Yurtdışından Gelen Telefonlar Nasıl Açılır 2016 - Muratlı

  

Yurtdışından getirilen gsm telefonların kayıt altına alınabilmesi ya da gsm telefonunuz çalındığı süre cihazınızı IMEI numaranızın bilmeniz gerekmektedir .

Birçok bireyin bilmediği IMEI numarasını öğrenmek ise çok pratik . Bütün gsm telefonu cihazlarında "*#06#" tuşlarını tuşladığınız süre IMIE numaranızı öğrenebiliyorsunuz.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yurtdışında getirilen gsm telefonların nasıl kayıt altına alınacağına ilişkin paylaştığı mühim verilere gelince...120 GÜN İÇİNDE KAYIT YAPTIRMANIZ GEREKİYORCihaz 12 günde kayıt edilmemesi halinde bağlantıya kapatılmaktadır. IMEI bilgilerine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir .Yolcu eşliğinde getirilen cihazların ( gsm telefonları, laptop bilgisayarlar) kayıt işlemleri 120 günde inşa edilmesi gerekmektedir .

NASIL KAYIT YAPTIRILACAK

Yolcu eşliğinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gereken vesikalari bitirerek e-Devlet kapısı üzerinden müracaatını yapması gerekmektedir .

Daha ardından ise e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulanması; harç ücretini yatırılması (138.50 TL) ve kayıt işlemlerinin tamamlanması mühim.

e-Devlet kapısı üzerinden yapılmış olan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ilişkin verileri e-Devlet şifresi ile ülkemiz .gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabiyor.
Yurtdışından Gelen Telefonlar Nasıl Açılır 


e-Devlet kapısı üzerinden yapılmış olan başvurularda kişiden herhangi bir doküman talep edilmiyor; kontroller elektronik ortamda yapılıyor.

PASAPORTA DİKKAT

IMEI kaydı için kişiye ilişkin pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve bireyin Ülkemiz'ye giriş yaptığı tarihten bu yana 60 günü geçmemiş olması gerekmektedir .

PASAPORTUNUZU KULLANDIRTMAYIN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın düzenlemesine göre bir kişi yurt dışından 2 yılda 1 cihaz getirebiliyor.Bu düzenleme çerçevesinde Ülkemize nasıl getirildiği belli olmayan cihazların kayıt işleminin inşa edilmesi yasal olarak uygun olmadığından pasaportunuzun başkaları tarafından kullanılması halinde doğacak olan yasal sorumluluk size ilişkin.

Ayrıca kayıt altına edinilen cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması halinde yasal sorumluluk pasaport sahibine ilişkin .Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısıyla 01.02.2008 tarihinden bu yana 2 takvim yılı içerisinde 1 adet gsm telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiş durumda.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

E okul veli bilgilendirme sistemi Öğrenci girişi...
Bu sistem sayesinde veliler öğrenciler ile ilgili bir çok veriye ulaşabiliyor. Sınav notlarıdevamsızlık...

Haberi Oku