Sendika Haberleri Tümü

Unutulan Cep Telefonu Faturasının Cep Yakmasına Son - Eceabat Tarafsız Gazetesi

Yapılan yeni uygulama ile cep telefonu faturaları artık internet üzerinden ve e-devlet sisteminden takip edilebilecek. Ayrıca bu faturalar icralık olmadan önce vatandaşa bildirilerek 15 günlük ek ödeme süresi verilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet ve telefon borçlarını ödeyemedikleri için haklarında yasal icra takibi başlatılacak olan vatandaşlar icraya verilmeden önce kendilerine yazılı bildiri yapılacak. Bu yazılı bildirinin ardından vatandaşlara borçlarını ödemeleri için on beş gün yasal süre tanınacak.

Bakan Elvan, AA muhabirine bir açıklama yaparak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından "Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar" konusunda bir düzenlemenin gerçekleştirildiğini söyledi. Bununla birlikte vatandaşlar artık telefon ve internet aboneliklerini ve bu aboneliklere ait olan borçları ile alacaklarını internet sistemi kanalıyla takip edebilecek.

Elvan yaptığı açıklamada cep telefonu ve internetin günümüzde çok yaygın olarak kullanıldığını ve bunu bilen şirketlerin yaptıkları kampanyalar ile müşteri sayısını arttırmaya çalıştıklarını dile getirdi. Yapılan kampanyalar nedeniyle cep telefonu numarasını başka bir operatöre taşıyan kullanıcılar eski operatörde kalan son faturalarını fark etmediklerinde ya da unuttuklarında bu durumun faturalarda faiz işlenmesine ve icra takibine kadar gidebiliyor, diyen Elvan yapılan bu uygulama ile vatandaşın mağdur olmasının önlenmesinin amaçlandığını ifade etti.

BTK Kurul Kararı ile onaylanan Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar doğrultusunda, telefon ve internet kullanıcıları bundan sonra unuttuklarını faturalarını sadece kimlik bilgileri ile internet üzerinden ya da işletme bayilerinden kolay bir yöntemle öğrenebilecekler. Sorgulama bunun dışında e-devlet üzerinden de yapılabilecek.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz