Sendika:
Rehber Öğretmenlerin Temel Sorunu - Çerkeş Tarafsız Gazetesi

Bildiğiniz üzere okullarda İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin 8. Bölüm’ ü, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ nin ise içerik itibarıyla benzer olan 10. Kısım’ ı doğrultusunda okullarda öğrencilere birtakım disiplin cezaları verilmektedir. Doğru sonuca ulaşmak ve olayı aydınlatmak adına olaya karışan tüm öğrenci/ kişilerin ifadesine başvurulur. Süreç sadece idarî değil adlî anlamda da bu şekilde işler.

Esas sorun, soruşturmanın yürütülüyor olması değil dosyaya taraf olanlardan birinin çocuk olmasındadır. İlk önce çocuğun ne olduğunu ulusal ve evrensel ölçütlere göre inceleyelim:

-Türk Ceza Kanunu’ nun ‘‘Tanımlar’’ başlıklı 6/b maddesinde ‘‘Çocuk deyiminden henüz on sekiz yaşını doldurmamış kişi anlaşılır.’’ tanımı yapılmıştır.

-Aynı açıklamaya Çocuk Koruma Kanunu’ nda da rastlıyoruz: ‘‘Çocuk: Daha erken yaşta ergin olsa bile on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi ifade eder.’’

Yasalarımızda 0-18 yaş grubu arasındaki kişiler için ‘‘çocuk, küçük, genç’’ kelimeleri kullanılıyor. Aynı tanımlara ülkemizin imza attığı uluslararası metinlerde de rastlıyoruz.

-Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ nin ilk maddesinde ‘‘On sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.’’ deniliyor.

-1999 tarihli ILO Çocuk İşçiliğinin Yasaklanmasına Dair Sözleşme’ nin 2. maddesinde ‘‘çocuk terimi 18 yaşın altındaki herkes’’ tanımına yer verilmiştir.

Görüldüğü üzere bizim öğrencilerimizin bulunduğu yaş grubu evrensel anlamda da çocuk olarak tanımlanmaktadır. (Daha çok kanun ve uluslararası metinde çocuk aynı ifadelerle tanımlandığı için hepsini ayrı ayrı alıntılamıyorum.)

Şimdi gelelim konumuza: Hem idarî hem de adlî olaylarda ifadesine başvurulması gereken öğrenci için 5395 sayılı kanunun ‘‘Soruşturma’’ başlıklı 14/b maddesinde ‘‘Çocuğun ifadesinin alınması veya çocuk hakkındaki diğer işlemler sırasında çocuğun yanında sosyal çalışma görevlisi bulundurulabilir.’’ denilmektedir. Burada geçen ‘‘sosyal çalışma görevlisi’’ aynı kanunun ‘‘Tanımlar’’ başlıklı 3/e maddesinde ‘‘Sosyal çalışma görevlisi: Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, öğretmenlik, aile-tüketici bilimleri ve sosyal hizmet alanlarında eğitim veren kurumlardan mezun meslek mensuplarını ifade eder.’’ şeklinde tanımlanıyor. Dolayısıyla çocuğun ifadesinde okul rehber öğretmeni bulunabilir.

İşte sorunun düğümlendiği nokta da burası… Her soruşturma, ceza ile sonuçlanmaz; isnat edilen suç, soyut iddia da olabilir veya öğrencinin işlediği suç, yüz kızartıcı suçlardan olmayabilir. Öğrenci, sıradan alelade bir kavgaya veya benzeri olaydan dolayı da ifade veriyor olabilir. Böyle durumlarda rehber öğretmenin öğrencilerin ifade vermesi sürecini dâhil olmalarında beis görmüyorum.

Ancak yasalarda tanımı bulunan ve toplumda da yüz kızartıcı suç olarak bilinen;

-rüşvet, zimmet, dolandırıcılık,

-hırsızlık, irtikâp, ihtilas,

-cinsel içerikli suçlar,

-yalancı tanıklık,

-inancı kötüye kullanma

gibi suçlara da öğrenciler iştirak edebilir. Hal böyle olunca; örneğin kendi çocuğu tacize uğramış bir veli, soruşturma esnasında suçlanan (tacizci) öğrencinin ifadesine rehber öğretmenin de katılmasını haddinden fazla yadırgıyor ve eleştiriyor. Öğrenci velisi, rehber öğretmenin süreci takibinden sorumlu olduğunu bilmeden yüz kızartıcı suça iştirak eden öğrencileri rehber öğretmenin korunduğunu sanıyor. Böyle durumda rehber öğretmen arkadaşlarımızın toplum nezninde düştüğü durum masaya yatırılmalı. Burada bir yanlışlık olduğu gün gibi ortada! Tabi ki öğrenci suçlu olmayabilir, öğrenciye iftira atışmış olabilir ama suçsuzluğun ispatlanmasına kadar geçen sürede bile rehber öğretmenler suça taraf ve ortakmışçasına algılanıyorlar.

Çözüm noktasında benim de ortaya koyabileceğim somut önerim yok. Ancak demokratik toplum örgütleri ve rehber öğretmen temsilcileriyle ortak paydada buluşularak çözüm üretilebilir.

Yücel ÖNDER

Türk Eğitim-Sen

Esenler İlçe Başkanı

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
http://light-elrahman.com/ 3 yıl önce

شركة تسليك مجارى بسيهات وعنك
شركة عزل اسطح براس تنورة
شركة عزل اسطح بسيهات وبعنك
شركة مكافحة حشرات يراس تنورة

Misafir Avatar
http://light-elrahman.com/ 3 yıl önce

شركة مكافحة حشرات بالجبيل
شركة مكافحة حشرات بالقطيف
شركة تسليك مجارى بالخبر
شركة تسليك مجارى بالجبيل
شركة تسليك مجارى بالقطيف

Misafir Avatar
alasmr 3 yıl önce

شركة تنظيف بالدمام
شركة مكافحة حشرات بالدمام
شركة تنظيف بسيهات وبعنك
شركة المثالية للتنظيف بالقطيف
شركة المثالية للتنظيف بالجبيل

Misafir Avatar
alasmr 3 yıl önce

شركة كشف تسربات المياه بسيهات وعنك
شركة كشف تسربات المياه بالقطيف
شركة كشف تسربات المياه بالاحساء
شركة كشف تسربات المياه بالجبيل

Misafir Avatar
okey 4 yıl önce

anfaka katılıyorum gereksiz ve lüzumsuzlar ve devletten boşa para alıyorlar puansız bedevadan atandılar bence bu branş iptal edilmeli

Misafir Avatar
pdr sıkıntı 4 yıl önce

alakasız bir konu başlığı olmuş. yarın kontenjanlar açıklanıyor gündeme getirilen yapay konuya bakın. pdr nin ana konusu atama ve 2600-2700 kontenjan bence bunu haber yapın

Misafir Avatar
muallim 4 yıl önce

çözüm önerin yokmuş.şaşırmadım.nede olsa tes.ancak eleştirir.çözüm .yoooook.

Misafir Avatar
yuh 4 yıl önce

ne olduğu hakkında tek bir kelime bile bilgin olmadan pdr hakkında konuşman saygısızlık.sen bu ülkenin tek sorunu derse girip çocuklar şu şöyle bu böyle mi demek olduğunu sanıyorsun.belki farkındasındır ki sanmıyorum çoğu değil psikiatri servisi ve psikologlar sizin ve toplumdaki yanlış düşüncelilerin yüzünden pek çok insanı hayata yeniden uyum sağlayabilecek duruma getirmeye çalışıyor. servisler insan kaynıyor ve çoğunun sorunu ailevi ve eğitim zamanlarından kalma alana hakim olmayan hiç kimsenin bu insanların hayatıyla oyun oynamaması gerekiyor.daha sağlıklı insanlar yetiştirmek sadece okulda dersle olmuyor malesef aileleride çocuk yetiştirme konusunda bilinçlendirmek gerekiyor bunu hangi branş öğretmeni yapıyor mat. coğ. felsefe. tarih ?tabi ki pdr daha yazacağım çok şey var ama malesef anlatılan kişilerinde kapasitesini dikkate alıp bırakıyorum.böyle konuşup terapiye çocuğuyla gelen çok insan tanıdım ve malesef bunlar eğitimli insanlardı

Misafir Avatar
iyi bak 4 yıl önce

Kendini fazla onemsiyorsun. Bi dusun okulda brans ogretmeni olmasa olmaz ama rehber olmasa olur. Ihtyac duyan psk gider sorun kalmaz. Brans ogretmeni olmayinca nere gidersin

-Beğenmedim(0)

Eğitim Sen üyelerinden MEB önünde eylem -...
KESK'e bağlı Eğitim Sen üyesi bir grup, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından "sendika üyelerine soruşturma...

Haberi Oku