Paralel Haberleri Tümü

Askerlik Süresi Azalacak mı ne zaman düşecek? - Ceylanpınar

Bedelli askerlik uygulamalarından sonra genel manada askerli süresinin düşüp düşmeyeceği büyük bir merak konusudur. Bu kanunun kısa bir süre içerisinde meclise geleceği düşünülmektedir.

Askerlik Süresi Azalacak mı ne zaman düşecek? Bilindiği gibi askerlik 12 ay olarak yapılmaktaydı.Peki şimdilerde bir çok kişinin umut ettiği askerliğin kısalması söz konusu olacak mı?Yeni bildirlgelere göre askerliğin 3 ay düşmesi söz konusu olacak mı? 2015 yılında askerlik süresi düşecek mi sorusunun cevabını arıyorsanız sayfamızda konu hakkında sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.Henüz konuhakkında resmi açıklama gelmedi ancak sene içerisinde düşmesi beklentileri devam ediyor.Askerlik görevini yapmak isteyenler bu haberin ne zaman yasallaşacağını merak içerisinde bekliyorlar.

1 aylık acemi birliğinin ardından usta birliğine giden askerlerimiz burada aldıkları eğitim ile askerliklerine devam ediyorlar.Askerlik düşürülüp daha kısa zamana indirildikten sonra askerlerin bir çoğunu da uzman çavuş olarak görevlendirerek  hem eğitimli hemde güvenli bir stratejide birlik hazırlanmış olur.Bir ikinci alternatif ise acemi birliği 1 ay eğitim süresinin daha fazla yani 3-5 aya çıkartılarak daha fazla eğitim ve beceri kazandırılmış olup, daha sağlıklı birlikler hazırlanabilir.

İKİ ÖNEMLİ MADDE
TBMM Milli Savunma Komisyonu'nun dünkü toplantısında, "Milli Mayın Faaliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"na, bedelli askerlik ve sözleşmeli erlerle ilgili iki önemli madde eklendi.Türk Silahlı Kuvvetleri profesyonel ordu uygulamasına ilk adımını 15 yıl önce sözleşmeli subaylık ile atmıştı. Ardından sözleşmeli er düzenlemesi yapılmıştı. Mevcut yasaya göre, askerlik hizmetini tamamlamış ve 26 yaşından gün almamış kişiler sözleşmeli er olabiliyor. Halen TSK'da 4 bin 126 sözleşmeli er görev yapıyor.

TSK'nın profesyonel ordu sistemine geçişinde önemli bir adım atıldı. Komando birliklerinde 3 bin 270 TL maaş alacak olan sözleşmeliler, 7 yıllık hizmet sonunda TSK'dan ayrılırken de 66 bin 723 TL ikramiyeye hak kazanacak.
BU DÜZENLEME ASKERLİK HİZMETİNE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDI
TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edilen ve sözleşmeli er uygulamasına ilginin artırılmasını hedefleyen maddeye göre; ilk 8 yıllık eğitimi tamamlayan yükümlüler askerlik hizmetini henüz yerine getirmemiş olsalar dahi "sözleşmeli er" olabilecek. Düzenleme ile 50 bin dolayında yeni sözleşmeli erin TSK bünyesine katılması hedefleniyor. Bu düzenleme, Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana "vatan hizmeti" olarak ifade edilen askerlik hizmetine yeni bir boyut kazandırdı. Bundan böyle askerlik görevini yaparken bir yandan da maaş kazanmak mümkün olabilecek.
Sözleşmeli er olanlar, 3 yıl süreyle TSK ile ilişiklerini kesmezlerse, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar. 3 yılı doldurmayanlar ise askerlik yükümlülüklerinden eksik kalan sürelerini tamamlayacaklar. Sözleşmeli erlerin azami görev süresi 7 yıl. Bu sürenin sonunda uzman çavuşluğa, astsubaylığa ya da devlet memurluğuna geçmeleri mümkün. Sözleşmeli erlere 7 yıl sonunda TSK'dan ayrılırken ikramiye ödenecek.
7 yıllık görev süresinin önümüzdeki dönemlerde artırılabileceği belirtiliyor. Kıyafet, yiyecek ve barınmalarının devlet tarafından karşılanması ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında sigortalı sayılmaları diğer avantajları.
RAKAMLAR
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli er maaşlarıyla ilgili bilgi verdi. Bugün itibariyle, sınır birliklerinde görevli sözleşmeli erlere operasyon tazminatıyla birlikte 3 bin 164 TL maaş ödenecek. Maaş komando birliklerinde 3 bin 270 TL'ye kadar çıkıyor. 7 yılın sonunda ödenen ikramiye ise 66 bin 723 TL.
TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, Yılmaz'ın bu açıklaması üzerine, sözleşmeli erlerin maaş ve ikramiye durumlarının bu kadar iyi olduğunu bilmediğini belirterek, "Ben vali olarak 60 bin TL emekli ikramiyesi aldım" dedi.
GÖRÜŞLER:
'ÖNEMLİ ADIM'
Doç. Haldun Yalçınkaya-TOBB ETU Üniversitesi: "Sözleşmeli er/erbaş sistemi etkin bir hale getirilebilirse, ordunun profesyonelleşmesi aşamasına geçilebilir. Bunun da anlamı, bir daha bedelli askerliğin tartışma konusu olamayabileceği, zorunlu askerliğin yerine profesyonellerden oluşan bir orduya sahip olmanın söz konusu olacağıdır.
Bu durum önemli bir savunma reformu yapılması ile ilgili bir adım atıldığı sonucunu doğuruyor. Tabii uygulamalarda karşımıza çıkacakların teoriye uyup uymadığını zaman gösterecek."
'YAMA İLE...'
Esef Merdoğlu- Emekli Uzmanlar Derneği Gn. Başk.: "Profesyonelleşme 1986'dan bu yana var, ama kanunlara yama yaparak olmuyor. Bakan Yılmaz "50 bin sözleşmeli er almak istedik, 1750 kişi başvurdu. 750'si sağlık'ta kaybetti. İzne gidenler de kaçıyor, geri gelmiyor" diyerek bu durumu bize sordu. Bir defa, "sözleşmeli" ismi sakat. Profesyonel orduyu sözleşmeli olmaktan çıkarıp her Türk çocuğunun özeneceği bir meslek haline getirmek lazım. "Seni profesyonel asker olarak aldım. Başarırsan çavuş, astsubay, subay olursun" diye kariyer hedefi koymak lazım."Birçok kişi Askerlik Düşecek mi, Uzun dönem askerlik düşecek mi gibi soruların cevabını merak ediyor. Hükümet; Profesyonel orduyu tam anlamıyla hizmete sokarak, askerlik sürelerinde ciddi bir indirime gitmeyi planlıyor. Askerlik süresinin kısa dönemde 4 ay, uzun dönemde 10 aya indirilmesini öngören yeni uygulama; profesyonel askerliğe geçiş hedefiyle eş zamanlı olarak yürütülüyor. Hükümet, dövizle askerlik konusunda daha önce yaptığı bazı indirimlerle gurbetçileri sevindirmişti. Şimdi hükümet başka bir uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor. Gelen sonuca göre;  yeni ücret 1000 Avro olacak. İktidara geldiği 2002 yılından bu yana askerlikte önemli düzenlemeleri hayata geçiren AK Parti hükümetleri, profesyonel ordu için de düğmeye basmıştı. Hükümetin askerlikte yaptığı düzenlemeler şu şekilde olmuştu: 2003 yılında 18 ay olan askerlik süresi 15 aya, 16 ay olan yedek subaylık süresi 13 aya, 8 ay olan kısa dönem olan askerlik süresi ise 6 aya indirilmişti. Bu süre daha sonra da 3 ay daha kısaltılmış ve 2014 yılında 12 aya düşürülmüştü. Bu süre içerisinde iki defa da bedelli askerlik çıkarıldı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikten 69 bin kişi yararlanırken geçtiğimiz sene çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 203 bin kişi yararlanmıştı. Hükümet, gurbetçi vatandaşları da unutmadı. İki sene önce dövizle askerlik ücretini 10 bin Avro'dan 6 bin Avro'ya indiren Hükümet ikinci bir büyük indirim için harekete geçti. Dövizle askerliğin önümüzdeki dönemde 1000 Avro'ya indirilmesi planlanıyor.

Yorumlar
 • Mehmet

  Profosyonel orduya geçilmeli artık. Türkiye bu konuda çok geç kaldı.. Askerlikte köklü değişiklik şart.

  cevapla
 • vatan sever

  3 ay askerlikmi olur şuan iyi hatta birazdaha yükseltsinler 15 ay iyidi bence 15 olsun

  cevapla
 • afghhhhj

  Işıktır git len

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz