Sınavlar Haberleri Tümü

Zorunlu Yer Değiştirmede Süre Değişebilir

Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu'nun dört bir yanından gelen öğretmen ve yöneticiler Ankara'da rotasyonun geleceğini tartışacak. Rotasyon düzenlemesine son şeklini verecek.

Torba yasa ile yasal zemin bulan öğretmenlere zorunlu yer değiştirme yani rotasyonun geleceği Ankara'da tartışılacak. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları ile Anadolu'nun dört bir yanından seçilerek gelen öğretmen ve okul yöneticileri rotasyonun geleceğini tartışacak. Rotasyon düzenlemesinin taslak maddeleri tek tek müzakere edilecek ve temsilci öğretmenlerin görüşü alınacak. Toplantıdan çıkan sonuca göre rotasyon düzenlemesine son şekli verilecek ve yönetmelik bir ay sonra yürürlüğe girecek. İlk zorunlu yer değiştirme uygulamaları ise ikinci dönemden itibaren başlayacak. 

Rotasyon düzenlemesine göre bir öğretmenin aynı okulunda sekiz yıldan fazla görev yapması halinde yerinin değişeceği söyleniyor. Dolayısıyla bu durumdan etkilenecek şu an için 120 binden fazla öğretmen bulunuyor. Şimdiye kadar bakanlıkta bir yıl içinde hiç bu kadar büyük sayıda bir yer değişim yapılmamıştı. Dolayısıyla bu kadar büyük bir yer değiştirme sonucunda büyük sorunların oluşacağı ve düzenlemenin bir şekilde yargıya da sıçrayacağı düşünülüyor. Bu kadar zorlu bir yer değiştirme dönemi öğretmenleri beklerken bakanlık yetkilileri ve öğretmen temsilciler sayının arttırılması için müzakere edecek. 

Sayının fazla olmasından dolayı sürenin biraz daha yukarıya çekilmesi bekleniyor. Bakanlık bu kadar büyük sayıda bir atama yapacak altyapıya sahip olmadığı için sürenin yükseltilerek rotasyondan etkilenecek öğretmen sayısının azaltılacağı tahmin ediliyor. Kulislerde dolanan iddialara göre ise sürenin 12 yıla çıkarılacağı söyleniyor. Sürenin dört yıl daha arttırılmasıyla birlikte zorunlu yer değiştirmeden etkilenen öğretmen sayısının 80 bine kadar düşürülmesi hedefleniyor. Bu sayede hem fazla öğretmen mağdur olmayacak hem de rotasyonun altyapısı sağlamlaşacak.

Sendikalar rotasyona tamamen karşı çıkarken bakanlık yetkilileri düzenlemeyi uygulama konusunda diretiyor. Sendikaların baskısına rağmen bakanlığın düzenlemeyi hayata geçireceği görüşü daha ağır basıyor.  

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz