Paket Haberleri Tümü

Erken Emeklilik Çıkıyor mu ne zaman 2016 şartları kimlere vuracak - Kangal

erken emeklilik neden çıkmadı daha Meclis'e yasa teklifi sunuldu. Düzenleme, 5 milyon kadar kişiyi ilgilendiriyor

Meclis'in gündeminde erken emeklilik hayali kuran milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2 önemli düzenleme yapılıyor.Yaşa takılanların ve annelerin emeklilik talepleri önümüzdeki günlerde ele alınacak. Yasa çıkarsa, milyonlarca kişiye erken emeklilik yolu açılacak. İşte erken emekliliğin 2 yeni formülü: 

  1.YAŞA TAKILANLAR 
Sigorta süresi ve prim süresini doldurmuş fakat yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlar için . Yasa çıkarsa, ilk süreçte 500 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Teklife göre; 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar istisna olacak. 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten 360 gün içinde bu istisna ile yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için; Kadınsa 50, erkekse 55 yaşını doldurmamış olmakla, kadın ise 20, erkek ise 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 5 bin gün primi olması, Kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5 bin gün veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması, 15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3 bin 600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması şart olacak.    2.ANNELER: 
Ülkemizde, sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Annelerin her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Şimdi bu imkanın genişletilmesi gündemde. Meclis gündemine taşınan teklif yasalaşırsa, anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. Böylece doğum borçlanması, emeklilik yaşını da geriye çekebilecek. Erkekler ve kadınlar arasındaki ayrım sona erecek. Nasıl erkekler askerlik borçlanması yaparak yaşı erkene çekebiliyorsa, kadınların da doğum borçlanması ile aynı imkanı bulunacak. Geçen yıl çıkarılan yasa ile annelere erken emeklilik imkanının kapsamı genişletilmişti. Sadece SSK'lılara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lulara ve memurlara da tanınırken, borçlanılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e yükseltilmişti. 

                                                                                  
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan’ı Faruk Çelik'in Açıklamaları ve Erken Emeklilik Çözüm Şartları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan’ı Faruk Çelik erken emeklilikte yaşa takılanlar için açıklamada bulundu. Bakan Çelik taşeron ve emeklilikte yaşa takılanları gündemlerine aldıklarını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada taşeron ve emeklilikte yaşa takılanların meselelerine çare olacak yasa taslağının Başbakanlık’ta olduğunu bildirdi.
“Emeklilikte yaşa takılanlar” Şartları
8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat DSP-ANAP-MHP hükümeti, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle prim gününün yanında yaş şartını da yeniden getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.
30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz.
EYT Erken Emeklilik Yasası Çıkacak mı? Yaklaşmakta olan Başkanlık oylaması ve 7 Haziran seçimi öncesinde emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme yapılması ve beklenen tepki oylarının yerini teşekkür oylarına bırakması amaçlanıyor. EYT mağdurlarıda gerekli düzenlemelerin yapılmaması durumunda oy vermeyeceklerini açık bir şekilde belirtiyorlar. Gelen bu baskıların etkili olup olmayacağı ise merak konusu. 
                
                                                                                
Bakan Çelik çözümlerde şartları açıkladı;
EYT grubu uzun süredir sesini duyurmaya çalışıyordu. Bunu da büyük ölçüde başardılar ve geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Grubun talebini dinleyen Sayın Çelik, SGK yönetimine konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmaya göre şu an daha düşük emekli aylığı bağlamak şartıyla isteyeni daha erken emekli etme formülü üzerinde çalışılıyor.
Bu formül halihazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor.Normalde emeklilik yaşınız 65 fakat siz 62 yaşınızda emekli olmak istiyorsanız, maaşınız %20 daha düşük bağlanıyor. Ya da normal yaşınızdan daha erken emekli olmak istediğiniz her yıl için %5 daha düşük aylık alıyorsunuz. Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyorsunuz ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyorsunuz. Ekonomi yönetimi de onaylarsa, “erken kısmi emeklilik” formülü EYT grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.
“Verilmiş söz yok” 
Faruk Çelik, EYT grubunun talebiyle ilgili çalışma yaptırmakla birlikte, emeklilik haberleri” erken emeklilik konusunda söz vermediğini söylüyor. Zira çok geniş bir kesimi ilgilendiren ve SGK’nın aktüeryal dengesini büyük ölçüde etkileyecek bir konudan bahsediyoruz. Bu anlamda erken kısmi emeklilik formülünün sadece sosyal politika açısından değil ekonomik dengeler açısından da hükümetin onayını alması gerekiyor.

                                                                               
Annelere Erken Emeklilik Şartları

Anneye erken emeklilik Ülkemizde annelere erken emeklilik imkanı var. Bunun en önemli yolu, doğum borçlanması. İşçi, memur ya da esnaf anneler, doğum borçlanmasıyla 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak tek yol bu değil. Engelli çocuğu olan annelerin de çalıştıkları her yıl 360 yerine 450 gün sayılıyor. Hem primi artıyor hem de yaşı erkene çekiliyor. İşte formüller:
1.ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLAR:
Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunuyor. Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Emeklilik yaşı da erkene çekiliyor. 1 Ekim 2008'den itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş sınırlarından indiriliyor. Engelli çocuğu olan kadınlara tanınan bu haktan SSK, Bağ-Kur, tarım SSK, tarım Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi çalışanlar yararlanıyor. Ağır engelli çocuğuna bakan annenin çocuğunun bu durumunu tespit ettirmesi gerekiyor. Ayrıca erken emeklilik hakkı, çocuğun ağır engelli olduğu süreyle sınırlı.
2.DOĞUM BORÇLANMASI:
Geçtiğimiz yıl çıkartılan torba yasayla doğum borçlanmasının kapsamı genişletildi. Daha önce sadece SSK'lılara tanınan bu hak, memur ve esnaf annelere de tanındı. 2 olan doğum borçlanması sınırı da 3 çocuğa çıkartıldı. Buna göre; sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Takvim'in haberine göre, 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak borçlanılacak sürelerde annenin çalışmamış, yani adına prim ödenmemiş olması ve çocuğun yaşaması şartı var. Her çocuk için 720 gün kazanılıyor.
3.EVLAT EDİNEN DE BORÇLANABİLİR:
Sadece biyolojik annelerin değil, evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Kadın sigortalılar 2 yaşını geçmemiş evlat edindikleri çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Borçlanma, evlat edinilen tarihten başlıyor. Öte yandan, doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması hakkına sahip. Çocuğunu evlatlık veren annenin borçlanma süresi 6 ay.
4.STAJ BAŞLANGICI:
Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında bu süreler geçerli. Bu yüzden anneler eğer stajın başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanabiliyor.
TEK ÇOCUK 9 BİN 227 LİRADAN BAŞLIYOR
En alt ödeme 30 günlük borçlanma: 40,5 x 30=1.201,5 x % 32=384,48 TL 1 çocuk için 2 yıllık borçlanma: 384,48 x 24=9.227,52 TL  

Yorumlar
 • özkan

  halkına mezara kadar çalış diyenler kendileri 2 yıl görev yapınca emekli olabiliyor ahlaki olmayan bu durumu kınıyorum ama maalesef sebebi toplumun kendisi

  cevapla
 • hanife

  merhaba staj başlangıcım 01-05-1988 20 yıl staj yaptım.1 tane çocuğum var staj döneminden sonra doğan çocuğum için 720 primmi ödeyebilirim .fazla ödeyememmi acaba şuan çalışıyorum ssk işçiyim 2.500 prim günüm bulunmakta.iyi günler

  cevapla
 • vatandaş

  Emekli yaşı 60 65 olmuş çalış çalış hooop mezara insanların hakkıni yiyiyorsunuz benim 10 sene hakkımı yemeye hakkınız yok insanların hakkını verin artık insanları kandirmayin

  cevapla
 • SEDAT

  01 07 1985 i̇şe başlangiç tari̇hi̇m 25 02 1969 dogumluyum yeni̇ yasaya göre emekli̇ olmam ne zaman hemen olabi̇li̇rmi̇yi̇m bu açiklamalardan bi̇şi̇ anlamadim ltfn bana yardimci olun.9000 üzeri̇nde yatan pi̇ri̇m gün sayim var.

  cevapla
 • serap

  anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. böylece doğum borçlanması, için verilen yasa teklifin den bir sonuç çıkmasını bekliyoruz.büyüklerimizden

  cevapla
 • Talat

  Emeklilik hayal millet.zaten belli yastan sonra saglik sorunlari basliyor.yas ortalamasi dusuk.gazetelere bakin olum ilanlarini gorun.45/60 yas arasi .

  cevapla
 • Cumhur YAMAÇ

  01.06.1995 işe başladım 5040 günüm var ne zaman emekli olurum yasa çıkarsa tabi 0 543 202 06 49

  cevapla
 • Yasar

  Cokkk bekleriz emeklilik mezarda

  cevapla
 • alaattin kabak

  Tum insanlarin ahini nasil vereksiniz ey millet vekilleri ve akp bi calisma yapsaniz insanlarin Ahini veremessiniz akp ve 550 millet vekili indanlarin canini rabbim verdi rabbim alir ama sizin gibi vicdansiz ve mekiller calisanlar icin ne yapiyorsunuz sizde olrceksiniz insanlarin hakkini calmayin imani olmayanlarrr rabbime hesap veremessiniz

  cevapla
 • Bır. Garıp

  arkadaslar bosa yazmayın ac yokun hallinden ne anlar

  cevapla
 • Fadıme. Polat

  1970 doğumluyum 1993. yılında calışmaya başladım 7200 günüm var çalıştığım forma benı ısten çıkardı. is bulamıyorum ne yapayım çalıp cırpayımı yoksa kötü yola duseyımı sız soyleyın sayım mıllet vekılerı bıze sız dogruyu gosterın

  cevapla
 • Fadıme. Polat

  sayın mılletvekılerı. sız koltukta. otururken sız devletın malını kullanırken bız nıye sürülüyoruz bu hakkım ben 7. sene nıye bekleyım ıs. bulamıyorum ne yapım kötü yoları düşeydim buz zengın degılız bız garıbanız hakkımızı verín sayın bakan

  cevapla
 • metin

  Ogretmenlerede yipraa payi verilmezse yazik..herkese veriyorsunuz da ogretmen yipranmiyor mu sanki

  cevapla
 • BİROL ÖZKAL

  19/09/1970 doğumluyum 23/02/1992 de bağkurlu oldum bu güne kadar hi̇ç eksi̇ksi̇z yatirdim ben normal olarak 23 şubat 2017 emekli̇ hakkimi kazaniyorum ama su an ne emekli̇ olucağim muamma beni̇ bi̇ri̇ bi̇lgi̇lendi̇ri̇rse sevi̇ni̇ri̇m

  cevapla
 • banu çicek

  anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. böylece doğum borçlanması yasası nın biran önce çıkması lazım...

  cevapla
 • turan

  1970 dogumluyum 9bin iş günüm var. daha nekadar ödemeliyiz emeklilihimizi bile vermiyorsunuz. toprakta emekli oluruz bu gidişle

  cevapla
 • eyt

  erken emeklilik değil hakettiğim emekliliğimi 4 gözle bekliyorum

  cevapla
 • DURSUN ULUDOĞAN

  erken emekliliği 4 gözle bekliyoruz

  cevapla
 • vatandaş

  1971 doğumluyum prim günüm 10000 işgünü oldu daha yaş bekliyorum bizi köle ettiniz günde 10 saat çalışıyorum asgari ücret alıyorum memurla bizi bir tutuyorsunuz yazıklar olsun bir araştırın ek maaş verdiğiniz iişçiler kaç işgünü çalışmış hakkımı helal etmiyorum benim gibi çalışan işçileri ülke için çalışıyorlar karşılığı sıfır 5500 işgünüde aynı 12000 iş günüde aynı adalet istiyoruz

  cevapla
 • Mine

  1965 doğumluyum, 5 tane cocuğum var. 2003 yılında sigortam başladı. sigorta öncesi doğumlara borçlama yasasının çıkmasını bekliyorum.

  cevapla
 • merve

  Tüm anneleri facebook sigorta öncesi dogumlara borçlanma adlı sayfamıza bekliyoruz Teşekkürler

  cevapla
 • hikmet

  anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek yasanın çıkmasını başbakanimizdan bekliyoruz

  cevapla
 • ismail

  1972 dogumluyum 25 yıl çalıştım yaşa takıldım 8-10 sene saglık sorunlarım var çalışamıyorum 8-10 yıl ben kime halımi anlatacagım

  cevapla
 • İrfan mankal

  1992 de ışe girdim 5600 günü doldurdum 12 ay sonra emekli. Olacaktım.kazanilmış hakkımı yediniz helal etmiyorum.

  cevapla
 • Serdar şimşek

  5600 gün çaĺıştın 40 yaşından sonra 40 yıl maaş alıyım diyorsun ne güzel akıl.

 • LEYLA LAZ

  ben 1974 doğumluyom 1992 gi̇ri̇şi̇m 2000 yilinda bende i̇şe gi̇rdi̇m memur olarak beni̇m emekli̇ i̇şlemi̇m ne zaman olur bi̇le varsa gi̇ri̇ş yapsin si̇teye 1994 i̇şte çiktim 2000 yilinda başadim memurluğa şi̇mdi̇ ne olacak beni̇m durumum bence düşürsünler 20 bayanlari emekli̇ yapsinlar erkekelr çalişmak i̇sters çalişsin i̇stemes emekli̇ olsun ri̇ca edi̇yorom sgk bakani başbakan cumurbaşkani el atsin sonumuz mezarda olmasin çok kötü yaş emekli̇li̇kği̇ maşi azolsun erken emekli̇li̇k veri̇lsi̇n

  cevapla
 • YETER KARA

  beni̇m 1992 gi̇ri̇şi̇m ssk ama pi̇ri̇mi̇ 1993-1994 15.08 i̇şte çiktim 2000 yilinda memur oldum ssk saydirdim 285 gün sayildi 58 yaşinda emekli̇ olacaksin di̇yorlar ben şi̇mdi̇ken rasizim o zamai nasil görecem alah bi̇li̇r ben di̇yorumki̇ devleyi̇mi̇z maşi düşük versi̇n 20 yilda emekli̇ etsi̇n ben yapmak i̇stedği̇m şeyleri̇ yapamadiktan sonra gençken 58 nasil yapacam bayan i̇çi̇n zor erkek olsam neyse bayan hem ev hem i̇ş zor oluyor ben devleti̇zi̇mzde bakanimizda ri̇ca ederi̇m erken emekli̇li̇k i̇mkani versi̇n zor oluyor bedei̇m kolakarimda sikinti ver duymamada kalça kemi̇kleri̇m i̇ki̇si̇de i̇çe çökük uturup kakmaktan zorlaniyorum amali̇yat dedi̇ler 40 yaş olduğumda doktor gençi̇n dedei̇ dayanabi̇ldi̇ği̇n yere kadar dayn i̇leki̇ yaşlara bu amali̇yati yapiyorlarmiş kolaklarimda 2 amali̇yat oldum i̇şe başlamdan ozaman sikiti azdi̇ şi̇mdi̇ coğaldi duymamada hastaneye gi̇ti̇m rapaor i̇çi̇n ama ci̇haz verdi̇ler eşi̇tme ci̇hazi oda bozuldu i̇şi̇mde sikinti çeki̇yorum mi̇let rapor alipemekli

  cevapla
 • ertan

  69 doğumlu 88 ssk girişim.8200 günüm var.84 de staj yaptım ama okuldan tarihide alamıyorum eski bekgeleri yakmıslar.daha 4,6 sene var emekliliğime.bir an önce cıksada millet rahat etse.özel sektörde emeklilik zor oldugu gibi iş bulmaktada zor yaslısın diye.Allah gari̇banin yardimcisi olsun.akpden erken emekli̇li̇k asla olmaz

  cevapla
 • cahit

  25 yil calisip.44 yasinda emekliydim.şimdi 55 yas oldu.10 yıl.maaşimi Yediniz. Ben kazanilmiş hakimi istiyorum .10 yillik maasimi kullanmayın rizamiz yok.

  cevapla
 • Cevahir demir

  1977 doğumluyum 1988 iş giriş tarihim var sizce erken emeklilik çıksa bana vururmu

  cevapla
 • murat aslı

  cevahir 1977 doğumlu olup nasıl 1988 girişli oluyorsun.bunun bana acıklamasını yaparmısın.bizimle dalga geçiyorsun.11 yaşında seni adam yerine koyup işemi aldılar.

 • filiz

  öyle lanet bir sistemin içindeyiz ki anlatılamaz .zaten insan ömrü bu devirde kısaldıkça kısaldı. daha bide emeklilik yaşını uzattıkça uzatıyorlar.ulan ben 65 yaşından sonra gelen emekliliğin içine tükürüym, napacam ben o yaştan sonra parayı pulu zaten ömrüm bitmiş olacak.yıllarımı verip çalıştığım emeğimde devletin hazinesinde kalacak.

  cevapla
 • ibrahim nas

  Helal olsun sana filiz hanim

 • hatice

  yıllarca çalış emek ver bir fiil çalışıp 8500 gün prim ödedik, çocuklarımız ellerin elinde büyüdü , halen 7 yıl yaş vurdu hak adalet mi bu, haksızlığa son verilmeli eyt emekli olmalı

 • nurten

  anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecekmi

  cevapla
 • hasan kaya

  çalışma ve sosyal güvenlik bakanı kim haberde kimin adı yazıyor. lütfen bir haberi yeni bir açıklama gibi yazıpta vatandaşı kandırmayalım.bu haber en 2 yıllık bir haberdir

 • Kartal

  Emekli yapmiyunuz madem neden.sigorta diye birşey var her bizden.kesilen para.nerde hakimiz istyuz.

  cevapla
 • asem

  görüşcez sandıkta sizinde sonunuz gelecek bakalım 2 yılda nasıl emekli olunuyo

  cevapla
 • adaletiniz bu mu

  86 dan beri sigortalıyım daha altı yıl var ne yapacağımı bilemiyorum vücudum artık çalışmayı kaldırıyor hepimize Allah kolaylık versin

  cevapla
 • abazaddin

  ulan öküzler faruk çelik mi kadlı

  cevapla
 • adalet nerde

  yapılan adaletsizlik yeter çıkmayacak olan bir yasa kaç yıldır bekleniyor haddi hesabı yok o yüzden hiç ümitlenmeyin

  cevapla
 • ugur

  erken emekliliği unutun çıkarmazlar 26 yıl oldu sigortalı olurken muhasebeci demişti 44 deyince emeklisin havayı aldık

  cevapla
 • Gariban. Madur

  29.sene.7850.pirim.oldu.daha.3.sene.var.tansiyon.var.damar.tıkandı.size.diyecek.birşey.bulamıyorum.hakkımız.550.vekile..haram.zıkkım.olsun.siz.tıkır.tıkır..maşınızı.alın..günahtır.günahhh

  cevapla
 • emreistanbullu

  gendilerine olsa bi gunde cet hlzlyla clkartlrlar ama bugunlerin yarlnlda var okun gelince gorusecez

  cevapla
 • merve

  Fecebook da bulunan sigorta öncesi doğumlara borçlanma adlı sayfamıza tüm.mağdur anneleri bekliyoruz

  cevapla
 • Gariban. Madur

  Çelik. Geldi. Yalan. Konuştu. Şimdi. Sıra. Soylu da. Kaset. Aynı. Bütçe. Yokmuş. Herkese. Var. Hakkı. Çalınan. Vatandaşlara. Yok. 550.millet.vekiline.yazıklar.olsun.günah.nası.hesap.vericeksiniz.mahşerdeeee

  cevapla
 • Hasan kaya

  Yalan üstüne yalan haber yazılıyor bir yıl önceji bir haberi yazıp duruyorlar vatandaşı bari kandırmayın.

 • mehmet Dal

  Oy verdim AKP pismanim emekli olamiyorum

  cevapla
 • savas

  almanyada 62 65 miş emeklilik yasası sen bu ülkeyle almanya nın şartlarını bir karşılaştır bakalım milletin hakkını ver çalışsınlar 65 yaşına kadar 1300 askeri ücret yaptınız kaşıkla verip kepçeyle aldınız en büyük günah kul hakkı dır ben hakkımı helal etmiyorum elbet bu dünyanın bide öbür tarafı var orda hesaplaşırız

  cevapla
 • Murtaza Peksen

  01.07.2000 sigorta girişim 18 ay askerlik borucunu saydirirsam çıkacak olan yasadan yararlanabilir miyim?

  cevapla
 • fatoş

  1987 senesinde çalışmaya başladım iki çocugum var 3883 günde pirim günü çalışmışlıgım var ve şu anda 2sene boşlugumu ödüyorum öderken zorlanıyorum bir an önce erken emeklilik yasasının çıkmasını istiyorum

  cevapla
 • fk

  bu ülkede 2 yılmillet vekili oluyor sonra emekli oluyor hakmı onlara vicdansızlar

  cevapla
 • Ramazan ateş

  Evet kadınlara tanınması gereken bir yasa yaş ları itibarıyla ne iş yeri alıyor nede sağlık ları el veriyor . Lütfen çıkartın da rahat etsinler.

  cevapla
 • nalan

  ne yasaymış birtürlü çıkmadı 43 yaşındayım 1300 gün borcum var çalış öde diyor sgk buyaştan sonra işe almıyorlar borçları ödemek istiyoruz o nada yasa yok ne yapıcamızı bilmiyoruz akp lütfen oylarımızın karşıglını verin

  cevapla
 • serdar

  sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. böylece doğum borçlanması, emeklilik yaşını da geriye kanunu bekliyoruz

  cevapla
 • semuş

  bizim haklarımızı gasp edenler yatacakları yerleriyokyoook

  cevapla
 • zeynep

  prim günüm olmuş 8100, çalışma yılım 24 sene. doğuma borçlanma olabilecek deniyor. borcum yok düşün doğumumu yaş sınırından Allahsızlar..

  cevapla
 • bahar

  hangi sayfayı açarsanız açın hep aynı şeyler doğru düzgün bir açıklama yok zaten bizler istikrar devam eder çözümler üretilir diye ak partiye oy verdik ama chp bizim hakkımızı arıyor nedir bu anlamadım gitti.

  cevapla
 • songül yıldız

  neden eski çalışma bakanının halen adı geçiyor milletle dalga geçmeyin yeni çalışme bakanının adını duymak istiyoruz bir an önce güzel haberler duymak iistiyoruz

  cevapla
 • garip

  olurmu yeni isimler kimi günah keçisi yapacak kendi ayiplarini nasıl kapatacalar

 • EYT

  sn: bakanın açıklamasını okudunuzmu eyt yine mağdur

  cevapla
 • akkadın gül

  nneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma yapabilecek. yasanın çıkmasını bekliyoruz

  cevapla
 • EYT

  bende gerçektenbi çalışma var sanmıştım.biz erken emeklilik istemiyoruz işe girdiğimiz şartlarda emekli olmak istiyoruz. 8000 gün primim var halen 8 yıl yaş bekleyeceğim buna bi düzenleme olmalı

  cevapla
 • Mehmet

  Yalan yazı yazmaktan başka ne iş yapar bu bizi kandıranlar emeklilik filan yok hep yalan haber insanları oyalama takti

  cevapla
 • tuğba

  Bizim çalışma gibi lüksümüz yok sigortası olmayan anneler neden emekli olamıyor resmen ayrımcılık

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz