İzmir'de Gezilecek Yerler - İzmir'in Neyi Meşhur? ve Ünlüleri Kimlerdir? - Suruç

Çekirdeğe çiğdem demesiyle meşhur, Egenin gözbebeği şehrimiz İzmir için hazırladığımız gezi rehberi haberimizle karşınızdayız. Birçok kişinin gezip görmek istediği şehirlerden biridir İzmir. Ege bölgesinin en gelişmiş ve en kalabalık şehri olmakla beraber Türkiyenin de üçüncü büyük şehridir. Ege denizine kıyısının olması, antik çağdan kalan tarihi yapıları, birçok medeniyetin burada yaşamış olması gibi sebepler İzmiri farklı kılan etkenlerden. Bu güzellikleri yerinde görmek için birçok insan bu şehri gezmeyi ister. Şehrin her köşesinde görülmeye değer tarihi ve modern mekanlar var. İzmirde gezilecek yerler nerelerdir diye merak edenler cevabı haberimizde bulabilirler. Ayrıca simide gevrek, çekirdeğe çiğdem denen İzmirin neyi meşhur? Bunun yanında bu şehirde doğmuş birçok ünlü sima da var. İzmirli ünlüler kimlerdir? Cevabı duyunca çok şaşıracaksınız. İşte zengin bir İzmir tur rehberi… Detaylar ajans haberde…

İZMİRDE GEZİLECEK YERLER

KONAK MEYDANI

İzmirde gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Konak Meydanı bulunuyor. Tarihi saat kulesi, Konak Yalı Camii, hükumet konağı, İzmir Büyükşehir belediyesi binasının bulunduğu bu meydan ülkemizin en büyük meydanlarından biri olma özelliği taşıyor. Konak meydanının en güzel taraflarından bir ise denizin çok yakınında olması… Meydanda biraz turladıktan sonra sahile açılan tatlı sokaklarının keyfini sürerek denize inebilir ve İzmirin kendine özgü havasını soluyabilirsiniz.

BERGAMA ULU CAMİ

Yıldırım Beyazıt tarafından 1399 yılında inşa ettirilen bir cami, adını, içinde bulunduğu Bergama ilçesinden alıyor. Caminin mimari özelliklerinden ilk dikkat çekenler kesme taştan ve dikdörtgen şekilde yapılmış olması. Girişi yandan olan caminin minaresi ise 38 metre yüksekliğinde. Bu özellikleriyle İzmir siluetine güzel katkı yapan camiye ait Selçuklu sülüsüyle yazılmış bir kitabe bulunuyor.

ESKİ BİRGİ EVİ

Avrupa şehirlerinin fotoğraflarına baktığınızda aynı mimariye sahip çok şirin evlerin olduğu turistik kasabalar görürsünüz. Ödemişe bağlı Birgi kasabası da bu Avrupai kasabalara taş çıkarıyor dersek yanlış olmaz. Tarihi Birgi evlerini görmek için yılın her mevsiminde birçok turist bu kasabaya akın ediyor. Bu evler içinde en çok dikkat çekeni ise Birgi Çakırağa Konağının yakınlarında bulunan Eski Birgi Evi diye meşhur bir konak. Fotoğraf çekmenin yasak olmasına üzülmeyin, zira burası zaten hafızanızda sağlam bir yer edinecek.

EFES ANTİK KENT

Dünyanın en önemli antik kentlerinden biri, Yunanlıların milattan 11 yüzyıl önce yaşadıkları şehir olan Efes antik kent İzmirin dünya çapında bir marka haline gelmesine sebep olmuştur. Yunanlıların Ephesus adını verdikleri bu şehir ilk olarak Selçuk ilçesindeki Aziz Yohannes kilisesinin bulunduğu tepede kurulmuş, milattan önce 3. Yüzyılda bugünkü yerine taşınmıştır. Liman şehri olması antik kenti bir zamanlar Romanın en önemli şehirlerinden biri yapmış fakat Menderes çayının taşıdığı alüvyonlarla limanın kullanılamaz hale gelmesi zamanla şehrin de terk edilme sebebi olmuştur.

ÇİFTE KİLİSELER

Konsül kilisesi olarak da bilinen çifte kiliseler Efes antik kenti içerisinde yer alıyor. Kiliseyi önemli kılan özellik konsül denen toplantıların burada yapılmış olmasıdır. Tahmini olarak milattan sonra ikinci yüzyılda yapılmıştır.

FOÇA KYBELE AÇIK HAVA TAPINAĞI

İzmirin Foça ilçesinde yer alan Kybele tapınağı tarihi inanç merkezlerinden biri kabul ediliyor. Tapınağın duvarlarında Kybele kabartmaları ve çevresinde Kybele heykellerinin yer aldığı biliniyor. Yapılan araştırmalara göre tapınağın tarihi milattan önce 580 yılı…

KORDON

Çevrenizde tanıdığınız İzmirlilerden birinden şehrini tek kelimeyle özetlemesini isterseniz size ilk olarak Kordon diye cevap verecektir. İzmirin adeta simgesi olan Kordon sahil boyu gezilen yerdir. Okul veya iş çıkışı gezilen, buluşmalarda adres olarak verilen, çimlerinde dinlenilen ayrıcalıklı mekanlardan biridir Kordon. İzmirlilerin çok sevdiği Kordon boyu yürüyüşleri sıklıkla akşamüstüne denk gelir.

YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI

Bu mağaranın hikayesi dini kaynaklara dayanıyor. Rivayete göre Efesin ilk Hıristiyanları olan altı genç imparatorun zulmünden kaçmak için bir mağaraya sığınmak isterler. Hiçbir şekilde yanlarından uzaklaştıramadıkları Kıtmir isimli çoban köpeğini de yanlarına alırlar. 309 yıl uyuduktan sonra aç bir şekilde uyanırlar. İçlerinden seçtikleri iki kişi tedbirli bir şekilde ekmek almak için şehre indiklerinde gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerler. Her yer değişmiştir. Gerçek ise parayı fırıncıya uzattıklarında ortaya çıkar. Para tedavülden kalkmıştır ve aradan yüzyıllar geçmiştir. Günümüzde mağara yıkılma tehlikesinden dolayı ziyarete kapalı bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında İzmirde gezilecek yerler arasında birçok antik kent, tarihi camiler, birbirinden farklı doğal güzellikleri olan adalar ve gezerken huzur bulacağınız tarihi sokaklar vardır. İyi gezmeler…

İZMİRİN NEYİ MEŞHUR?

İzmirin kendine has bir dili vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi çekirdeğe çiğdem, simide gevrek derler. Bu kendine özgü dil İzmirde özellikle yemek kültüründe kendini göstermektedir. İşte İzmirin yemekleri…

BOYOZ

İzmirlilerin günün herhangi bir saatinde en yakın fırından alıp sıcak bir çay eşliğinde keyfini sürdüğü bir hamur işidir boyoz. Mayasız olarak açılan hamuru kendine has tarifiyle belli süre katı yağda bekletmek gerekiyor. İsteğe göre içi boş olabiliyor veya arzu edilen yiyeceklerle doldurulabiliyor. Farklı tariflere göre de hamuruna tahin konabiliyor. Bulabilirseniz yanında haşlanmış yumurtayla beraber yenmesi tadına tat katacaktır.

ŞEVKETİ BOSTAN

Adını ana malzemesi olan şevketi bostan bitkisinden alır. Aslında bir kök bitkisi olan şevketi bostan ege mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Kasım aylarında yabani olarak çıkmaya başlan bu bitki bahar aylarında biter. Pazarlarda kökleri ayıklanmış bir şekilde bulabilirsiniz. Bitkinin birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ayrıca etli yemeği de sıklıkla tercih ediliyor.

İZMİR KÖFTE

İnegölün Urfanın kendine özgü köftesi olur da İzmirin olmaz mı? Hem de İzmirlilerin iddiasına göre tadı diğerlerinden daha farklı olan bu köfte gerçekten de dimağınızda ayrı bir iz bırakacak. Kıyma etin soğan, maydanoz, yumurta ve değişik baharatlarla oluşturulmuş bir karışımla pişirilmesi sonucu ortaya çıkan enfes bir yemektir İzmir köftesi. Tercihe göre yanında kızartılmış patates ve pilavla servis edilir.

Bunların yanında İzmir yöresine ait Kumru, Zerde, Sura ve Keşkek gibi yiyecekler de bulunur.

İZMİRLİ ÜNLÜLER

Her şeyiyle kendine has olmaktan eksik kalmayan İzmirin yetiştirdiği birçok ünlü sima var. Ve şüphesiz söyleyebiliriz ki bütün İzmirliler İzmirli olduklarıyla övünürler. İşte yakından tanıdığınız fakat İzmirli olduğunu duyunca şaşıracağınız ünlü simalar…

Türk müziğinin önde gelen isimlerinden Kayahan, Emel Müftüoğlu,  Burcu Güneş, Hüsnü Şenlendirici, Gönül Yazar, Murat Dalkılıç gibi isimler İzmirin yetiştirdiği kıymetli isimlerin başında geliyor. Sinema ve tiyatro dünyasından Avrupa Yakası dizisindeki Cem rolüyle tanıdığımız Levent Üzümcü, Kavak Yelleri dizisiyle beraber birçok başarılı yapıta imza atmış Sarp Apak, oyuncu ve köşe yazarı Pakize Suda, Babam ve Oğlum, Çemberimde Gül Oya filmleriyle gönüllere taht kurmuş usta yönetmen ve senarist Çağan Irmak gibi isimler de İzmirin sinema dünyasına kazandırdığı yetenekler arasında yer alıyor…

KARŞIYAKA VE GÖZTEPESPOR

İzmirden bahsetmişken iki takımı arasındaki efsanevi rekabete değinmemek olmaz. İzmirin yarısı Göztepeli yarısı Karşıyakalıdır dersek yanlış olmaz. Her iki takım da hem diğer platformlarda hem de kendi aralarındaki rekabetle yıllardır İzmirli futbolseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Sedanur buğu 2 yıl önce

Bu ne biçin siyorum izmirin neyi meşur bana bunu gösteriyorlae

Misafir Avatar
Ilknur 2 yıl önce

Yeni Kimlik Kartları Özellikleri Nüfus Cüzdanı...
Yeni "çipli kimlik kartları" para, kredi kartı ve GSM operatörlerinin telefon kartlarında bulunan güvenlik...

Haberi Oku