Sendika Haberleri Tümü

Sağlıkçılara Yıpranma Payı Görüşmeleri Başlıyor - Eceabat Tarafsız Gazetesi

Sağlık sendikalarının yıllardır direttiği sağlıkta yıpranma payı ödemelerinin yasal dayanağı hazırlanıyor. Mecliste konuyla ilgili görüşmeler devam ediyor.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce sağlık çalışanlarını öven bir konuşma yaptı. Sağlıkçıların önemli hizmetler yürüttüğünü ve toplumumuzun ihtiyaç duyduğu önemli bir meslek olduğunu ifade etti. Zor şartlar altında gece gündüz çalışan emektar sağlık çalışanlarına başarılı çalışmalar diledi. Toplumumuzda en değer verilen meslekler arasında yer alan sağlıkçılığın iyi yapıldığı takdirde dua alan önemli bir iş olduğunu belirten Bakan Güllüce, Türkiye’deki sağlık çalışanlarının çok özverili çalıştıklarını ve aldıkları maaşı sonuna kadar hak ettiklerini söyledi.

Yaptığı konuşmadan sonra sağlık çalışanlarına bir müjde veren bakan Güllüce yıllardır başta Sağlık Sen olmak üzere pek çok sağlık sendikasının Sağlık Bakanlığı bürokratları ve milletvekilleriyle yaptıkları görüşmelerde sağlık çalışanları için yıpranma payı ödemelerinin artık yasal olarak hayata geçirilmesi isteğinin gerçekleşeceğini söyledi. Görüşmelerin gecikmesinin sistem üzerinde çalışmalardan kaynaklandığını belirten Güllüce Sağlık Bakanı’yla yaptığı görüşmelerde kendisinin de durumu bizzat ilettiğini bakanın da konuyla kendisinin ilgilendiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının yıpratıcı bir mesleğe sahip olduğunu söyleyen Güllüce bu nedenle yapılacak yasal düzenlemeyle birlikte sağlık çalışanlarının her beş yılda bir yıpranma payı alacağını sözlerine ekledi.

Şu anda Türkiye’de 450 binden fazla sağlık çalışanı var ve eğer yasa onaylanırsa sağlık çalışanlarının tümü bundan faydalanarak beş yılda bir yıpranma tazminatı alacak. Tazminatın nasıl hesaplanacağı ve ne şekilde ödeneceği kesin olarak bilinmiyor çünkü planlanma aşamasında ve daha meclise iletilmiş herhangi bir taslak madde bile yok.

Son olarak yüz binden fazla sağlık çalışanını ilgilendiren bir başka müjdeyi daha veren İdris Güllüce YÖK ile yapılan görüşmelerde sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkının verileceğini kısa zamanda bu düzenlemenin de yasalaşacağını söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz