Tarihsel:
2. Dönem TEOG ne zaman yapılacak 2016 Sınav Tarihleri - Artova

 Bu yıl ilk dönem sınavları 25-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarının soruları tamamlandı Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılan sınavların soruları okullarda görevli 83 öğretmen tarafından hazırlandı.

Bu yıl TEOG sınavlarında azınlık okullarında okuyan öğrenciler için değişiklik var. Azınlık okulları öğrencilerinin "din" dersi sınavından muaf tutulduğu TEOG'da geçen yıl ilk kez Ulus Özel Musevi Ortaokulu öğrencileri bu sınava girmişti, bu yıl sırada Ermeni okulları öğrencileri var. İstanbul'da toplam 13 Ermeni İlköğretim Okulu'nda okuyan toplam 218 öğrenci ilk kez bu yıl "din" sınavına girecek. TEOG sınavı ne zaman yapılacak?

ÖZEL OKUL ÖĞRENCİSİ YİNE MUAF

Ermeni öğrencilerin yanıtlayacağı din dersi sorularını tıpkı Musevi öğrencilerde olduğu gibi cemaat ile bu okullarda görevli öğretmenler hazırladı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da onayladı.

Ermeni din dersi sınavına Ermeni okullarında okuyan öğrenciler girecek. Özel okullarda okuyan Ermeni öğrenciler ile Musevi öğrenciler bu sınavdan muaf olacak. Rum okullarında okuyan öğrenciler ise diğer yıllarda olduğu gibi yine bu sınavdan muaflar.

83 ÖĞRETMEN 4500 SORU HAZIRLADI

6 dersten yapılan TEOG sınav sorularını değişik illerdeki devlet okullarından seçilen 83 öğretmen hazırladı. Bu öğretmenler yaklaşık 4500 soru üretti. Üretilen bu sorular Milli Eğitim Bakanlığı komisyonlarında görevli 25 öğretmen ve 22 akademisyen tarafından incelendi. İnceleme sürecinde 1500'den fazla soru elendi. Üzerinde bazı düzeltmelerin yapıldığı 2991 soru havuza alındı. İşte öğrencilere bu sorular yöneltilecek.

SINAVDA 4 FARKLI KİTAPÇIK OLACAK

TEOG sınavlarında öğrencilere her dersin sınavından çoktan seçmeli 20'şer soru yöneltilecek ve 40 dakika süre verilecek. Her sınavda a, b, c ve d olmak üzere 4 farklı soru kitapçığı kullanılacak. Sınavlar 6'sı birinci, 6'sı da ikinci dönem olmak üzere toplam 12 tane olarak yapılıyor. Her dönem iki gün de tamamlanan sınavların ikişer günde mazeret sınavları oluyor. Bu günlerde yani yılda toplam 8 gün öğrenciler okula gitmiyor. 25-25 Kasım tarihleri arasında yapılacak sınavların mazeret sınavları 12 ve 13 Aralık'ta gerçekleştirilecek. İkinci dönem ortak sınavları ise 27 ve 28 Nisan'da, mazeret sınavları da 14 ve 15 Mayıs'ta yapılacak.

1.174 MİLYON ÖĞRENCİ GİRECEK

TEOG sınavlarına 8. sınıfta okuyan toplam 1 milyon 174 bin 427 öğrencinin girmesi bekleniyor. Bu sınavların sonuçları yalnızca liselere geçişte oluşturulacak yerleştirme puanının hesaplanmasında kullanılmıyor. TEOG dersi sınavları aynı zamanda öğrencilerin okul yazılılarından biri olarak da kabul ediliyor ve öğrencilerin yıl sonu başarı puanının hesaplanmasında kullanılıyor. Bu nedenle sınava tüm öğrencilerin girmesi bekleniyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
eylül 2 yıl önce

2. dönem deki konularıda verseydiniz iyi olurduu

Misafir Avatar
gözde 2 yıl önce

Bence teog iptal olmalı çünkü sorular çok şasırticiydi

Misafir Avatar
Birteog 2 yıl önce

Ciddi misin? Teog zor değildi. Bir kaç tane şaşırtıcı soru vardı. Selanik sorusu dışında hatalí soru da yoktu

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
sultan 2 yıl önce

ya nasıl hesaplanıyor biri net bir şekilde anlatırsa sevinirim

Misafir Avatar
İbrahim can ogu 2 yıl önce

Deok slnawl ne zaman yapılacak

Misafir Avatar
dilara 2 yıl önce

thank you very much .the information you provide to create my business...

Misafir Avatar
zeynep 2 yıl önce

arkadaşlar karne ortalaması her iki dönemin yıl sonu notunu alıp ikiye bölüyorlar değil mi?

Misafir Avatar
boşver 2 yıl önce

Evet arkadaşım

-Beğenmedim(1)
Misafir Avatar
ozan 2 yıl önce @zeynep

evet öyle olacak

-Beğenmedim(1)
Misafir Avatar
zeynep 2 yıl önce

teşekkürler keşke 2.dönem konularını da versydiniz

Misafir Avatar
çağrı 2 yıl önce

2.dönem teog konularını söylermisiniz bu arada teşekkür ederim verdiğiniz biligiler için

Misafir Avatar
Berkant 2 yıl önce

Gidip evde çalısın ve kendi emeginizle yapın

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
eda 2 yıl önce

1.donemden buyana islenenler

-Beğenmedim(0)

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2016 2017...
Milyonlarca üniversite öğrencisi bu sorunun yanıtını arıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Öğrencilerin...

Haberi Oku