Doğum Korkusu Nasıl Giderilir En Güzel Tavsiyeler - Muratlı

 Hamile kalmak ve doğum yapmak , birçok kadında harika duygular uyandırabilir.Fakat her kadın için durum bu şekilde değildir, bazıları da meydana iştirak eden travmalar veya duyulan berbat hikayeler sebebinden korkuya kapılabilir, doğum yapmaktan korktukları için de gebe kalmaktan çekinebilir.

Doğum korkusu nedir? Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?


Doğum korkusu konusunda heyecan edilenleri Emsey Hospital doktorlarından Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca anlattı:

Tokofobi nedir?

Genel olarak endişeli , evhamlı, acı eşiği düşük olan, kötümser veya doğum konusunda berbat deneyimleri olan veya berbat hikayeler duymuş olan kişilerde yaygın olarak görülebilen tokofobi, doğum korkusu manasına iştirak eden kritik bir ruhsal problemdir. Bayanlar doğum ağrılarından, çocuklarının veya kendilerinin kayıp görebileceğinden korkarlar. Neyse ki, bireyin çöküntüye girmesine bile yol açabilecek bu çeşit korkuları ruhsal dayanak ile aşmak olası .


Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?

Öğrenilen korkuların yanında bireyin endişe seviyeyi , mizacı ve deneyimleri de tokofobi oluşmasına neden olabilmektedir. Endişe seviyeyi yüksek kişilerde bilinmeyenden doğan korku daha yoğun olduğundan bilhassa ilk doğumlarda tokofobi görülme oranı yüksek olmaktadır.

Filmlerde gördüğümüz o korkunç doğum sahneleri, belirtilen negatif doğum hikayeleri gibi birçok faktör, doğum algımızın değişmesine veya yanlış şekillenmesine kapı aralayabiliyor . Aynı şekilde eşlerinin veya kendisinin aile öyküsünde genetik rahatsızlık olan bayanlarda da çocuklarının hasta doğma kaygısı ile doğum korkuları oluşabilmektedir. Hazır Vaziyette hissetmeden gebe olan bayanlarda da bebeğe nasıl bakacaklarını bilemediklerinden tokofobi oluşabilmektedir.


Tokofobinin nedenleri nelerdir?


Tokofobi birincil, ikincil ve üçüncül olmak üzere üç kategoriye ayrılır.

Birincil tokofobide sürecin başlangıcı çocukluk dönemine kadar uzanabilir, kişilerde cinselliğe karşı bir önyargı veya soğukluk görülmez fakat gebe kalma fikrine bile tahammül edemezler. Sebebi genel olarak dinledikleri korkunç doğum hikayeleri olmaktadır. Küçük yaşlarda annelerinin doğum sancılarına şahit olan çocuklarda da görülebilmektedir. Annelerini kaybetme korkusu yaşayan çocukların bilinçaltlarında doğum yapmanın berbat olduğu fikri yer edebilir. Aile geçmişlerinde sakat doğumların yoğun olduğu bayanlarda da çocukları için duydukları endişe nedeni ile tokofobi oluşabilmektedir. Bu tokofobi türünde kişiler gebe kalmaktan kaçınmak için her yolu denerler, gebe kaldıklarında ise kürtaj yoluyla hamileliği sonlandırmayı tercih edebilirler. Çok alkol alarak, yüksek yerlerden atlayarak veya ağır birşeyler taşıyarak da bebeği düşürmeye çalışabilirler. Çocuk sahibi olmakta kararlı olan tokofobikler ise doğum yöntemi olarak sezaryeni tercih ederek doğum anını yaşamaktan kaçınırlar. Doğum onlar için kanlı ve korkunç bir olaydır ve o anı yaşamaktan kesin olarak kaçınırlar.

İkincil tokofobilerde; korku bir travmanın daha sonra başlar, genel olarak ilk doğumu zorlu geçen ve bebeği ölü veya sakat doğan bayanlarda görülür. Bebek ile ilgili duyulan endişe ilk doğum sırasında korku yaşamayan kişilerde bile tokofobi doğmasına neden olabilmektedir . Bebeklerini kucaklarına alana kadar bir çok kez nasıl bir bebekle karşılaşacaklarını düşünerek berbat senaryolarla korkularını hepten artırırlar. Doğum dışında, yaşadıkları kritik kazalar da ölüm korkusuna kapılmalarına ve doğum anını endişeyle beklemelerine neden olabilmektedir . Gebelik sırasında bir yakınlarını kaybetmeleri de yine travma yaratacağından tokofobiye sebep olabilir .

Üçüncül tokofobilerde ise gebelik dönemi depresyonuna eşlik eden tokofobidir. Bu türde, bayanlar gebelik daha önce herhangi bir korkuya sahip olmakları halde gebelik sırasında büründükleri depresif duygu durumlarına bağlı olarak tokofobiye kapılabilirler. Mutsuz giden evlilikleri ve hayatlarının istedikleri gibi gitmiyor oluşu doğum olayını bir felaket olarak görmelerine neden olabilmektedir .

Tokofobi'nin önüne nasıl geçilir? Bu konuda neler yapılmalı?

Tokofobi sahibi bayanlar terapiler ile bu korkularından tamamen kurtulabilmektedir. Kendilerinde bu şekilde bir korku olduğunu fark ettikleri andan itibaren terapilere başlamaları kısa sürede atlatabilmelerini sağlayacaktır. Gebe kalmadan daha önce korkularının farkındalarsa terapiye başlayarak daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirme şansını da yakalayabilirler.


Zor gerçekleştirdikleri doğumlarla ilgili anılarını anlatmak isteyen kişilerden uzak durarak da olumsuz fikirlere kapılmaktan kurtulabilirler. Bilhassa ilk defa kadın olacaklarda bebeğe nasıl bakacaklarını bilemediklerinden duydukları endişe de tokofobiye neden olabileceğinden doğuma hazırlık kurslarına katılarak bu vaziyetten kurtulabilirler. Gebelik sürecinde yanlarında yakınlarının olması ve eşlerinin desteği sürecin daha kolaylıkla atlatılmasını sağlayacak, korkuları geride bırakmalarına destekçi olacaktır.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku