Paralel:
Emeklilere promosyon NE ZAMAN verilecek? - Emekliye promosyon ücreti NE KADAR olacak? - 2016 - Halfeti

Emeklilere promosyon NE ZAMAN verilecek? - Emekliye promosyon ücreti NE KADAR olacak?.. Ülkemizde yaklaşık 11 milyon insanımızı ilgilendiren bu sorular ile ilgili, emekli maaşlarının ödendiği kuruluşlar ile bankalar arasındaki anlaşmanın karşılığı olarak emeklilere promosyon ücreti verilecek. Daha önce yapılan açıklamalar doğrultusunda emeklilerin promosyon ücretinin kesin belirleneceği tarih olarak Haziran ayı denilmişti. Peki Emekliye promosyon anlaşması yapıldı mı? Emeklilere promosyon parası ne zaman verilecek?, Emekliye promosyon ücreti ne kadar olacak? işte tüm gelişmeler haber7.com'da..

HAZİRAN AYI DENİLMİŞTİ FAKAT HALA NET BİR GELİŞME YOK

Daha önce yapılan açıklamalar doğrultusunda emeklilerin promosyon ücretinin kesin belirleneceği tarih olarak Haziran ayı konuşuluyordu. Yanlız temmuz ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde yetkililer tarafından konuyla ilgili bir resmi açıklama yok.

EMEKLİYE PROMOSYON ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bankalar arasındaki görüşmelerden en son olarak 900 lira gibi bir rakamdan bahsediliyordu. Lakin şuana kadar net ve resmileşmiş bir rakam değil bu. Ama emekli promosyon anlaşmasının yapılması ile birlikte emekli promosyonun aşağı yukarı o civarda olması bekleniyor.

'0-500, 500-bin, bin-2 bin lira arası ve 2 bin lira üstü alanlar'olmak üzere kademelendirme yapıldı.

​Emekliye maaş promosyonunda bakanlığın bankalarla yürüttüğü pazarlık sürecinde rakam 600 liraya çıktı. Ancak kamu yönetimi rakamın 900 liraya çıkarılması için yoğun bir pazarlık yapıyor.

EMEKLİYE PROMOSYON ÜCRETİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Milyonlarca vatandaşımızın eli kulağında beklediği promosyon ücretinin ne zaman verileceğine dair de henüz net yani kesinleşmiş bir tarih söz konusu değil.

ÇALIŞMA TAMAMLANDI

Özel bankalar, her yıl sisteme yeni giren yaklaşık 500 bin emekli için 3 yıllığına 500 lira promosyon teklif etti. Bütün emekliler için '0-500, 500-bin, bin-2 bin lira arası ve 2 bin lira üstü alanlar'olmak üzere kademelendirme yapıldı.

Bankalar, emekli aylığı ve sistemde kalma süresine göre promosyon ödemesi yapacak. Promosyon ödemesinde taban fiyat formülü öngörülüyor. Önerilen 500 lira asgari tutar olacak, aylık dilimlerine göre yukarı çıkarılabilecek. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, emeklilere promosyon çalışmasını tamamladıklarını, Başbakan Binali Yıldırım'a sunacaklarını söyledi.

Takvim'deki habere göre, kamu, katılım, özel bankalar ve PTT olmak üzere 4 ayrı kurumla görüşme yaptıklarını belirten Soylu, "Bütün emeklileri kapsayacak şekilde bir çalışma yaptık" dedi. Emekli aylıklarına göre kademelendirme yaptıklarını anlatan Soylu, "Bankalar özellikle yeni emeklileri istiyor. Cazibe merkezleri yeni emekliler. Biz istiyoruz ki tüm emekliler yararlansın. Bankalarla yapılan görüşmelerde kademeli bir çalışma yaptık. İlk teklifler alındı, belli noktaya geldi. Toplu pazarlık yapıyoruz. Emekli aylığı ve sistemde kalma süresi belirleyici olacak" diye konuştu.

Emekliye maaş promosyonunda bakanlığın bankalarla yürüttüğü pazarlık sürecinde rakam 600 liraya çıktı. Ancak kamu yönetimi rakamın 900 liraya çıkarılması için yoğun bir pazarlık yapıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başta olmak üzere Bakanlık bürokratları bu rakamın üzerine çıkmak için yeni bir toplantı daha gerçekleştirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yakından takip ettiği pazarlık sürecinde kamu en azından 800-900 liraya kadar rakamın çıkarılmasını istiyor. Kamu bankaları başta olmak üzere finans sektörü temsilcileri ise 600 liranın üzerine çıkmaya yanaşmıyor.

1.500 TL AFAKİ RAKAM

Bakanlık kaynakları kamuoyunda emekliye promosyonla ilgili çıkan fahiş rakamlara itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bankalar ile yapılan görüşmeler hakkında değerlendirmede bulunan bir Bakanlık yetkilisi, “TBB üyeleri ile kapsamlı bir görüşme trafiği yürütülüyor. Ancak kamuoyuna yansıyan 1.200-1.500 TL arasındaki rakamlar afaki. Bankalar rakamın artırılmasına yanaşmıyor. Bizim hedefimiz emekliye alabildiğimiz kadar promosyon ücreti almak. Bankalar ile yeniden bir araya geleceğiz” dedi.

TABAN FİYAT OLACAK

Bankalar ile yapılan pazarlıkta taban fiyat formülü işletilecek. Örneğin belirlenecek 500 liralık rakamı bütün bankalar asgari tutar olarak uygulayacak. Özel ve kamu bankaları ile ayrı ayrı yürütülen görüşmelerde Çalışma Bakanlığı’nın yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bürokratları da yer alıyor. Asgari promosyon tutarına ilişkin anlaşma yapmayan bankalara emekliler yönlendirilmeyecek.

EMEKLİ İLE 3 YILLIK SÖZLEŞME

Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanması halinde herhangi bir banka 3 yıl için belirlenen rakamda emekliye ödemede bulunacak. Bu kapsamda taraflar arasında üç yıllık sözleşme imzalanacak. Emekli maaşlarına promosyon ödenmesine ilişkin pazarlık süreci devam ederken, memurlar uzun süredir promosyon ödemesi alıyor. Çalışan sayısı ve alınan maaştutarlarına göre yürütülen pazarlık sürecinde 500 TL ile 2.000 TL arasında promosyon alan kamu çalışanları bulunuyor.

MEMURUN EMEKLİ İKRAMİYESİ BU HAFTA MECLİS’TE

TBMM Genel Kurulu, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nı öncelikli gündemine alarak, bu hafta tasarıyı yasalaştırmak için mesai yapacak. Tasarının yasalaşmasıyla, memurlara, geçmişe dönük, 30 yılın üzerindeki hizmet süresi için de emekli ikramiyesi ödenecek. Tasarı ayrıca, Türkiye İş Kurumuna, yurt içinde veya uluslararası düzeyde kurum ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilmesine de imkan sağlıyor.

HERKESE AYNI TUTARDA

Bundan böyle emekliler de memurlar gibi maaşlarının yattığı bankalardan promosyon alabilecek. Takvim'in haberine göre, böylece birbiri ardına ekstra zamlar elde eden emekliler, bir de ek gelir imkanına kavuşacak. Tüm detaylarıyla önümüzdeki günlerde açıklanacak promosyonun işte ipuçları:

* Promosyon tutarı tüm emekliler için aynı olacak. Maaşının ne kadar olduğu ya da nereden emekli olunduğu fark etmeyecek. Yani düşük maaşlı da yüksek maaşlı da, SSK'dan emekli olan da Bağ-Kur'dan ya da memuriyetten emekli olan da aynı tutarda promosyon alacak.

KREDİ KARTI YOK

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri promosyon pazarlıklarını Türkiye genelinde belli sayıda şubeye sahip 12 banka ile yürüttü. Emeklilere banka promosyonu için anlaşmanın bu 12 banka ile yapılacağı konuşuluyor. Bu durumda emekli, söz konusu 12 bankadan istediğini seçecek. Seçtiği bankadan emekli maaşını alacak, banka da promosyon ödemesini yapacak.

* Bankalar, promosyon karşılığında emeklilere kredi kartı verilmesini ve kredili mevduat hesabı açılmasını talep ediyordu. Ancak promosyon uzlaşmasında kredi kartı ve kredili mevduat şartı bulunmuyor.

* Promosyonun yıllık 200 ile 300 lira arasında olması beklenirken; emeklilere 3 yıllık toplu ödeme yapılması planlanıyor. Yani bankalar, emeklilere, 3 yılda bir 600 ile 900 lira arasında promosyon ödeyecek.

3 YILLIK PEŞİN ÖDEME

Ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkin üzerinde durulan formül, 3 yıllık promosyonun tek seferde ve peşin olarak ödenmesi. Bu durumda emekliler, uygulama başlar başlamaz bankaya başvurup 3 yıl boyunca maaşını buradan alacağını içeren bir sözleşme imzalayacak. Banka da emeklinin maaş hesabına promosyonu yatıracak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
misafir 3 yıl önce

emekliler olarak oyalanıyoru.aylardır sonuca ulaşmadı.her gün aynı haber.ne değişen nede gelişen bir durum yok.2017 ye kalmasa bari.

Misafir Avatar
misafir 3 yıl önce

emekliler olarak oyalanıyoru.aylardır sonuca ulaşmadı.her gün aynı haber.ne değişen nede gelişen bir durum yok.2017 ye kalmasa bari.

Misafir Avatar
borclu emeklı 3 yıl önce

emelıyı kandırıyorlar bu ne ya kardeşım vereceksen ver yada verme bu nasıl bır bır devletkı kendı kamu bankalarına soz gecıremıyor yazık kendılerı ıcın olsa aynı gun yasa cıkarırlardı saygılar

Misafir Avatar
bestami tümer-promosyon herkesin aldğı emekli maaş 3 yıl önce @borclu emeklı

promosyon tutarı herkesin aldığı emekli maaşı tutarı kadar olmalıdır yani biremekli 1500 tl alıyorsa i-1500 olmalıdır 900 tl olmamalıdır.---

-Beğenmedim(0)

IPhone 7 ne zaman çıkacak ve fiyatı ne kadar...
iPhone 7 ne zaman çıkacak?, iPhone'nin fiyatı ne kadar olacak?, iPhone 7nin teknik özellikleri nasıl olacak...

Haberi Oku