Revize:
İnfaz Koruma Memuru Alımı 2016 Başvuru Formu ve Tarihleri - Viranşehir

 KPSS atamalarında yer bulamayanların son umutlarından biri de infaz koruma memurluğu ve gardiyanlık. Bay-Bayan infaz koruma memuru-gardiyan alınacağı haberleri son birkaç gündür yayılmaya başladı.


Adalet Bakanı, 5 yılda dış güvenliğin Bakanlığa geçeceğini, 25 bin yeni infaz koruma memuru istihdam edileceğini söyledi. Bu haberlerde infaz koruma memurlarının alım sayısını 25binlere varacağı bildirilirken maaşların da bin 800 lira civarlarında olacağı bilgileri de yer alıyor. Bu arada Adalet Komisyonundaki görüşmeler sırasında, verilen bir önerge ile daha önce ihdası öngörülen İnfaz ve İyileştirme Uzman ve Uzman yardımcısı uygulamasından vazgeçildiği bilgisi de elimize ulaşmıştır.
KPSS'den 70 puan alan ve fiziki şartları uyan bay ve bayanlar infaz koruma memuru - gardiyan olarak başvurusu yapabiliyorlar, ancak gardiyan olmak için ne gibi şartlar gerektiği, infaz koruma memurlarıın görevleri, gardiyan alımında dikkat edilecek hususlar ve gardiyan başvuru tarihleri ile ilgili detayları haberimizden okuyabilirsiniz. Cezaevlerini korunması için iç ve dış güvenlikler tercih edilirken, devlet tarafından gelecek açıklama ile dış güvenlikten sorumlu olan infaz koruma memurları aranılmaya başlanıldı. Çalışanların vardiya ve nöbet usulü çalışacağı açıklanırken, infaz ve koruma memurlarının çalışma esasları, görevlendirilmeleri, görev süreleri gibi hususlar yönetmelikle belirlenecektir. Ancak henüz infaz koruma memurları başvuru tarihleri hakkında kesin bir açıklama yapılmadı.


Konuyla ilgili açıklama yapılır yapılmaz sitemizden size duyuracağız. Bir Kanun tasarısı önce ilgili kurumca hazırlanır, sonra tüm Bakanların imzasıyla TBMM'ye sevk edilir. Buna "kanun tasarısı" denir. Kanun tasarısı önce Meclis İhtisas komisyonunda görüşür. İhtisas komisyonu isterse kendi içinden bir alt komisyon kurabilir. Alt ve ana komisyon görüşmeleri sonrasında, ortaya çıkan metin TBMM Genel Kurulunda görüşülür. TBMM Genel Kurulunun kabul ettiği metin Cumhurbaşkanınca onaylandıktan sonra, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girer. Aşağıda bilgi verilen hususlar, ihtisas komisyonu olan Adalet Komisyonunun kabul ettiği metin üzerinden oluşturulmuştur. 

Koruma Memurluğunda Aranan Şartlar Neler?

2015 infaz koruma memurluğu için aranan diğer şartlar neler? Kimler gardiyan olabilir? Gardiyan olmak için kpss sınavına girmiş olmak ve Kpss’den en az 40 puan almış olmanız gerekiyor, İnfaz koruma memurluğu için sadece kpss puanı yeterli değil başvuru yapacak olan adayların fiziki şartları da göz önünde bulundurulacak. İlgili kanunun Türkiye büyük millet meclisi’nden kısa sürede geçmesinin beklenildiği açıklandı.

Koruma memuru olmak isteyen adaylar sağlık ve fiziki şartlarının yeterli olması dahilinde kpss lise puan türünden 40 -60 puan alma şartı aranacak erkek adayların 1 .72 kız adayların ise 1. 68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiği açıklandı koruma memurları yedinci yılında polisliğe geçebilecek silahlı olarak görev yapabilecekler.
En az lise mezunu olmak

Erkeklerde 1.72 cm boy, bayanlarda ise 1.65 cm boyunda olmak

25 yaşından gün almamış olmak

Seçme sınavlarında başarılı olmak

Polis eğitim kurumlarında en az dört ay mesleki eğitimini ve iki ay staj eğitimini (uygulamalı alan eğitimi) başarıyla bitirmek.

Başvuru şartlarına uygun nitelikte olan adaylar gerekli işlemlerini yapmaya hak kazanabilecekler. 2014 infaz koruma memuru kadın erkek sayıları henüz açıklanmış değil, TBMM atarafından koruma memurluğu kadrosu ile ilgili yasal düzenleme yapıldığı takdirde, koruma memurluğu için aranılacak diğer şartlar disiplin ve eğitim öğretimle ilgili konular ile diğer usul ve esaslar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecektir.


Çanakkale'de aktif görev yapan İnfaz ve Koruma Memuru Ramazan Gökçe(39) yıllık izni sırasında mezun olduğu okulda yemekhane ve mescit yapımı inşasında çalışıyor. Lapseki İmam Hatip Orta Okulunda iki yıl Okul Aile Birliği Başkanlığı görevini de üstlenen Gökçe, taşımalı sistemdeki öğrenciler için yemek hane inşası, kız ve erkek öğrencilere mescit yapımında rol aldı. Yardımsever memur Gökçe "Amacımız öğrencilerimize ve gelecek nesillere faydalı olabilmek. Bende bu okuldan mezun oldum. Gönüllü olarak yıllık iznimde çalışmalara başladım. İnşaat işlerinden boya-badana işlerine kadar birçok koldan yardım ediyorum" dedi.

Çanakkale'deki TEOG sınavları denetimi için gelen Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Daire Başkanı Abdülhalik Baş beraberinde İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Büyük, Şube Müdürü Bünyamin Uruç ile birlikte Lapseki İmam hatip Orta Okulundaki çalışmaları yakından inceledi. Gönüllü olarak çalışan İnfaz ve Koruma Memuru Ramazan Gökçe ile sohbet ederek bilgi alan Baş, memnuniyetlerini dile getirdi. Herkesin bu şekilde duyarlı olmaya davet ediyorum diyen Baş " İnşallah eğitime ve insanlığa yapılan yatırım en büyük yatırımlar arasındadır. Ramazan beyi gönüllü çalışmalarından dolayı takdir ediyorum. Yıllık izni olmasına rağmen gönüllü olarak talebelerimize hizmet etmeyi tercih etmiş. Örnek teşkil etmesini temenni ediyorum" dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ayça güneş 2 yıl önce

Öksüzler

Misafir Avatar
maraş 2 yıl önce

Ya kardesler biloyosunuz bu gorev cok zor bor gorev ama bin sekizyuzlira maasda bence cok az en az ikibin. Yediyuzlerde olmasi gerek

Misafir Avatar
sudenaz 2 yıl önce

Bu koruma memuru bence yalsn oldu .4 bin ozel harakettci alimi.oldu aciklandi .ee bu.koruma memuru yalan mi simdi yazik erdogan edebi ol edepsizlik yapma okadar cumhurbaskanimi sin ne sin anlamayiz kardes
Oyy dediniz herkesi kandirdik oylar akp veroldi keske de suc bizim isde kalkip.yolsuzluk yapan devlette veriyoruz .erdoganin.kizi bilemm hangi mevkide erdoganin oglu.bilo.mi.bilalmi hangi mevki de bizim.sayemizde kotunuz dara dusunce ses verirrdiniz kotunuz dara dusmeyince sesiz olursinuz

Misafir Avatar
ferhat 2 yıl önce

Bu koruma memuru .alim olcak dediniz en.yakin zamnda bir suru asker oldu polis oldu .demekkii yetrsiz bir devlet koruma memuru.alimi olsa kimse bizi yikamaz okadar

Misafir Avatar
mücahit 2 yıl önce

Biz ne edersek edelim benim gibi 30 ve 35 yaşını aşmış arkadaşlara sesleniyorum bizlere bu vatanda iş yok.eyer öyle olnasaydı ben ve benim gibiler bu sayfada yorum yapmaz aksine müteşekkirlerini sunardı ilgili yetkilere vesselam

Misafir Avatar
cuneyt 2 yıl önce

Ne zaman basvuruuu dakika birr internete bakiyoruzz ayipya bari yalansa deki iyle birsey yokk umudumuzi keseyelim devlettt

Astsubay ve Subay Emekli Maaşları 2016 Ne Kadar...
Subay ve Astsubaylar için diğer memurlardan farklı olarak bir emeklilik koşulları bulunmamaktadır

Haberi Oku