Sınavlar Haberleri Tümü

Maliye Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Kaldırılıyor

Maliye Bakanlığı gelir uzman yardımcılığı sınavı kaldırılıyor. Artık sadece mülakat ve KPSS ortalamasıyla personel alımı yapılacak.

 Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı’nın sınav yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldığı artık gelir uzman yardımcılığı için kurumun ayrı bir sınav yapmayacağı belirtilmişti. Yani artık Maliye Bakanlığı kariyer mesleklerinden gelir uzman yardımcılığına başvurular için sadece KPSS puanı ve kurumun yapacağı sözlü sınavın yeterli olacağı belirtiliyor. Ayrıca sözlü sınavlardan geçemeyen adaylar için ikinci bir sınav hakkı daha tanınıyor. Eğer aday sözlü sınavdan başarılı olamazsa tekrar sınava girme hakkı kazanıyor. Maliye Bakanlığı ve diğer kurum sınavlarında genel olarak sınavlarda ikiden fazla başarısız olma durumunda üçüncü defada başvurular kabul edilmiyordu ancak bu maddenin ucu açık bırakılmış. Yani sözlü sınavda başarılı olunamazsa bir yıl içinde yapılacak alımlarda tekrar mülakata girme hakkı saklı kalmış durumda.

Yönetmelikte şöyle bir madde var ve suistimal edilecekmiş gibi görünüyor. Yönetmeliğe göre sınav kararını kurum dönemlere göre belirlenecek. Yetkililer istedikleri zaman sınavla istedikleri zaman mülakatla personel alımı yapabilecek yani sorumluluk tamamen idarenin elinde olacak. Eğer sadece sözlü sınavla personel alımı yapılacaksa sonradan belirlenen bir aritmetik ortalamaya göre önce adayın KPSS a grubu puanı daha sonra mülakatta aldığı puanın aritmetik ortalaması alınacak. Böylece bir başarı listesi oluşturulacak ve kuruma personel alımı yapılacak.

Bu haber yapıldıktan sonra personel alımlarının suistimal edileceği ve ehliyet liyakat kriterlerinin boşa çıkacağı konusunda tartışmalar başlamıştı. Bunun üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni bir düzenleme yapılarak soru işaretlerinin giderileceğini açıklamıştı. Şimdilik gelir uzman yardımcılığı sınavının nasıl olacağı belirsizliğini koruyor. Önümüzdeki haftalarda yine sayın bakandan gelecek bir açıklama veya yönetmeliğin tamamen basına verilmesinin ardından sınav takvimi ve şekli netleşecek gibi görünüyor.

Yorumlar
  • ibrahim

    çok mantıklı bir yaklaşım. bakan beyi tebrik ediyorum

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz