaları da amacından böylece sapmış olur saptırmış olursunuz.O zaman da bu ülke uzaya uydu fırlatacak beyinleri yetiştiremez doğal olarak inovasyon da olmaz hatta bırakın inovasyonu ağır sanayide çalışacak ara eleman bile bulamazssınız

  cevapla
 • Atanamayan 500.000 Öğretmen Var

  Mebin 90 bin açığı varmış atanamayan öğretmen sayısı yarım milyonu bulmuş şu alım yapmadığınız bölümlerin yalnızca gece öğretimini kapatmak sorunu çözmedi universiteler bu açığı gündüz öğretimine eklediler en azından ihtiyaç fazlası olan bolumlerin (edebiyat sosyal tarih vb.) gibi yığılmanın olduğu branşların gündüz öğretimlerini de kapatın atanamayan öğretmen sayısını ve yığılmasını daha da arttırmayın bu konuda Yök daha fazla geç kalmamalı

  cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz