Işid kimdir nedir? DAEŞ Açılımı Nedir Nerede ne zaman kuruldu - Saray

 IŞİD dün ya da bugün doğmuş değil, tam 10 yaşını doldurmuş bir örgüt. Amerika Birleşik Devletleri’nin 21 Mart 2003 sabahı Irak’ı haksızca işgal ederek Irak savaşını başlatmasından sonra 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kurulmuş bir örgüttür.  İlk aşamada El-Kaide’ye bağlığını ilan etmiş, sonra da adını “Irak El-Kaidesi” veya “Mezopotamya El-Kaidesi” olarak açıklamıştır.

Genelde faaliyet alanları, Ortadoğu’nun kuzey bölgeleridir. Sünni Müslümanların yoğun olduğu Irak ve Suriye’de oldukça etkindir. Ele geçirdiği şehirlerdeki maddi zenginlikleri o şehirlerin sakinleri ile paylaştığı için halkın tam desteğini almış böylece varlığını kalıcı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır. Işid kimdir nerede kurulmuştur

Irak savaşı döneminde Bakuba kasabasını, kurmayı hedeflediği Irak Şam İslam Devleti’nin başkenti olarak ilan etmiştir. Günümüzde Irak’ın Anbar, Babil, Nineve, Kerkük ve Selahaddin illeri ile Suriye’nin Halep, İdlip ve Rakka kasabalarında artık iyice kökleşmiş ve istediği düzeni kurmuştur. Özellikle 2012 sonrasında gücünü neredeyse iki katına çıkarmayı başarmış bölgede dikkate alınması gerek bir güç haline gelmiştir. 

Işid terör örgütünün son dönemlerde ismi Daeş olarak kullanılmaktadır. Arapça açılımı “dawlat al-ıslamiyah f’al-ıraq wa belaad al-sham” olan DAESH’in Türkçe'deki okısaltması Daeş'tir. Daeş bir terör örgütü olduğu için isminde İslam kelimesinden rahatsız olanlar bu örgüte Işid yerine daeş demeyi tercih etmişlerdir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mustafa tolu 2 yıl önce

Okumakla pek adam olunmuyor. Ilkten o Allahin verdiği güzel yureklerinizi güzel sellere kaptirin. Herşey bi andanibaret ddeğil. Bilhassa bayanlar naparsaniz yapın Allah sizi seviyor

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku