Sendika Haberleri Tümü

Ekim Ayında Yoksulluk Sınırı Ne Kadar Oldu - Eceabat Tarafsız Gazetesi

Ekim ayı yoksulluk sınırı belirlendi. Yapılan açıklamalara göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim tutarı şu şekilde.

 Türkiye’de binlerce çalışanın geçim şartlarını değerlendirmek ve herkesin zorunlu olarak kullandığı temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarındaki değişikliği aile bütçesine de yansıtmak amacıyla her ay düzenlenen açlık ve yoksulluk sınırı incelemesinin ekim ayı sonuçları Türk-iş tarafından açıklandı.

Yapılan araştırmaya göre ekim ayı içerisinde sağlıklı ve düzenli beslenen dört kişilik bir ailenin gıda harcaması tutarı bin 205 lira 43 kuruş olarak belirlenmiş durumda.   Bunun dışında gıda harcaması, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer ihtiyaçlar için belirlenen yoksulluk sınırı ise 3 bin 926 lira 47 kuruş olarak hesaplandı.

TEK KİŞİNİN YAŞAM MALİYETİ BİN 426 LİRA

 Ekim ayında her bir bireyin tek başına ihtiyacı ise bin 426 lira 5 kuruş olarak belirlenmiş durumda.

 Yapılan araştırmaya göre sene başı ile kıyaslandığında bir işçinin sadece kendisi için ihtiyaç duyduğu harcama- ailesini hesaba katmadan- 235 TL artış gösterdi.

Yine sene başındaki giderlerle kıyaslandığında dört kişilik bir ailenin gıda harcaması 124TL, diğer ihtiyaçları için harcadığı para ise 403 TL artışa uğradı.

Ankara’da yaşadığı kabul edilen dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapmış olduğu harcamalar geçtiğimiz aya kıyasla 1,29 oranında artış gösterdi. Sene başı dikkate alındığında ise bu artış %11,45 olarak hesaplandı.

12 ay hesaba katıldığında gıda enflasyonundaki artış oranı %13,26; yıllık artış oranı ise %13,4 şeklinde hesaplandı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz