Avrupa Birliği ile Vizeler ne zaman kalkacak 2016 - Tekirdağ

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Brüksel'de gerçekleştirilen zirvede vizelerin 2016 yılının ekim ayında kaldırılacağına ilişkin açıklanan takvim, yıllardır vize kuyruklarında çile çeken işadamı, öğrenci ve turistler arasında bayram sevinci yarattı. Avrupa Birliği ile Vizeler ne zaman kalkacak 2016 belli mi?

Takvimin programlanan şekilde işlemesi halinde bir yıl sonra Türk vatandaşları, belge toplamadan, vize ofislerinde kuyruğa girmeden, vize harcı ödemeden Avrupa'ya kolayca seyahat edebilecek. Vize masrafı olarak ödenen 300 milyon euro para da Türk vatandaşlarının cebinde kalacak.

15 MİLYONA ÇIKACAK

Vizesiz Avrupa Projesi ve Türkiye'yi Tanıtım Platformu'nun Kurucu Başkanı Mehmet Okumuş, Türk vatandaşlarının vize şartından dolayı çok büyük ekonomik ve sosyal zararlara uğradığını, vatandaşların uzun vize süreçlerinden geçtiğini, kuyruklarda bekletildiğini, tüm özel ve kişisel verilerinin sorgulanıp deşifre edildiğini, vatandaşın yüksek miktarda vize ücretleri ödediğini kaydetti. Vize ücreti ve diğer masraflar için 250-300 euro harcama yapıldığını kaydeden Okumuş, "Türkiye'den yılda ortalama 1 milyon kişi AB vizesi için başvuruyor. Vize başvuru ücreti ve diğer masrafların Türk vatandaşlarına yıllık maliyeti 300 milyon euro" dedi.

GÜVENLİ ÜLKE LİSTESİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri yılda 9 milyon Türk vatandaşının ziyaret ettiğini belirterek, vize kalkınca bu rakamın ilk etapta yüzde 30 artacağını, bir yıl içinde de 15 milyonu aşacağını söyledi. Ulusoy, "Türkler artık iyi müşteri. Vizelerin kalkması AB'nin menfaatine olur" dedi.

AB'ye vize muafiyetinin kapsam ve içeriği müzakere ve zirvelerde alınan yola paralel şekillenecek. Ancak AB'nin Türkiye pasaporlu kişilere vize kolaylığı sağlamak için ilk olarak Türkiye'yi 'güvenilir ülke' listesine alacağı öngörülüyor. AB, güvenli ülke listesini önceki yıllarda sosyalist rejimden vazgeçen Doğu Avrupa ülkelerinin vatandaşları için uygulamıştı.

26 ÜLKE UYGULUYOR

Beş AB ülkesinin 1985 yılında imzaladıkları Schengen Anlaşması'yla iç sınırlarda kontrollerin kaldırılması yönünde ilk adım atıldı. Sonraki yıllarda AB ülkelerinin çoğunluğu ve AB üyesi olmayan bazı ülkeler bu işbirliğine katılarak Schengen Bölgesi'ni oluşturdu.

Halen Schengen vizesi isteyen ülkeler, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre olarak sıralanıyor. AB'nin yeni üyeleri Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Schengen'e henüz dahil değil. 70 ülke, Türklere vize uygulamıyor. Schengen kalkarsa Türklere vize uygulamayan ülke sayısı 100'e yaklaşacak. Kaynak: Milliyet

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hssan kaua 2 yıl önce

Her gittiğin ülkede problem cıksrırsan,dana gibi bakınırsan,wl alemin karısını kızını göz hapsine alırsan.( sanki erkek sensin) sana vize değil yüxüne bile bslmazlat.önceno mal kafanı değiştireceksin

Misafir Avatar
bizim eczane 2 yıl önce

Herkes kafasına gore konusuyo biri kalkar diyo öburu imkanı yok kalkmaz diyo bırakın bos lakırdıyı Verin bi viagra bakın nası kalkıcak hemen :D

Misafir Avatar
hakan beyaz 2 yıl önce

turkıye 1 sene ıcınde dunya zengını olur.her avrupaya gıden genç en az 50bın euro ıle gerı gelır :d

Misafir Avatar
hakan beyaz 2 yıl önce

vızenın kalkıcagını hiç sanmıyorum,her zamankı gıbı yıne bır oyun .vize kaldırılırsa super olur turkıye için bunun içinde turkıyenın her uyguladıkları sartlara uyması gerekıyor ki bu sartları ebelerının amından daha kötu olucak ab bırlıgının

Misafir Avatar
ilker aydin 2 yıl önce

Türkiye yi almazlar alirlarsada iltica talebinde bulunurlar .tekrar Vize koyarlar turklere

Misafir Avatar
a.kanalici 2 yıl önce

Isalh.kalkar.temenimiz

Misafir Avatar
genco 2 yıl önce

slm arkdaşlar vAllah bu sene kalmazsa 2023 de seve seve kaldıracaklar bu vizeye sizde göreceksınız

Misafir Avatar
genco 2 yıl önce

slm arkdaşlar vAllah bu sene kalmazsa 2023 de seve seve kaldıracaklar bu vizeye sizde göreceksınız

Veterinerlik Fakültesi Taban Puanları 2016...
ÖSYM 2016 Veterinerlik puanları ve başarı sıralaması sayfamızda. Türkiye'de işgücüne katılan üniversite...

Haberi Oku