Reza Zarrab Kimdir Neden Tutuklandı Kaç Yıl Hapis Yatack - Saray

 Zengin İran asıllı iş adamı Rıza Sarraf İran’a yönelik amborgayı delmek, ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamalarından FBI tarafından uçaktan iner inmez Miami’de 19 Mart Cumartesi günü yakalandı. Zarrab, 21 Mart Pazartesi günü Miami’de iki İranlıyla birlikte mahkeme tarafından tutuklandı.

Tutuklama gerekçesini New York’un büyük davalara bakan ve şimdiye kadar sadace bir davayı kaybetmiş olan başsavcısı hint asıllı Preet Bharara, ulusal güvenlik konularından sorumlu Adalet Bakan Yardımcısı John Carlin ve FBI Bölge Direktör Yardımcısı Diego Rodriguez yaptı. Zarrab, (33) ve iki İran vatandaşı Kamelia Cemşidi (29) ile Hüseyin Necafzade’nin (65) İran hükümetinin yararına olacak biçimde sahtekârlık yaparak yüz milyonlarca dolarlık bankacılık işlemi yürüttükleri iddia edildi. Davada, savcılık her üç şüpheli için ABD’yi dolandırmaktan 5 yıl, İran’a yaptırımları ihlalden 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve kara para aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75’er yıl hapis istendi. ABD Zarrab’ın Türkiye’deki mallarına el konulması istiyor.

Avukatı Şeyda Yıldırım, “ABD’ye cumartesi günü gitti. Eşi ve kızı ile tatile gitmişlerdi” dedi. Eşinin tutuklanmasıyla şok yaşayan Ebru Gündeş Anaokuluna giden kızının olaylardan daha fazla etkilenmemesi için İstanbul'a dönüş yaptı. Davayı Türkiye ‘den takip edecek. Av. Yıldırım, suçlamalara dair ise şunları söyledi“Onların hepsi ticari izah edilebilir konular. Hepsi resmi ve banka üzerinden yapılan kayıtlı işlemler. ABD’nin koyduğu ambargo ile ilgili. Kendi koydukları ve kendi kaldırdıkları ambargoyu sorguluyorlar.2011 ve 2015 arası gibi bir tarih aralığı görünüyor elimize geçen evraklarda. Bu tarihler arasındaki dönemde ambargoyla ilgili birtakım iddialar. Bu ticareti büyük Amerikan şirketleri zaten yapıyor” şeklinde konuştu.

Av. Yıldırım ABD de yürütülen soruşturmadan ne kendisinin ne de Reza beyin haberinin olmadığını da belirtti. Soruşturmanın New York'ta yürütüleceğini belirterek, müvekkilinin hâkim karşısına çıktığını, 4 Nisan'a kadar mahkemeden süre aldıklarını söyledi. Müvekkilinin henüz cezaevine konulmadığını, kefalet tartışmasının sürdüğünü, federal bir gözetim merkezinde bulunduğun, durumunun teknik olarak tam bir tutukluluk halinin olmadığını ifade etti. Anlaşılan o ki 17 ve 25 Aralık’tan farklı bir soruşturma değil. O zaman kapanan dosyalar tekrar açılacak gibi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku