Sendika Haberleri Tümü

Sendikalar Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişikliği İstiyor - Ezine Tarafsız Gazetesi

Başta Anadolu eğitim sen olmak üzere pek çok sendika bakanlığın atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin güncellenmesini talep ediyor.

 Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin artık ihtiyaçlara cevap vermediği ve yeni bir yönetmeliğe ihtiyaç duyduğu aşikar. Bu durumu her atama ve yer değiştirme döneminde yaşanan arap saçına dönen ve kronikleşen sorunlardan anlıyoruz. Bakanlık madde madde uygulama uygulama atamalarda ve yer değiştirmelerde yönetmelik değişikliğine gitse de artık yönetmeliğin reformist bir anlayışla kökten değişmesi gerekiyor. Son birkaç yıl içinde değişikliğe uğraya uğraya yama haline gelen yönetmeliğin artık tamamen değişmeye ihtiyacı var.

İşte bu nedenle bazı sendikalar kendi atama ve yer değiştire yönetmeliklerini hazırlayarak bakanlığa sunuyorlar. Tabi ki sendikalar illa benim yönetmeliğim bire bir kabul edilsin demiyor. Sadece bakanlık bürokratlarına tavsiye vermek ve doğru yolu göstermek adına, öğretmenlerin sorunlarına en iyi cevap verecek yönetmelikleri arıyor.

Anadolu Eğitim Sen yetkilileri hazırladıkları yönetmelik taslağını bakanlığın merkezine giderek önce müsteşar sayın Yusuf Tekin’e ardından da İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu’ya iletti. İki yönetici de bu taslak metinleri memnuniyetle kabul etti ve üzerlerinde gerekli incelemelerin en kısa zamanda başlayacağını söyledi.

Sendika yetkilileri toplantı sonrası yaptıkları açıklamalarda yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinin sorunların çözümünde yardımcı olacağını belirtti. Bakanlığın atama ve yer değiştirmelerinde artık apaçık ortaya çıkan ve küçük değişikliklerle çözülebilecekken herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için arapsaçına dönen pek çok konunun gündeme getirildiğini, taslak metinde hangi maddelerin yanlış olduğu ve hangilerinin değişikliğe uğraması halinde öğretmenlerin menfaatine hizmet edeceğinin açıkça anlatıldığı belirtildi. Umarız diğer sendikalar da benzer uygulamalara giderek sorunları yazılı hale getirip yetkililere iletir. Yetkililerin de taslakları mutlaka inceleyerek dikkate alacağına inanıyoruz.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz