Öğretmen Atamaları:
MEB'e Geçmek İçin Dershanede 6 Yıl Sigortalı Çalışmış Olmak Şart

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in Başkent Kulisi programında sorularını yanıtladı.

Avcı, Acet'in "dershanelere ihtiyaç kaldı mı? sorusuna "Dershanelere şu an ihtiyaç söz konusu değil. Bazı kesimler bu konuda duygu sömürüsü yapıyor" dedi.

Bakan Nabi Avcı şunları söyledi...

Bu okulların bir kısmı özel okullara dönüşecek. Birkaç farklı tür var. Yerelin ya da bölgenin ihtiyacına göre dershaneleri hangi okula çevireceklerini aktarıyoruz.

Çocuğunu özel okullara yollayacak velilere destek veriyoruz. 2000 lira ile 3500 lira arasında destek veriyoruz. Maliye Bakanlığına teşviklerin 350 bin öğrenciye çıkması için başvurduk. Teşvik için müracaat eden ailenin gelir durumu, okuyan sayısı ve başarı durumuna göre karar veriyoruz. Özel okulları ve özel okula dönüşümü destekliyoruz.

Dershaneye göndereyim çocuk açığını kapatsın, okullarımıza haksızlık, öğretmenlerimize haksızlık. Dershaneye giden bir öğrenci aynı zamanda okul öğrencisi. Çocuk okul eğitimiyle mi dershane ile mi kazandı ölçemeyiz. Öğretmenimizin emeğini neden yok sayıyorsun.

Bazı özel okullar, bazı devlet okullarına göre fiziki imkan ve öğretmen bakımından daha iyi olabilir ama bizim de başarılı öğretmenimiz var.

Zorla imam hatip okullarına yerleştirdi iddiası var. Bu da doğru değil. Teşviği devlet okullarından özel okullara vereceğimizi söylemiştik. Dolayıısyla öğrencinin devlet okullarında olması gerekiyordu. Bu sene biz o şartı kaldırdık. Özel okula gideceğim diyen çocuklar, tercih yapmak zorunda kalmayacak.

CHP'nin seçim beyannamesine göre 1+8+4 deniyor. Bu 28 şubattaki sistem... 8 yıllık temel eğitim yapmak demek bu bu da imam hatip ortaokullarının kapanması demek. Ya hepsi imam hatibe gidecek, bu da doğru değil.

Kılıçdaroğlu ne söylediğinin farkında değil birileri fena halde yanıltıyor.

Bu okullar sadece imam ve hatip yetiştirmiyor. Diyanet işleri buradan almıyor imamlarını. Oraya gönderen vatandaş diyor ki dersini öğrensin ama dinini de öğrensin diyor.

İkinci bir tehlike imam hatiplerin önünü keseceğiz diye meslek liselerini bitirdiler...

OSB'lerde mesleki ve teknik liseleri ve bunları artırıyoruz. Yaptığımızın farkında değiller. Bu okullarda OSB'lerle birlikte öğretmenleri atıyoruz. 3500-5500 TL arasında değişen destek veriyoruz. Bu okullara gidenlerin işleri garanti.

Dersanedeki öğretmenler, dershaneler özel okul olacağı için kendi okullarında ihtiyaç olacak. Hatta ilave alacaklar. MEB'e geçmek isteyen 5 bini geçemeyecek. 6 yıl sigortalı dershanede çalışanlar sınava alınacak. Özel eğitim kurumuna dönüşmeyip dershane kapatılırsa, kesintili de olsa 6 yıl sigortalı olan MEB'e geçebilecek.

Dershaneler 8 ay sigorta yapıyorlardı. Bu da emek sömürüsüydü. Bu sigorta şartını yerine getiren bu kontenjan için müracaat edecek. Bunun 5 bin öğretmeni geçeceğini sanmıyorum.

Atanamayan öğretmenler ile ilgili CHP'nin vaatleri var. Sınıflarımızın nüfusunun 30'a indirme gayretindeyiz. Hepsini 30'a indirince 117 bin öğretmene ihtiyacımız olacak. 350 bin aday var. İşletme mezunu pedogojik enformasyon almış, İspanyolca mezunu kendini öğretmen olacak görüyor. Bunların sayısı 400 bin ihtiyaç 117 bin. Muhalefet bunu nasıl yapacak, hesap ortada...

Fatih Projesi gecikmeli yürüyor 737 bin 800 tablet bilgisayar dağıltıldı. 700 bin tablette alım tamamlandı, dağıtacağız. Fatih Projesi sadece tablet değil, etkileşimli tahta da var. 210 bin dersliğe yerleştirdi. Geni bant internet okullarımızda yaygınlaştırdı. Yüz binlerce test malzemesi yüklendi.. 10 milyon 600 bin tablet alımı ile ilgili ihalemiz var. Bunda yerlilik şartımız var. Yıldan yıla yerlilik artsın diye gayret ediyoruz...

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Öğretmen 4 yıl önce

araştır biraz kendi ülkendeki şartlardan haberin var mi? mezun olan bütün öğretmenlere dershanelerde yer olsa herkes dershanede çalişirdi. sen dershanede çalişma firsati sana denk geldi diye kimseden üstün değilsin. ücretli çalişan öğretmenleri ya da para kazanmak için başka işlerde mecburiyetten zor şartlarda çalişan öğretmenler de kıymetli insanlar.kpss ye girerek eşit şartlarda atanabilirsen atan, sen de ayni kuruma atanmak için kpss ye girerek atanman adil olani. siz hazir söz de bir sözlüyle kpss ye alan sinavina girmaden atanin, oh ne ala memleket. Allah haklının yanındadır. kul hakkı unutulmadı yaradanıma çok şükür.

Misafir Avatar
MAĞDUR 4 yıl önce

dershanede boş yer bulsa her öğretmen çalişirdi. herkese yeter mi dershaneler? ücretli öğretmenlik yapmaz dershanede yer olsa daha imkanlarla dershanede çalişirdi herkes.bütün öğretmenler ayni şartlarda atanmali,kpss gerçeği olduğuna göre herkes girmeli.kul hakki ödenmez.

Misafir Avatar
erdal er 4 yıl önce

Uzman ogreticiler de atanacak mi

Misafir Avatar
dersaneci 4 yıl önce

uzgun arkadaş ile aynı durumdayım
sartlarim tutuyor çalıştığım kurum temel liseye dönüştü diye atanamayacak miyim?
dönüşemeyen dershane öğretmenleri alınacak mı? bilgisi olan cecap yasın iyi çalışmalar.

Misafir Avatar
uzgun 4 yıl önce

Sartlarim tutuyor çalıştığım kurum temel liseye dönüştü diye atanamayacak miyim?
Dönüşemeyen dershane öğretmenleri alınacak diyor bakan.

Misafir Avatar
felsefeci 4 yıl önce

dersanede 2005 yılından beri rehber öğretmeni olarak çalışıyorum. milli eğitimdeki olur yazısında da atamam rehber öğretmeni olarak geçiyor. ancak mezuniyetim felsefe grubu. bizim atamamız felsefe grubu mu olacak yoksa rehber öğretmeni mi?

Misafir Avatar
Biyo 4 yıl önce

Sartlari tutan kac kisi acaba?

Misafir Avatar
felsefeci 4 yıl önce @Biyo

şartları tutan tahmini 4500 5000 arası.

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

14 yıldır dersanede sabırla çalıştım hakettgimi düşünüyorum

Aday Öğretmenlere, Başbakan Ders Anlattı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, aday öğretmen yetiştirme değerlendirme toplantısında öğretmenlere ders verdi.

Haberi Oku