Sınavlar Haberleri Tümü

İkinci Öğretim Harçlarının Kaldırılması Gerekiyor

CHP Muğla milletvekili Süha Aldan milli eğitim bakanına verdiği soru önergesinde ikinci öğretim harçlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda bir çalışma olup oladığını sordu.

 Bilindiği üzere 2011 yılında yapılan kanun değişikliğiyle birlikte bütün devlet üniversitelerindeki tüm örgün öğretim bölümlerinde öğrencileri zor durumda bırakan harç ücretlerinin kaldırıldığı açıklanmıştı. Örgün öğretimde okuyan devlet üniversitesi öğrencileri hiçbir kayıt yenileme ücreti ödemeksizin ders kayıtlarını yaptırıp okullarından mezun olabilecekti. Ancak geçmiş yıllara ilişkin üniversite harç ödemelerinin geri iade edilmeyeceği ve ikinci öğretimler ile uzaktan öğretim, açıköğretim fakültesi gibi alanlarda harçların kaldırılmadığı duyurulmuştu.

Zaten üniversiteler en çok harç ücretini de bu alanlardan sağlıyor. Uzaktan eğitim ve açıköğretim fakültesinin ar-ge giderleriyle ikinci öğretimin ek ders ücretlerini kapsamasından dolayı ikinci öğretim öğrencilerinden yüksek miktarlarda harç ödemeleri alınmaya devam etmektedir. Üniversite harçlarına bakılacak olursa bu yıl için belirlenen ücretler en düşük 770 TL’den başlayıp bazı fakültelerde ücretler 5000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Tamam örgün öğretim öğrenciler harç ücreti ödemelerinden kurtularak büyük bir maddi yükü bırakmışlardır, açıköğretim ve uzaktan öğretim programlarının da belli giderleri olduğu için ek ücret alınabilir. Ancak ikinci öğretim öğrencilerinin örgün öğretimlerden tek farkı derslere akşam saatlerinde girmesidir. Hatta bazı üniversitelerde ikinci öğretim dersleri tıpkı örgün öğretim gibi erken başlamaktadır. Ayrıca 5000 TL’ye varan ücretler de devlet üniversitesinin ucuzluk ve uygunluk mantığına aykırıdır. En kısa zamanda bu ücretler kaldırılmalı, kaldırılamıyorsa yarı yarıya indirime gidilmelidir. Üniversite okuyan her gencin kendisi veya ailesinin maddi durumu yerinde olmayabilir ve hükümetin bunu da dikkate alarak harç ücretlerini düşürmesi gereklidir. Zira 5000 TL’ye varan harç ücretlerini asgari ücretle çalışan pek çok ailenin ödemesi mümkün görünmemektedir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz