Destekleme Ödemesi Kimlere ne zaman verilecek 2016 Çiftçilere - Tokat

Destekleme Ödemesi Kimlere ne zaman verilecek 2016 Çiftçilere gençlere öncelik verilsin önerisi. Bayraktar, yazılı açıklamasında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le gerçekleştirdikleri toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda Bakan Çelik'e tarım sektörünün sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili rapor sunduklarını belirten Bayraktar, tarımsal destekleme sistemiyle ilgili talepleri de ilettiklerini bildirdi. Girdilerde vergi yükünün azaltılması gerektiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:"Gübrede KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi. Yalnız burada KDV indiriminin çiftçiye yansıtılmasında sıkıntılar olduğu yönünde odalarımızdan şikayetler gelmektedir. Örneğin ürede KDV indiriminden önce tonda 1120 lira olan fiyatın, KDV indiriminden sonra 1030 liraya gerilediği görülüyor. KDV, yüzde 18'den yüzde 1'e indi ama indirim yüzde 8,04'de kaldı. İndirimin yarısı kayboldu. KDV indirimi tam olarak yansıtılmış olsaydı fiyat, 958 lira 64 kuruş olacaktı. Buna göre, firmaların yüzde 7,44'lük bir fiyat artışına gittiği anlaşılıyor. Yemde ise KDV yüzde 8'den yüzde 1'e indirildi. Burada da indirimin tam olarak yansıdığını söyleyemeyiz. KDV indirim tutarı kadar destek, çiftçimize doğrudan verilmeli. Sistem buna göre yeniden düzenlenmelidir."

- "Desteklemede gençlere öncelik verilmeli"

Bakan Çelik'ten, tarımsal destekleme sisteminde değişikliğe gidilmesini talep ettiklerini ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:"2015 yılında 10,1 milyar liralık destekten nasıl yararlanıldığına baktığımızda, çiftçilerimizin yüzde 5'i desteklerin yüzde 46'sını, yüzde 95'i ise yüzde 54'ünü alıyor. Yine çiftçimizin yüzde 71,2'lik kısmı 2 bin liranın, yüzde 52,8'lik kısmı ise 1000 liranın altında destek alıyor. Üstelik bu desteği almak için çiftçi, yılda 8-10 kez tarım teşkilatına gitmekte, evrak bedeli, yol masrafı olarak yaklaşık 250 lira harcamaktadır. Desteklerin yüzde 40'ı, 10 ile gidiyor. Burada adaletsiz bir durum var. Destekleme sisteminde küçük çiftçilere, genç çiftçilere öncelik verilmeli, bunlar daha fazla yararlanmalı. Aksi takdirde destekleme amacına ulaşmaz. Gelir riski destek modeline geçilmelidir."

- "ÇKS'ye dahil olmayan desteklerden yararlanamıyor"

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmayan çiftçilerin, desteklerden, düşük faizli kredilerden yararlanamadığına ve tarım sigortası yaptıramadığını kaydeden Bayraktar, sisteme kayıtlı olmayan tarımsal alanların belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Küçük çiftçilere daha fazla destek verilirse ÇKS'ye yapılan kayıtların artacağını savunan Bayraktar, "Bu çerçevede üretim yapılan bütün alanlar ÇKS'ye dahil edilmeli ve desteklerden yararlanmalıdır. Destekleme sisteminde küçük çiftçilere, genç çiftçilere öncelik verilmeli, bunlar daha fazla yararlanmalı, aksi takdirde destekleme amacına ulaşmaz. Gelir riski destek modeline geçilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nezamet bektas 2 yıl önce

Karsta% 80 hibeli simental boga dagitildi bizler kacinci sinif insan olduk kimlere yalakalik yapiyoruz ayrimcilik guney douyami yapiliyor yoksa icanadoluyami bizler hayvan kiredisi icin bankadan kovuluyoruz

Misafir Avatar
rasim mukadder 2 yıl önce

Aynen

Misafir Avatar
Hüseyin Şahbaz 2 yıl önce

Mısır sılaj desteği ne zaman ödenecek ve pamuk desteği bir yıl sonra neden ödeniyor?

Misafir Avatar
ali osman akçay 2 yıl önce

topunuzun canı ceneme ülkenin anasını siktiniz çifçiyede al ananı git dediniz dünya bankasının verdiyi desteyide kendi menfatinize kulanıyonuz oç ları sizi bakanınıza çakayım kınayıda götünüze yakayım topunuzun

Misafir Avatar
nazım leblebicioğlu 2 yıl önce

ya arkadaş bunlar külüm yalancı ne desteyi tarıma verilen dünya bankasının desteyide akp helalik alıp yiyiyor destek yok size siz halen neyin peşindesiniz çifçimisiniz hanbalmısınız dünya bankası size verdiyi desteyi toplu alıp size işletme parasının fayızının çeyreyini veriyordular şimdi oda yok siz ancah kıçınızı yalaya durun

Misafir Avatar
Ali keskin 2 yıl önce

Süt fiyatlarında deginirseniz çok iyi olur

Misafir Avatar
ali tekin 2 yıl önce

Şu destek ödemeleri belli bir takvime baglansa

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Musti 2 yıl önce

Emekçinin deyeri bitmiş.

Misafir Avatar
Osman nuri çelebi 2 yıl önce

Ben kilis ciftcilerinden osman nuri çelebi tuvalete girdim adanada 5 kilo buğday parasına ihtiyaç giderdim artı 70 kuruş buğday parasını çamurda görüp eğilip alan olursa tüm arazimi yine vakıfa bagislarim mubalasiz

Misafir Avatar
şükrü ademhan 2 yıl önce @Osman nuri çelebi

türkiyede 1 damla içki,tek bir sigara ve bir yumurta 1 ekmekten daha pahalıdır.eğer ben,bir kilo kıyma için 250 kilo buğday satmam gerekiyorsa,fazla söze gerek yok.

-Beğenmedim(0)

Veterinerlik Fakültesi Taban Puanları 2016...
ÖSYM 2016 Veterinerlik puanları ve başarı sıralaması sayfamızda. Türkiye'de işgücüne katılan üniversite...

Haberi Oku