Sınavlar Haberleri Tümü

Sevmiyoruz Ama En Çok Matematiği Tercih Ediyoruz

Bakanlığın açtığı ücretsiz tamamlama kurslarına en çok tercih her yıl olduğu gibi matematik ve İngilizce’den yana oldu. Diğer dersler için açılan kurslar fazla ilgi görmüyor.

 Bakanlığın bu yıl dershanelere alternatif olarak açtığı haftasonu ve haftaiçi akşam saatlerinde yapılacak olan kurslara öğrenci ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Sınıfların fazla kalabalık olmaması ve üstüne de kursların ücretsiz olması öğrencileri ve velileri cezbediyor. Bakanlığın kurslara katılacak öğretmenlere aylık 700 TL’ye kadar ek ders ücreti ödemesi de cabası. Kurslarla ilgili kimi okullarda kayıt işlemleri devam ederken kimilerinde de kayıtlar tamamlandı ve dersler başladı.

En çok merak edilen konu ise öğrencilerin en fazla hangi kursa ilgi göstereceği ile ilgili değerlendirmelerdi. Eğitim uzmanlarının tahminlerinde yanılmadığı kurs kayıtlarının kapanmasından sonra anlaşıldı. Yapılan incelemelere göre kursa kayıt olan öğrencilerin en çok tercih ettiği ders matematik oldu. İlginçtir ki öğrenciler arasında yapılan bir ankette en sevilmeyen dersin matematik olduğu anlaşılmıştı. Buna rağmen öğrenciler en çok matematik kurslarını tercih etti. Öğrencinin tercihinde velinin daha etkili olduğu düşünülüyor çünkü matematiği sevmeyen öğrencinin kursta daha fazla pratik yapıp daha iyi bilgi alabileceğini düşünen veliler çocuklarını matematik kurslarına yönlendiriyor.

İkinci en çok tercih edilen kurs ise İngilizce kursu oldu. Her ne kadar üniversite sınavında pek çok öğrenci için faydalı olmasa da özellikle TEOG sınavlarında yabancı dil bölümü olduğu için öğrenciler İngilizce kursuna da matematikle birlikte ilgi gösterdi. Ülkemizde yabancı dil eğitiminin kalitesiz olduğu ortada. Buna rağmen yabancı dil eğitimine ağırlık verilmesi ise sevindirici. Uzmanlar yabancı dil öğretim müfredatının eksikliğinden dem vururken öğrenciler de pratik yapabilecekleri bir ortam bulamadıkları için İngilizcelerinin gelişmediğini düşünüyor. İngilizce’nin sadece gramerden ibaret olmadığını söyleyen uzmanlar kaliteli bir İngilizce eğitimi için mutlaka okuma, dinleme, yazma ve konuşmanın birlikte yürüyeceği yeni bir müfredatın ayarlanması gerektiği kanaatinde.

Diğer kurslara ilgi fazla olmadığı için pek çok branş dersinden kurs açılmadı. Diğer ilgi gören ve kurs açılan dersler ise ilkokulda Türkçe ortaokul ve liselerde edebiyat, coğrafya ve fizik-kimya dersleri oldu. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz