Alkol Zehirlenmesi Nedir Acil Müdahale Ne Yapmak Gerekir - Saray

 

Alkol zehirlenmesi yaşayan kişinin acil tıbbi yardım alması gerekir. Zehirlendiğinden şüphe duyduğunuz biri olursa derhal acil yardım çağırınız.
BELİRTİLER


Ne zaman doktora görünmeli
Yukarıda sayılan belirtiler görünmemesine rağmen birinin alkol zehirlenmesi yaşadığını düşünürseniz acil yardım çağırınız veya acil servise yetiştiriniz. Acil durumlarda aşağıdaki gibi davranmanız önerilir: • Eğer kişi bilinçsiz bir halde ve dakikada sekiz defadan daha az nefes alıp veriyorsa veya bu durum tekrarlıyorsa, kontrolsüz şekilde kusuyorsa derhal 112’ yi arayınız. Unutulmamalıdır ki, kişi alkol içmeye devam etmediği halde almış olduğu alkol kan dolaşımına katılmaya ve vücuttaki alkol seviyesi yükselmeye devam eder. Alkol zehirlenmesinden dolayı kişinin uyuduğunu asla zannetmeyin. • Eğer zehirlenme yaşayan kişinin bilinci yerinde ise zehirlenmeler ile ilgili “114-zehir danışma hattını” arayayınız ve kişiyi acil servise ulaştırmaya çalışınız.  • Hastanede veya ambulanstaki personel muhtemelen zehirlenen kişinin ne türde ve ne miktarda alkol içtiğini soracaklardır. Bu nedenle bu tür bilgilerin hazır olması gerekir. • Bilinçsiz kişiyi tek başına bırakmayın. Yardım beklerken, kişiyi kusturmaya çalışmayın. Alkol zehirlenmesi nedeniyle öğürme refleksi de etkilenir. Bu yüzden alkol zehirlenmesi yaşayan kişi kendi kendine boğulur gibi bir refleks yaşayabilir ve kusmuk yanlışlıkla nefes borusundan akciğerlere ulaşır. Bu da ölümcül akciğer hasarlarına yol açar.
NEDENLERİ

Alkol çeşitli şekillerde bulunur: • İzopropil alkol, losyonlar ve bazı temizlik ürünlerinde bulunur. • Metanol, yaygın olarak antifriz, boya ve çözücü sıvılarda kullanılır. Ayrıva sahte içkilerde metanol kullanılmaktadır. • Etanol, alkollü içecekler, gargara ve bazı ilaçlarda bulunur. Alkol zehirlenmesi daha çok kısa süre zarfında fazla miktarda alkol tüketilmesi sonucu yaşanmasına rağmen, alkol içeren ev ürünlerinin yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak içilmesi sonucu da meydana gelebilir.
Ne kadar alkol aşırı sayılır?
Yediğimiz besinlerin sindirimi saatler alabilir. Ancak alkol diğer besinlerin aksine vücutta çok hızlı şekilde yayılır ve emilir. Bunun tam tersi şekilde, tüketilen alkolün vücuttan atılması ve vücudun alkolden kurtulması da çok fazla zaman almaktadır.
Çoğu alkol türü karaciğer tarafından işlenir. Bir içkinin karaciğerde işlenmesi (metabolize edilmesi) yaklaşık bir saat sürer. Bir içki, birada 355 mililitre, şarapta 148 mililitre, distile alkollünde 44 mililitre olarak tanımlanır. Birden fazla porsiyon içeren karışık içeceklerin metabolize edilmesi daha da uzun sürebilir.
Alkolün işlenme hızı kişiden kişiye önemli farklılıklar göstermekte ve bir dizi faktöre bağlıdır. Genel olarak, bir saat içerisinde birden fazla içki içilmesi, karaciğerde işlenmesi için daha fazla zaman gerektirir. Arka arkaya beş veya daha fazla içkinin hızlı şekilde içilmesi “aşırı içme” olarak tanımlanır ve tehlikelidir. Fazla miktarda alkolün bu kadar kısa zamanda tüketilmesi demek, bayılmadan ölmek demektir.
İçtiğinizde vücudunuzda neler olur?
Alkol; nefes alma, kalp atışı ve öğürme refleksi gibi kişinin boğulmasına engel olan istemsiz eylemleri kontrol eden sinirlerin çalışmasını bozar. Çok fazla alkol tüketilmesi bu fonksiyonlarda yavaşlamaya bazen de tamamen kesilmeye yol açabilir. Vücut ısısı da kalp durmasına yol açacak şekilde düşebilir (hipotermi). Kan şekeri seviyesi de nöbet geçirmeye neden olacak kadar düşebilir.

KOMPLİKASYONLAR
• Alkol mide tahrişine yol açabilir ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca öğürme refleksini bozar. Bu da kusmayla birlikte dışarı çıkan fazla miktardaki içkinin boğulma riski oluşturmasına neden olur. Aşırı kusma da dehidrasyona (su kaybı) neden olur.
• Şiddetli alkol zehirlenmeleri ölümcül olabilir. Zehirlenmeyi atlatan kişilerde geri dönüşü olmayan beyin hasarları da oluşabilmektedir.
YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI
Alkol zehirlenmesi yaşayan biri için evde uygulanan ancak etkisiz olan ve bazen de tehlikeli yan etkiler yaratan yöntemler şunlardır: • Kahve  • Soğuk duş (soğuk şok bilinç kaybına neden olabilir) • Kişiyi yürütmeye çalışma • Uyutma (uyurken bilinç kaybı yaşanabilir) Eğer alkolden zehirlenen biri ile ilgilenmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz: • Kusan kişinin yanından ayrılmayın ve onu oturtmaya çalışın. Eğer yatmak istiyorsa başının yan tarafa dönük olmasına dikkat ediniz. Bu, kusma esnasında boğulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bilinç kaybını önlemek için kişiyi uyanık tutmaya çalışın. • Acil yardım çağırmaktan çekinmeyin. Sarhoş birisi için de acil yardım mı çağrılır diye düşünmeyiniz. Ancak zehirlenme belirtilerini gördüğünüz kişi için yardım istemeniz ya da bir acil servise ulaştırmanız en iyisi olacaktır. Tıbbi yardımın zamanında alınmaması ciddi komplikasyonlar oluşmasına yol açabilir. Eğer alkol içmiş ve sonrasında aşağıdaki belirtileri gösteren birileri ile ilgilenmeniz gerekiyorsa, 112 acil yardımı arayınız: • Kişi bilinç kaybı yaşamış ve uyandırılamıyorsa • Nefes alışverişi yavaşlamışsa (dakikada en az 8 defa) • Düzensiz solunum yapıyorsa (nefesler arasında 10 saniye veya daha fazla ara düşerse) • Nöbet geçiriyorsa • Cildi çok soluk ya da mavimsi olmuşsa • Anormal şekilde cildi soğumaya başlamışsa 112 yi arayınız.
SAHTE İÇKİ ALKOL ZEHİRLENMESİ YAPAR MI ?
Normal şartlarda alkollü içkiler ve kolonya etil alkol ile hazırlanmaktadır. Ancak bazı üreticiler maliyetleri düşürmek ve daha fazla kazanç elde etmek amacıyla içki ve kolonyalara insan sağlığına çok zararlı Metil Alkol ilave etmekte ve içilmesiyle aşağıda belirtilen Metil Alkol zehirlenmesi meydana gelebilmektedir.
METİL ALKOL (METANOL) ZEHİRLENMESİ
Odun talaşının damıtılmasıyla elde edilen ve endüstride boya inceltici, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılan metil alkol (metanol) aynı zamanda yasadışı olarak sahte içki ve kolonya yapımında kullanılmaktadır. Bu şekilde ğızdan alınması sonucu vücutta metanol zehirlenmesi oluşan etkileri hakkında aşağıda açıklayıcı bilgi verilmiştir. Metil alkol ağızdan alındıktan ortalama 30-60 dakika sonra kanda en yüksek seviyeye ulaşır. En erken görülen başlıca belirtiler, bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, tansiyon düşmesi ve artmış solunumdur.
Metil alkol vücutta metabolizma sonucu formaldehit ve Formik aside dönüşür. Toksisitesi de Formik asidin oluşturduğu Asidoza bağlıdır.
Asidoz sonucu retinada sinir tahribatı ve buna bağlı olarak körlük ve daha ileri safhada ölüm meydana gelebilmektedir.
Metil alkol, vücutta metabolizmaya uğramadığı zaman zararsız ve sadece sarhoş edici bir etkisi bulunmakla birlikte, vücutta dönüştüğü formik asit zehirlenmeye neden olmaktadır. Kandaki düzeyi 20 miligram/100ml üstünde olan dozlar toksik, yani zehirleyici doz olarak kabul edilmektedir. 40 miligram/100ml üstü çok ciddi bozukluklara yol açmakta, 80-100 miligram/100 ml düzey genellikle sınır düzeyi olarak kabul edilmektedir. Diğer bir deyişle içilen metil alkol miktarına bağlı olarak, içilen 4-15 ml miktar körlük, 15-100 ml dozda ölüm meydana gelebilmektedir.
B. ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

Metil alkol alındıktan sonra ilk 5 saatte sarhoşluk ve gastrit olarak karşımıza çıkar. 30 saatten sonra ciddi metabolik asidoz (biriken asit nedeniyle kanın pH değerinin asit hale gelmesi) gelişir. Asıl zehirlenme belirtileri metil alkol alımından 10-24 saat sonra görülmeye başlar. Toksisite, oluşan asidozun derecesine bağlıdır ve başlıca aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:
•Bilinç bulanıklığı, denge ve hareket bozukluğu, •Baş ağrısı, •Bulantı, kusma, •Şiddetli karın ağrısı, •Sırt, kol ve bacaklarda ağrı, •Görme bozukluğu ve daha sonra körlük, •Tedavi edilmediği taktirde metabolik asidoz, koma ve solunum durması sonucu ölüm.

ALKOL ZEHİRLENMESİNDEN NASIL KORUNURSUNUZ?
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç ve Zehir Danışma Merkezi Sorumlusu Klinik Toksikoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Tunçok, kaçak içki ya da sahte alkol zehirlenmesi (Metil alkol zehirlenmesi) ile karşılaşan kişilerin en kısa zamanda üniversitenin "Zehir Danışma Merkezi"nin 0232 412 39 39 numaralı telefonunu aramaları söyledi. Prof. Tunçok, "Metil alkol zehirlenmesi öldürücüdür. Belirtileri geç başlayan bir zehirlenmenin tedavisinde başarı düşüktür. Tedavi sonucu hasta kurtulsa bile yaşam boyu körlük oluşabilir. Bu nedenle metil alkolün içkilere ve kolonyaya yasa dışı olarak katılmasının ve satışının engellenmesi için yapılacak denetim ön plana çıkarılmalıdır. Tüketicilerin içki tüketiminde, açılmamış ve bandrollü şişeleri tercih etmeleri, markalı kolonyaları kullanmaları da önem taşımaktadır" dedi.
ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ
Alo 114 numaralı telefon da ülke genelinde zehirlenme vakaları ile ilgili danışmanlık veriyor. UZEM, 24 saat bir sorumlu doktor, 15 yardımcı sağlık personeli ve 15 doktorla hizmet veriyor. Hat, zehirlenme vakalarında teşhis ve tedaviye yönelik sağlık kuruluşlarına rehberlik ederken, kişisel başvuruların cevaplanması, zehirlenmelerin saptanması, değerlendirilmesi ve önlenmesi konusunda çalışma yürütüyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku