Sınavlar Haberleri Tümü

Kocaeli Eğitimde Pedagojik Formasyon Yetersizliği

Kocaeli Üniversitesi fen edebiyat fakültesinde 160 kişilik son sınıflar için sadece 60 kişilik pedagojik formasyon kontenjanı açılması öğrencileri sinirlendirdi. Dekanlık önünde durumu protesto eden öğrenciler haklarını arıyor.

Bugün Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir pedagojik formasyon eylemi yaşandı. Son sınıflarda mezuniyet aşamasında 160 öğrencinin bulunduğunu ancak bunu bilmesine rağmen fakülte dekanlığının sadece 60 kontenjan açtığını iddia eden öğrenciler dekanlığın önünde oturma eylemi yaptı. Hazırladıkları pankartlarla dekana seslenen öğrenciler pedagojik formasyon programı için üniversitenin kontenjan arttırımına gitmesini istedi. 


Dekanlığın hiç araştırmadan ve yapacağı işin sonunun ne olacağını bilmeden hareket ettiğini söyleyen öğrenciler fakülte dekanına isyan ediyor. 160 kişilik mezuniyete yakın isim olmasına rağmen sadece 60 kişilik kontenjanın açılması pek hoş karşılanmadı. Öğrenciler dekandan kontenjanları arttırmasını talep ediyor. Fakülte önünde toplanan yaklaşık 100 öğrenci protesto ve gösterilerin dekanlık isteklerini yerine getirene kadar devam edeceğini söyledi. Geçtiğimiz yıl da aynı sayıda mezunun verildiğini ancak dekanlığın 160 kontenjanı tam olarak açarak kimseyi mağdur etmediğini söyleyen öğrenciler bu yıl yapılan uygulamanın haksızlık olduğunu söylüyor. Sadece altmış kişi programa katılırken geri kalan 100 kişi açıkta kalacak ve bu durum dekanlığa bildirildiği zaman fakülte dekanının sudan sebepten nedenlerle öğrencileri geçiştirdiği söyleniyor. Öğrenciler seslerini duyurmada son çarelerinin eylem yapmakta olduğunu belirtiyor. Öğrenciler hakları olan fazladan 100 kişilik kontenjanı alana kadar eylemlerini sürdüreceğini söylüyor. 

YÖK'ün pedagojik formasyon yönetmeliğine göre  fen edebiyat fakültesi dekanlıkları istediği kadar sayı belirleyebilir yani şu an Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanlığının uygulaması kanunlara aykırı değil. YÖK mevzuatına göre üniversitenin belirlediği kontenjana başvuran kişi sayısı kontenjandan eşit veya düşük olursa tüm öğrenciler programa kabul edilebilir ancak kontenjan başvuru sayısından düşük olursa üniversite dekanlığı başvuran kişilerin ALES puanlarıyla üniversite mezuniyet notunun aritmetik ortalamasını almak suretiyle bir başarı listesi oluşturur ve başarı listesine göre asil ve yedek listeleri belirler. Ancak dekanlığın geçtiğimiz yıl tam sayıyı kabul etmesine rağmen bu yıl sayının neden bu kadar düşük olduğunu anlamak da  oldukça güç.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz