Hangi İlde kar ne zaman yağacak başlayacak? - Beytüşşebap

 Erzurum'da kar yağdı

 
Şehir merkezinde yağmurla başlayan kar yağışı kısa süreli sürdü. Kar yağışı araçların üzerini beyaza büründürürken cadde ve sokakların zemininde tutmadı. Yolda yürüyen vatandaşlar şemsiyelerini açarak karla karışık yağmurdan korundu.

Kar Ne Zaman Yağacak? 2015 Aralık Kış Mevsimi
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kış mevsiminin gelmesiyle, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasındaki kış lastiği kullanılması zorunluluğu nedeniyle denetimler artacak.
Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar başta olmak üzere sürücülerin uykusuz, yorgun ve süre dışı araç kullanımını önlemeye yönelik denetimlere de ağırlık verilecek.

Hava akımına maruz kalan köprü, tünel, menfez gibi yerlerde, sis ve gizli buzlanmanın oluşacağı göz önünde bulundurularak sürücüler, megafon ve benzeri yöntemlerle uyarılacak. Vatandaşlar, kış şartlarında güvenli araç kullanımı, trafikte karşılaşabilecekleri riskler, zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları konularında yazılı ve görsel medya kanalları ile düzenli bir şekilde bilgilendirilecek.
Hava, yol ve trafik durumuna ait veriler, karayolları, belediye, emniyet, sağlık, araç kurtarma hizmetleri, tamir ve bakım servislerine ait iletişim ve ulaşım bilgilerini içeren kroki ve broşürler hazırlanacak.
Sisli ve yağışlı olan veya zincir takılması gereken yol kesimlerine gelinmeden önce taşıt sürücüleri, bizzat durdurularak veya araç megafonlarıyla, yavaş ve dikkatli seyretmeleri, ayrıca gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacak.
 
Yoğun kar ne zaman yağacak yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, sürücüler karayolu elverişli hale gelinceye kadar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler) bekletilecek, bu süre içerisinde terminallerden çıkış yapacak otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecek.
 
Yağış nedeniyle yol kapanması veya trafik akımının yoğunlaşması gibi hallerde, araçların daha önceden belirlenen alternatif güzergahlara yönlendirilmeleri sağlanacak.
Kar Ne Zaman Yağacak? 2015 Aralık Kış Mevsimi
Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimleri ile zamanla güneyinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, bu akşam Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Bitlis ve Muş, gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde Bolu, Kastamonu, Çankırı, Kütahya, Afyonkarahisar'ın yüksekleri ve Bursa-Uludağ çevreleri ile zamanla Sivas, Yozgat ve Kayseri'nin yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Hatay, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
İç kesimlerde hissedilir derecede olmak üzere ülkemiz genelinde 2 ila 8 derece azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
 
Genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güneydoğu kesimlerinde güney ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege ile Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.
 
Yağışların yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Hatay, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Yerel su baskını, ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
Kar Ne Zaman Yağacak? 2015 Aralık Kış Mevsimi
MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, doğusunun aralıklı yağmur ve sağanak, bu gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde Bursa-Uludağ ve Bilecik'in yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
EGE
Parçalı çok bulutlu, İç Ege ile bu akşam ve gece saatlerinde kıyı kesimlerinin yağmur ve sağanak, bu gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde Kütahya ve Afyonkarahisar'ın yükseklerinin yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.
 
AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in doğusu ve gece saatlerinden itibaren Batı Akdeniz ile yarın (Pazartesi) bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
İÇ ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Eskişehir ve Ankara'nın batı çevrelerinin, gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde bölgenin batısının, öğleden sonra güney ve doğusunun aralıklı yağmur ve sağanak, Çankırı, Sivas, Yozgat ve Kayseri'nin yükseklerinin karla karışık yağmurlu yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, bu gece ve yarın (Pazartesi) sabah saatlerinde Bolu ve Kastamonu'nun yükseklerinin yer yer karla karışık yağmurlu ve kar ne zaman yağacak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kıyı kesimlerinde batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/s)olarak esmesi bekleniyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt'un yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
DOĞU ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde doğusunun, yarın (Pazartesi) güneybatısı ile zamanla Erzincan, Erzurum, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; aralıklı yağmur ve sağanak, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, akşam Adıyaman çevrelerinin, gece batısının, yarın (Pazartesi) bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Pazartesi) öğle saatlerinden sonra Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Kar Ne Zaman Yağacak? 2015 Aralık Kış Mevsimi
Bu kış nasıl geçecek?
 
El Nino, La Nina Olayları ve Türkiye için Sıcaklık Değerlendirmesi
 
Hava ve iklim koşullarındaki değişimler günlük hayatımızı oldukça etkilemektedir. Özellikle atmosferde meydana gelen geniş çaplı olaylar sadece gerçekleştiği alanı değil genel dolaşım içinde tüm dünyayı direkt veya dolaylı olarak etkileyebilmektedir. Dünyamızın güney yarıküresinde gerçekleşen ve oldukça geniş bir alanı etkileyen El-Nino ve La-Nina olayları da bahsedilen atmosferik hadiselere örnek olarak gösterilebilirler. Bu terimler, Güney Amerika’nın batı kıyılarında okyanus akıntılarının yönünde ve yüzey sularının sıcaklığında gözlenen değişikliği açıklamak için kullanılmaktadır. Yüzey suyu sıcaklıklarındaki değişimin normaline göre pozitif olduğu yani nispeten daha sıcak olduğu dönemler El-Nino yılları, yüzey suyu sıcaklıklarındaki değişimin normaline göre negatif olduğu yani nispeten daha soğuk olduğu dönemler ise La-Nina yılları olarak değerlendirilmektedir.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün üyesi olduğu Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından yapılan açıklamaya göre; 2015 yılı Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsayan Sonbahar mevsiminin Güney Yarıkürede yaşanan El-Niño olayının şimdiye kadar gerçekleşenler arasında en şiddetlisi olabileceği öngörülmektedir. Bunu Amerikan Ulusal Atmosfer ve Okyanus İdaresi (NOAA) de yaptığı açıklama ile desteklemektedir.  Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO)'nun en son güncellemesine göre, bu yılın gerçekleşmesi beklenen El-Niño olayı 1997-98'de gerçekleşen kuvvetli El Nino olayından potansiyel olarak daha güçlü olacağıdır. Yapılan açıklamada bu El-Niño'nun,  Ekim 2015 ile Ocak 2016 arasında, gücünün en yüksek seviyesine çıkması beklenmektedir.  Etkileri bazı bölgelerde şimdiden görülmekte ve önümüzdeki en az 48 ay boyunca daha da belirginleşeceği öngörülmektedir.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bchfh 2 yıl önce

Vfnvbn

Misafir Avatar
İsmi belli olmayan bir kişi 2 yıl önce

Bünyamin nerden biliyosun

Misafir Avatar
Polat alemdar 2 yıl önce

Kar ankara ya yagmiyor bu sene inşAllah rabbim yagdirir

Misafir Avatar
rüzgar 2 yıl önce

Yağsın artık yaa okul tatill olmasını istiyoruz artıkk

Misafir Avatar
bünyamin sürmeli 2 yıl önce

arkadaşlar ayın 30 da ani sıcaklık düşüşü var yani bu yeni yıla kar ile gireceğimizi belirtiyo 31 de doğu anadolu kar yoğun ve tipi olarak yağıcak istanbul ise hafif kar ile akşama doğru lapa lapa kara dönecek 31 aralık günü kara türkiyede görülcek

Misafir Avatar
omer bayram 2 yıl önce

Nerden duydun ve hangi siteden

-Beğenmedim(0)

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku