Öğretmen Atamaları:
Avcı: 47 Bin Öğretmen Ataması İçin İlana Çıkılacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, şu anda görev yapan her iki öğretmenden birinin AK Parti iktidarı döneminde atandığını belirterek, "Türkiye genelinde sınıflardaki öğrenci sayıları ortalamamızı 30'un altına düşürdüğümüz takdirde, bütün okullarımızda tekli eğitime geçtiğimiz takdirde 116 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bunu da inşallah önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlamış olacağız" dedi.

Avcı, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, AK Parti Seçim İrtibat Bürosu önünde vatandaşlara hitap etti.

Katılımcılardan birinin öğretmen atamalarıyla ilgili sorusu üzerine Avcı, Türkiye'de 900 binin üzerinde öğretmenin görev yaptığını, bu sayısının yarısından fazlasının AK Parti iktidarı döneminde atandığını söyledi.

Cumhuriyet tarihinde bu kadar çok sayıda öğretmen atayan bir başka iktidar olmadığını ifade eden Avcı, "Şu anda görev yapan her iki öğretmenden biri bizim dönemimizde atanmıştır. Türkiye genelinde sınıflardaki öğrenci sayıları ortalamamızı 30'un altına düşürdüğümüz takdirde, bütün okullarımızda tekli eğitime geçtiğimiz takdirde 116 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bunu da inşallah önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlamış olacağız. Öğretmen atamalarındaki planlamalar bu şekildedir. Bu yıl ve her yıl öğretmen atamaları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile yapılır" diye konuştu.

- "Benim de yüreğim parçalanıyor onları görünce"

Avcı, kendisine söz konusu soruyu soran vatandaşın, 10 yıldır atama yapılmadığını savunduğunu anlattı. Bütün koşulları yerine getirdiği ve sınavları geçtiği halde 10 yıldır atanamamış bir öğretmen algısı oluşabileceğine değinen Avcı, şöyle devam etti:

"Onun için mekanizmanın nasıl işlediğini anlatmamız lazım. Şöyle, öğretmen adaylarımız KPSS'ye giriyor. Bu sınav her yıl temmuz ayında yapılıyor. Geçen yıl temmuz ayında da KPSS yapıldı. Bu sınav sonuçlarına göre, önce 35 bin, sonra da şubatta 15 bin olmak üzere 50 bin öğretmen ataması yaptık. Öğretmen ataması branşlara göre yapılıyor. Yani matematik öğretmeni adayları kendi aralarında, Türkçe öğretmeni adayları kendi aralarında sıraya diziliyorlar. Diğer bütün branşlardaki öğretmen adayları, aldıkları puana göre kendi aralarında sıraya diziliyorlar. Bin 500 matematik öğretmeni alacaksak, puanları şeffaf bir şekilde ilan ediliyor. İnternetten adaylar görüyor. En yüksek puana göre bin 500'e kadar sıralıyoruz."

Avcı, bin 501'inci adayın belki yarım puanla o çizginin altında kalabileceğini belirterek, "O da diyor ki ailesine, sevenlerine, 'Yarım puanla kaybettim. Aslında yarım puan olsaydı ben de atanırdım.' Doğru, benim de yüreğim parçalanıyor onları görünce. Ama o bin 501'i de alsak onun da altında birisi var. O da bu sefer diyecek ki 'Ben de 1 puanla kaybettim. Bin 502 kişi alsaydı ben de girecektim.' Hadi onu da al, altında bin 503'üncü var. Adaylarımızı üzen öyle bir durum ortaya çıkıyor" dedi.

- "Böyle bir şey mümkün değil"

Bakan Avcı, atamalara ilişkin puanlamaları anne ve babaların bazen çok iyi bilemediğini dile getirdi.

Bir örnekle durumu açıklayan Avcı, bazı adayların, "80 puan aldım, atanamadım ama komşunun kızı Zehra 70 puanla atandı" diyebildiğini anlattı. Avcı, her puanın kendi branşı içinde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Branşlar arasında da çok fark bulunduğunu söyleyen Avcı, "Hangi branşta Türkiye genelinde ne kadar öğretmene ihtiyaç var, onların listesini çıkarıyoruz. İllere göre de kontenjanlarını hesaplıyoruz. Ondan sonra da KPSS sonuçlarına göre, puanlarına göre kazananları alıyoruz" diye konuştu.

"Ben kaç puan alırsam alayım, beni de atayın" düşüncesinin doğru olmadığını dile getiren Avcı, "Türkiye genelinde 'atanamayan öğretmen' denildiği zaman sanki sınavın bütün şartlarını yerine getirmiş, listeye de girmiş, bin 500 kişi alacağımız matematik listesine girmiş ve biz buna rağmen atamıyoruz. Öyle bir şey yok. İlan ettiğimiz kontenjanlara puanı yeten bütün öğretmen adaylarımızı atadık" ifadesini kullandı.

Bu sırada bir vatandaş, "Seçim bereketi yapın, sizden müjde bekliyoruz" diye seslendi. Avcı da geçmiş iktidarlar döneminde böyle yapıldığı için işlerin tıkandığına işaret ederek, daha önce duyurulduğu gibi ağustos ayında Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen 47 bin kadro için ilana çıkacaklarını bildirdi.

Daha sonra Domaniç'e geçerek Çarşamba köyünde Hayme Ana'nın türbesinde dua eden Avcı, ilçe merkezinde AK Parti Seçim İrtibat Bürosu önünde toplanan vatandaşlara da hitap etti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
biyoloji öğretmeni 4 yıl önce

söz verdiğiniz gibi 47 bin öğretmen ataması bekliyoruz , 47 bin aile sevinsin artık beklemekten helak olduk

Misafir Avatar
Tarih 4 yıl önce

Biraz insaf yahu 80 puanla yinede işsiz kalacağım.yarına umutla bakmalımıyım yani 12 ay sonrasına...emeğinde bir ödülü olurdu eskiden nereye gidiyon ey TÜRKİYEM...

Misafir Avatar
Tarih 4 yıl önce

Tarihçi
80 ve üzeri puan alan 1500 kişi var.umarım en azından bu kişiler mağdur edilmezler.aksi durumda adalet başka mecralarda aranacaktır...sadece kalkınma ile olmuyor adalette lazım.

Misafir Avatar
30.000 sosyalci norm fazlası olacak 4 yıl önce

i̇slam tarihi dersleri sosyalbilgiler öğretmenlerinin hakkıdır bu dersin müfredatı alan derslerimizin kapsamı içindedir felsefe dersi de takdir edersiniz ki yine felsefecilere aittir olmalıdır hem sosyalbilgiler hem felsefe öğretmenlerinin girmesi gereken bu derslere din kültürü öğretmenleri girdiği için neticede bu durum mağduriyet oluşmaktadır biz branş öğretmenleri olarak kendi alan derslerimize giremediğimiz için 80 gibi puanlarla atanamazken bu adaletsizlikten nemalananlar ise 50-60 gibi puanlarla kpssyi bir nevi delip atanmaktadırlar işte bu yüzden norm fazlası oluyoruz herkese hakkını verirseniz mağduriyetlerde asgari düzeyde olur ama bunun için yeni bir anlayışa ihtiyaç var kualisyon bu soruna eğilmeli yaşatılan mağduriyetleri gidermeli

Avatar
limon kabuğu 4 yıl önce

formasyon alan iibf liler 1.öncelikli midir?

Misafir Avatar
MURAT 4 yıl önce

ne bi̇tmezz 2 yilmiş . 12 yildir 2 yil i̇çi̇nde atayacaz di̇olar. bu beyaz biyikli adam soruna çare olmayacak. kendi̇ni̇n tuzu kuru hep i̇pe un seri̇yor. herşeye bi̇r olumsuz cevap. mi̇lli̇ egi̇ti̇m kurmunu kötü yöneti̇yor..

Misafir Avatar
kpss mağduru 4 yıl önce

yıllardır dayıları ağabeyleri tarafından kopyalarla, türlü türlü vs. illegal yollarla devlet kadrolarına yerleştirilen torpilli yeğenlerin bir kısmı da malesef okullarda öğretmenlik yapıyor.. bugün dahi bu emek hırsızları kuruşu kuruşuna maaşlarını çatır çatır alıyorlar öte yandan insanlar da 80-90 puanla kpss sınavlarında atanmayı bekliyor bu nasıl bir çelişki.. ama her şeye rağmen adalete güveniyoruz, güvenmek zorundayız umarız yaşatılan mağduriyetler giderilir lütfen kualisyonu kurup sınavdan önce atama yapın benim gibi binlerce yüksek puanda bekleyen var puanlarımız yanmasın Allah yardımcımız ve yardımcınız olsun

Misafir Avatar
SOSYAL 4 yıl önce

77 puanla kaldim atayacagiz dediniz hic ders calismadim.benim gibi binlerce arkadas var.bu kadar insan magdur edilmemeli.zaten hakkimiz olan bu atamayi istiyoruz akp de koalisyon da bi an once bu isi cozmeli 77 puanla kaldim atayacagiz dediniz hic ders calismadim.benim gibi binlerce arkadas var.bu kadar insan magdur edilmemeli.zaten hakkimiz olan bu atamayi istiyoruz akp de koalisyon da bi an once bu isi cozmeli

Aday Öğretmenlere, Başbakan Ders Anlattı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, aday öğretmen yetiştirme değerlendirme toplantısında öğretmenlere ders verdi.

Haberi Oku