Paket Haberleri Tümü

Gardiyan Alımı ne zaman yapılacak 2016 Şartları Neler - İmranlı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, konuyla ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili yaptığı açıklamada, 'Koruma Memuru' projesi kapsamında kanun çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapıldı. Gardiyan Alımı ne zaman

 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 15 bin infaz koruma memuru alınacağını açıklamasından sonra binlerce kişi gardiyan alımlarının ne zaman yapılacağını takip etmeye başladı.Peki infaz koruma memurları için hangi şartlar aranıyor? Detaylar burada... Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cezaevlerinin dış güvenliğininAdalet Bakanlığı'na devrinden sonra 5 yıl içerisinde kademeli olarak 15 bin civarında infaz koruma memuru ve diğer yardımcı personel alımı yapacaklarını söylemesi işsizler için yeni bir umut kapısı oldu. İNFAZ KORUMA MEMUR ALIMLARINA KİMLER BAŞVURABİLİR? Önlisans ve lise mezunları gardiyanlık başvurusu yapabilecek.  KPSS'den 70 puan ve üzeri alanlar bu alana başvurabilecek. 

Emniyet'ten 'koruma memuru' açıklaması 

Emniyet'ten 'koruma memuru' açıklaması
 
Emniyet Genel Müdürlüğü, şu anda 'koruma memuru' alımının söz konusu olmadığını belirterek, bu konudaki kanun çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.
 

 
Açıklamada;
 
"Bu aşamada, herhangi bir personel alımı söz konusu değildir. 'Koruma Memuru' alımı ile ilgili hususlar, tasarı çalışmaları sonuçlandıktan sonra ayrıntılı olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır " denildi.
 
Cezaevlerinin dış güvenliğinin bugüne kadar jandarma tarafından sağlandığını, uzun bir zamandır dış güvenliğin Adalet Bakanlığı'na devri çalışmalarının olduğunu anımsatan  Bakan Bozdağ, "Ancak henüz netice alamadık. Yaptığımız çalışma sonucunda dış güvenliğin Adalet Bakanlığı'na devrini sağlayarak hem içeride hem dışarıda,  yönetimde, güvenlikte, uygulamada, her türlü tasarrufta birliği sağlamak ve ekonomik tasarrufu bakımından son derece önemli bir adımı attık. Dış güvenliği Adalet Bakanlığı'na alıyoruz..  Kanun tasarısı Adalet Komisyonu'nda görüşüldü.. Komisyon kabul etti. Şuanda Meclis Genel Kurulu'nda sırasını bekliyor. Ocak ayında Meclis'imizin açılmasına müteakip  ilk gündeme alacağımız kanunlardan birisi olacaktır. Tahmin ediyorum Ocak ayında yasalaştırma imkanı bulacağız,  böylelikle 1 Ocak 2016'dan itibaren dış güvenlik Adalet Bakanlığı'nda olacak. Bu çerçevede infaz koruma memuru ve diğer yardımcı personel kapsamında da önümüzdeki  süreç içerisinde 15 bin civarında 5 yıl içerisinde kademeli olarak bir alımda gerçekleşecektir. Bu düzenleme ile infaz koruma  memurlarımızın maaşlarında belki çok fazla  büyük bir iyileştirme değil ama kısmı bir iyileştirme de yapıldığını ifade etmek isterim. Yıpranma payları daha önce  kaldırılmıştı, yıpranma paylarını yeniden getiriyoruz. Çünkü onların gerçekten zor bir görev ifa ettiğini biliyoruz. Bu kanun çerçevesinde o imkanı da getirdiğimiz ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.
 
Yapılan açılış konuşmalarınından sonra fuarı gezen, Adalet Bakanı Bozdağ ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, mahkumlar yaptığı sergilenen ürünleri inceledi.
 
İnfaz Koruma Memur Adaylarında Aranacak Şartlar Neler?
 
a - Başvurularda, 2010 KPSS P 94 Puanı esas alınmak kaydıyla Kamu Personeli Seçme Sınavından 70 ve üzeri puan şartı aranacak.
b - Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm'den uzun olmak.
c - Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla, 17'den az olmamak.
 
Bu pozisyonlara ilk defa yerleşecekler Kpss'ye girmiş ve en az 70 puan alıp başvuranlar arasından, en yüksek puandan başlamak üzere sözleşmeli infaz ve koruma memuru, teknisyen, destek personeli (şoför, aşçı, kaloriferci) adaylarının beş katı aday çağrılacaktır.
 
Başvurular Nasıl Yapılacak?
 
Adaylar, yapılacak olan sözlü sınav ve uygulamalı sınava, adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleri EK - 1 başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya bilgisayar çıktısı yada komisyon başkanlığınca onaylı örneği ile birlikte en son başvuru günü mesai bitimine kadar ilgili adalet komisyonu başkanlığına veya mahalli Cumhuriyet başsavılıklarına başvuracaklardır.
 
Başvurulara ilişkin evrak; masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle aynı gün acele posta servisi (APS) ile ilgili adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına gönderilecektir. Usulüne uygun olarak başvuru süresi içinde mahallî Cumhuriyet Başsavcılıklarına başvuran ve APS masrafını da ödeme suretiyle evrakını teslim eden adayların başvuruları kabul edilecektir.
 
Adaylar bir unvan için  sadece bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığının yapacağı sözlü sınava katılabileceklerdir. Aynı unvan için birden fazla komisyona başvurulması  durumunda başvurular geçersiz sayılacak, bu şekilde sınava  girenler kazanmış olsalar dahi yerleştirme işlemleri yapılmayacaktır.  Adaylar değişik unvanlar için aranan şartları taşımaları halinde ayrı ayrı bu unvanlar için de başvuru yapabileceklerdir.
 
Gardiyanlık Sınavı Mülakat Konuları Neler?
 
a - İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
b - Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
c - Genel kültür (20 puan),
d - Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan),
 
Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir.
 
İnfaz Koruma Memurluğu Başvurusu için Gereken Belgeler Neler?
 
a) EK - 2 Başvuru Formu
b) Adli sicil ve arşiv kaydının bulunmadığına dair beyan.
c) Öğrenim belgesi (Diploma) fotokopisi,
d) Merkezi sınav (KPSS) sonuç belgesi fotokopisi.
e) Son 6 ay içinde çekinilmiş iki adet vesikalık fotoğraf.

Yorumlar
  • emek

    Benim boyumnkisa ama olmak istiyorm

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz