Sendika Haberleri Tümü

Çocuğunu Al Kütüphaneye Gel - Eceabat Tarafsız Gazetesi

Gaziantep'te yapılan bir proje kapsamında ailelerin çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla kütüphanede vakit geçirmeleri teşvik ediliyor. Siz de kitabınızı alıp haftasonunu ailenizle kütüphanede geçirebilirsiniz.

Bir ortaokul rehber öğretmeninin girişimi ve belediyeyle bazı milletvekillerinin desteği sayesinde başlatılan bir proje son zamanlarda büyük ilgi görüyor. Proje kapsamında Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan halk kütüphanesine giden çocuklara eşlik etti ve bir süre onlarla kitap okudu. Daha sonra açıklamalarda bulunan Erdoğan kitap okuma alışkanlığının kazandırılması çocuklarımız için iyi bir gelişme ben de fırsat buldukça haftasonlarında çocuklarımla birlikte kitap okumaya geleceğim dedi.

Proje kapsamında ailelerin çocuklarıyla birlikte haftasonlarında kütüphaneye uğrayarak istedikleri kitabı istediği kadar okumaları isteniyor. Ailelerin çocuklara örnek olacağı temasının işlendiği projede anne veya baba kitap okuyunca çocuğun da bundan etkileneceği ve kitap okuma alışkanlığı kazanacağı düşünülüyor. Ülkemizde öğrencilerde son zamanlarda kitap okuma oranının gittikçe düştüğü ve bu durumun içler acısı olduğunu düşünen eğitimciler projeye büyük destek veriyor. Projenin sadece Gaziantep'le sınırlı kalmamasını aynı zamanda tüm ülke çapında da uygulanması gerektiğini belirtiyorlar. 

Son yıllarda internet ortamında da kütüphanelerin başlaması ve elektronik kitaplardan dolayı kütüphane kullanımının gittikçe azaldığnı söyleyen eğitimciler kütüphanelerin sadece bir iki saatliğine gelip ödev yapılıp ders çalışılan yerler olmaktan çıkıp aynı zamanda kitap okunan ve çıkışta da tartışılarak okunan görüşlerin sindirildiği birer bilim yuvaları olması gerekir. Tüm şehirlerimizin merkezinde kütüphane olmasına rağmen kitap okuma alışkanlığı düşüktür. Kütüphaneler sadece ders çalışılan alanlar olarak düşünülür. Oysa ki ailece gelip kitap okunacak sosyalleşilecek güzel alanlardan biridir kütüphaneler.

Sadece öğrenciler ve eğitimciler değil veliler de projeden oldukça memnun. Pek çok veli proje sayesinde en son okul çağlarında uğradıkları kütüphanelere yeniden gelme şansı bulduklarını ve bol bol kitap okuyarak bu alışkanlıkları yeniden kazandıklarını söylüyor. Özellikle öğrenci velileri  projeyi başlatan ve destekleyenlere şükran duygularını iletiyor.  

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz