Sınavlar Haberleri Tümü

Üniversitede Her Eğitim Kadrosuna Zam Var

Medyada çokça yer bulan eğitim öğretim kadrosunda bulunmasına rağmen derslere girmediği için zam alamayan kadroların çilesi başlıklı yazılar etkisini gösterdi. Maaş iyileştirmesi bu personele de yarayacak.

 Pek çok internet sitesi ve diğer medya organlarında yer alan haberler sonunda yetkilileri harekete geçirdi. Üniversite hocalarının maaşlarında büyük iyileştirmeyi öngören yasa paketinin kapsamı genişletilecek. Geçmiş taslağa göre derslere girmediği için maaş iyileştirmesinden faydalanamayan uzman, çevirmen ve planlayıcı gibi kadrolar için olacak şekilde zamlar genişletildi. Artık bu kadroda çalışanlara da zam var. Üniversitelerde yaşanacak maaş iyileştirmesinin ülkemizin sanayi kalkınmasına olumlu etki yaratacağı tahmin ediliyor. Özellikle de her eğitim öğretim kadrosunun bu durumdan faydalanması üniversitede motivasyonu arttıracaktır. Ülkemiz dünyada üniversite hocalarına en çok maaşı veren ülkeler sıralamasında son sıralarda yer alıyordu ancak son zamla birlikte üniversite hocalarına verilen ücretlerde büyük artışlar yaşanınca artık ülkemizin yurtdışındaki bu ezik imajı da ortadan büyük ölçüde kalktı. Her ne kadar ABD, Kanada, Japonya gibi ülkelerle kıyaslanamayacak kadar düşük maaşlara sahip olsak da yine de listede gerisinde kaldığımız Suudi Arabistan ve Nijerya gibi ülkeleri geride bıraktığımız için şimdilik iyi bir yol kat etmiş olduğumuzu söyleyebiliriz.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler devam ediyor. Görüşmeler kapsamında verilen teklife göre akademisyen maaşlarına yapılacak zamlarda şöyle bir sistem uygun görüldü: Doçent, Profesör ve Yardımcı Doçent kadroları için yapılacak zamda, en yüksek maaş alan devlet memurunun aldığı ek gösterge ücretinin iki katı kadar maaş iyileştirmesi yapılacak. Araştırma görevlisi, okutman, planlayıcı, uzman ve çevirmen kadrolarına ise yine aynı memurun ek gösterge ücretinin %115’i kadar zam yapılacak. Böylece akademisyenlerin maaşlarında aylık ortalama 730 TL’lik bir artış yaşanacak. Zamların vakıf üniversitelerine etkileri araştırılıyordu ancak tahminlerimize göre vakıf üniversitelerinde bu tarz bir zam gündeme gelmeyecek çünkü halihazırda pek çok vakıf üniversitesi devlet üniversitelerine göre akademisyenlerine daha yüksek maaşlar ödüyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz