Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Okullarda Engelli Öğrenci İstenmiyor

Uşak’ta bir ilkokulda yaşanan olaylar velilerin engelli öğrencilere karşı ne kadar saygısız ve tahammülsüz olduğunu bir kez daha gösterdi.

 Altı yıl önce bir karı koca Uşak’ta trafik kazası geçirdi. Kazadan herkes yaralı kurtuldu ancak çocukları kendileri kadar şanslı değildi. Omuriliği hasar gören çocukları kazadan sonra sakat kaldı ve kendi başına yürüyemez hale geldi. Zaten psikolojik danışmanlık yapan baba kızını okul sürecine gayet iyi hazırladı. Annesi de kızına her alanda yardımcı olarak onun yürüme açığını kapatmaya çalışıyordu.

Anasınıfı süreci gayet başarılı geçti, küçük kız okula ve arkadaşlarına ısındı. Ne var ki her şey ilkokul birinci sınıftan itibaren istedikleri gibi gitmedi. Çocuğun ilkokul öğretmeni nedendir bilinmez onu sınıfta kabul etmedi ve sınıftan atılması için hem aileye hem çocuğa hem de diğer öğrenci velilerine baskılar kurdu. Öğretmenin kurduğu baskılar yüzünden öğrenci velileri de sınıfta engelli öğrenciyi istememeye başladı. Böylece bir öğrenciye karşı hem bir meb öğretmeni hem de tüm öğrenci velileri anayasal bir suç işlemeye başladı. Anayasamıza göre bir kişinin eğitimi devlet güvencesi altındadır ve zorunlu eğitimden kimse mahrum bırakılamaz.

Aile öğretmeni milli eğitim müdürlüğüne şikayet etti ancak öğretmenin kusuru bir şekilde örtbas edildi. Öğretmen bunun üzerine daha fazla yüz bularak ayıbını sürdürdü ve öğrenciyi bazen sınıfa bile almamaya başladı. İşte aile bu yüzden yakında yargıya gitmeye hazırlanıyor. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar giderek hakkımızı arayacağız diyen baba Cevat Sargın sesimizi her türlü mecrada duyuracağız dedi.

Kız çocuğunun annesi ise sadece kendi çocuklarının değil tüm engelli çocukların bakanlık ve devlet okulları tarafından benimsenmediğini ve engelleri yüzünden onlara farklı davranıldığını söyledi. Gerek öğretmenler gerekse veliler engelli öğrenciyi görmeye tahammül edemiyor. Oysa ki onlar da bir çocuk ve okumaya ders almaya ihtiyacı var. Sadece engelleri var diye bir çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılmasına anlam veremiyoruz. Bakanlığın bir an önce konuyla ilgili harekete geçmesi gerekir dedi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz