Sendika:
Sendika İkramiyesi Aidatın Ne Kadarını Karşılıyor? - Çerkeş Tarafsız Gazetesi
Sendika üyesi kamu görevlilerine her üç ayda bir Toplu Sözleşme İkramiyesi ödenirken, aylık maaşlarından da her ay sendika aidatı kesilmektedir.

Her ay kesilen üyelik aidatının 3 aylık toplam net tutarının, üç ayda bir ödenen ikramiyenin net tutarından fazla olması durumunda, kamu görevlisinin cebinden aidat için fazladan para çıkmakta, tersi durumda ise ikramiyenin bir kısmı cepte kalmaktadır.

Toplu sözleşme ikramiyesinin 3 aylık miktarı ne kadar?

Kamu görevlileri sendikalarına üye olup aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilenlere, her üç ayda bir toplu sözleşme ikramiyesi ödenmektedir.

Toplu sözleşme ikramiyesinin miktarı; 750 gösterge rakamının, içinde bulunulan dönem için geçerli olan aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda olmaktadır. Bulunan brüt ikramiye tutarı üzerinden damga vergisi kesilmektedir.

Buna göre, 2016 yılının Ocak ve Nisan aylarına ilişkin toplu sözleşme ikramiyesinin brüt tutarı 66,61 TL, net tutarı ise 66,11 TL’dir.

Sendika aidatının aylık miktarı ne kadar?

Kamu görevlileri sendikalarına üye olanların aylık maaşlarından, üyesi oldukları sendikalara ödenmek üzere sendika aidatı (üyelik ödentisi) kesilmektedir.

Ödenecek aidatın ne kadar olacağı, üyesi olunan sendikanın tüzüğünde belirtilmekle birlikte, aidatın bir aylık tutarı; 15/1’den aylık alan Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt ücretinin binde dördünden (%0,4) az ve otuzda birinden (1/30) fazla olamamaktadır.

Buna göre, üye olunan sendikaya göre ve kamu görevlisinin maaş miktarına göre değişebilen sendika aidatının miktarı, 2016 yılının ilk altı ayında; en düşük 9,64 TL ve en yüksek 80,36 TL olacaktır.

Öte yandan, maaştan kesilecek sendika aidatı tutarı kamu görevlisinin gelir vergisi kesintisine esas matrahından indirildiğinden, sendika aidatı nedeniyle net maaşta görülen kesintinin miktarı daha da az olmaktadır.

Sendika ikramiyesi, sendika aidatını karşılıyor mu?

2016 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısına göre ve kamu görevlilerinin %15’lik gelir vergisi diliminde olacaklarını varsayarak konuyu memurunyeri.com olarak değerlendirdiğimizde;

-Sendika ikramiyesinin 3 aylık net tutarının 66,11 TL, aylık net tutarının ise 22,04 TL olduğunu,

-Aylık sendika kesintisinin 25,92 TL olması durumunda, sendika ikramiyesinin tamamının sendika aidatına gittiğini,

-Sendika aidatının 25,92’TL’den fazla olması durumunda, aidatın bir kısmının memurun cebinden çıkacağı,

-Sendika aidatının 25,92’TL’den az olması durumunda ise, ikramiyenin bir kısmının memurun cebinde kalacağı

sonucuna ulaşmaktayız.memurunyeri 
Anahtar Kelimeler
Sendika
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Eğitim Sen üyelerinden MEB önünde eylem -...
KESK'e bağlı Eğitim Sen üyesi bir grup, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından "sendika üyelerine soruşturma...

Haberi Oku