Sabit Haberleri Tümü

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Nerede Doğmuştur? Kısaca Bilgi - Muratlı

İtilaf devletlerinin askeri birliklerini bozarak büyük bir başarı elde etmişOsmanlının yıkılmasıyla eskisinden farklı batıya daha yakın modern bir yönetim anlayışı getirmiştir Mustafa Kemal Atatürk Kimdir

 Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Kimdir, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ile  ilgili  detaylı  bilgi  için haberimize  göz atın. Ailesi  , kimliği, savaşları  ve zaferleri  ile efsane  hayatını öğrenme imkanı  bulun.

19 Mayıs 1881 yılında Selanik'te  dünyaya  geldi.Babası Ali Rıza Efendi ile Zübeyde Hanım 'dır.1904 yılına  kadar  burada  ikamet  eden Mustafa  Kemal  daha  sonra İstanbul'a  yerleşmiştir.

 

Osmanlı  döneminde  orduda  askerlik  yapmış  1. dünya  savaşına iştirak  etmiştir.Savaş kaybedilmiş fakat  yeni  bir  dönemi de beraberinde getirmiş , savaş sürecinde Ankara hükümetinin kurulmasına önderlik  etmiştir.

 

Mustafa Kemal Atatürk– Yaşamı

 

. Cumhuriyeti ilan ettikten sonra  bazı  konularda  reformlar  yapmış ve o reformlar  yapmış  ve  zamanla Türk  halkı  tarafından kabul görmüştür. 1921 tarihinde Sakarya Meydan Muharebesinde gösterdiği başarı sonrasında Gazi unvanını alan Atatürk, ilerleyen dönemde mareşalliğe kadar çıkmış  ve daha  sonra  ülkeyi  yöneten isim olmuştur. 1938  'de  vefat  edene  kadar  4 kez Cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

 

Yorumlar
  • cuma bayar

    Yaw He he

    cevapla
  • Melek du

    Güzel bir anlatım olmuş teşekkür ederim

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz