Sendika Haberleri Tümü

Okullarda Elektrik Tasarrufu Artıyor - Eceabat Tarafsız Gazetesi

Ülkemizin yerli aydınlatma ürünleri üreticisi VİKO bazı okullara aydınlatma malzemesi hibesi veriyor. Bu sayede okulların elektrik faturaları oldukça düşüyor.

 VİKO isimli bir aydınlatma ürünleri üretici ve pazarlayıcısı firma bazı okullarda uyguladığı aydınlatmada tasarruf projesi kapsamında okullardaki akkor lambaları florasan ve enerji tasarruflu lambalarla değiştiriyor. Bu sayede okulların elektrik faturalarında yüzde yirmilere varan bir tasarruf sağlanıyor. Şimdiye kadar 600’den fazla okulda yapılan çalışma sayesinde tüm okulların yıllık elektrik tüketim miktarının parasal değerinde toplam üç milyon TL tasarruf sağlandı. Firmanın genel müdürü Kayhan Apaydın hedeflerinin tasarrufu 9 Milyon TL’ye çıkartmak ve projenin yapıldığı okul sayısını da arttırmak olduğunu belirtti.

VİKO firması sadece okullara tasarruflu lamba ve aydınlatma malzemeleri monte etmiyor, aynı zamanda öğrencileri ve velileri de elektrik tasarrufu ve elektrikli aletlerin kullanımıyla ilgili güvenlik tedbirleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Aileleri ve öğrencileri konu hakkında eğiterek hem okulda hem evlerde elektrik tasarrufunun sağlanması için çalışıyor. Bu sayede aslında sadece okullarda değil dolaylı olarak evlerde de elektrik tasarrufu sağlanıyor. Öğrenciler ailelerini elektrik tasarrufu konusunda bilinçlendirince tasarruf zinciri oluşuyor ve büyük bir ekonomik kalkınmaya zemin hazırlıyor.

Şimdiye kadar 600 okulda 3 milyon TL’lik tasarruf yapıldığını hatırlatan yetkililer önümüzdeki yıllarda uygulamaların yapılacağı okul sayısının arttırılacağını ve hedefin dokuz milyon TL olduğunu vurguladı. İstanbul’da yaşayan insanların okullar öncülüğünde yapacağı tasarruflarla elde kalan parayla bakanlığın dokuz yeni okul açabileceği veya var olan onlarca okulun ihtiyaçlarını baştan aşağı karşılayabileceğini belirten yetkililer tasarruf eğitimleri konusunun tüm okullarda verilmesi gereken önemli bir eğitim olduğunu, tasarrufun en çok okulda öğretilebilecek bir olgu olduğunu belirttiler.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz