Paket Haberleri Tümü

Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır 2016 Öğren Online - İmranlı

Elektronik iletişimde yaşanılan hızlı gelişmeler ve kamu kurumlarının bu teknolojiyi kullanmaya başlamaları ile birlikte; askere gideceklerin elektronik ortamda askerlik sorgulaması yapıp askerlik yeri öğrenmeleri mümkün hale geldi.

 14 Ocak Perşembe günü birlik yerlerinin açıklanmasının ardından, 3-8 Şubat 2016 tarihlerinde acemi birliği ile başlayacak. A grubu çıkan adayların gideceği tarih olan 3-8 Şubat, B grubunda farklı olacak. B grubu çıkanlar ise Mart ayının ilk iki haftası birliklerine teslim olacak.

 
ASKERLİK YERİ NASIL SORGULANIR?
 
Askerlik Sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek ve teslim olunacak tarih ve yerleri öğrenmek artık çok kolay. Nerede askerlik yapacağınızı e-devlet hizmeti ile öğrenebilmeniz için e-Devlet girişi yapmanız yeterlidir. 
 
E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına 'askerlik' yazarak 'Er sınıflandırma sonucunu sorgulama' ya da 'Askerlik Durum Belgesi Sorgulama' seçeneklerine tıklayarak sonuçlarınızı görebilirsiniz.
 

ASKERLİK YERİ SORGULAMA

 

 

ASKERLİK BİLGİLERİ SORGULAMA

 

Yakın geçmişten bu yanadır kullanılan E-Devlet sistemi ile herhangi bir bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinden kendilerine özel hesaplarına giriş yapabilen kişiler, detaylarına zahmetsizce ulaşarak görevlerini hangi birlikte gerçekleştireceklerini öğrenebilecekler. turkıye.gov.tr adresinden veya aşağıda paylaştığımız linke tıklayarak askerlik yerini öğrenebilirsiniz.

 

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

 

T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız, yukarıda bulunan diğer seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. 

 

Mobil imza kullanarak E-devlet girişi yapılabilmektedir. Bu hizmet, ülkemizde iletişim hizmeti veren GSM şirketleri aracılığı ile verilmektedir. GSM operatörleri aylık belirli bir ücret karşılığında mobil imza hizmeti sunmaktadır.

 

E-devlet girişi yapmak için bir başka yol ise elektronik imzadır. Elektronik imza hizmeti veren bir çok özel şirket bulunmaktadır. E-devlet giriş işlemi elektronik imza aracılığı ile kullanıldığında çok daha fazla hizmetten yararlanılmaktadır. 

 

E-Devlet şifeniz yoksa PTT şubesinden kimliğinizle birlikte 2 TL bedeli karşılığında da alabilirsiniz. 

 

 

Dijital platform üzerinde bulunan kamu kurumu ve online hizmetlerini tek bir portal üzerinde toplayarak, vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlamayı amaçlayan Başbakanlık tarafından 2008 yılında kurulan e-Devlet sisteminin yönetimi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Kamu kurumlarının online hizmetlerini daha güvenli ve daha pratik biçimde kullanabilme imkanı sunan sanal devlet kapısı sisteminde kullanıcı olabilmek için 18 yaş sınırını geçmiş olmak gerekiyor. Türkiye’deki resmi reşitlik yaşı olan 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşının kullanıcı olarak yer alabilmekte olduğu e-Devlet sistemi üzerinde 2008 yılından bu yana toplam 21 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor ki bu durum Türkiye’nin 18 yaşını doldurmuş nüfusunun yarısına denk geliyor.

 

Bu şekilde son derece yoğun bir şekilde kullanılmakta olan sanal devlet kapısı üzerinde vatandaşların kimlik bilgileri, adres bilgileri, iletişim bilgileri ve aynı zamanda da kamu kurumları ile yaptıkları işlemlerinin yasal geçerliliğinin bulunuyor olması nedeni ile güvenli bir şekilde giriş yapılması gerekiyor. 

Yorumlar
  • Kadir

    askerlik sorgulama işlemini nasıl öğrenebilirim, askerliksorgulama.com sitesinde güzel bilgiler var sanırım

    cevapla
  • recep koç

    Askerlik nereye düştüğümüzu öğrenmek

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz