Tarihsel:
ASDEP Projesi Personel Alımı 2016 Sosyal Hizmet Uzmanı  - Sulusaray

Sosyal Hizmet Uzmanı ASDEP Projesi Personel Alımı 2016

Aile Bakanlığı, ASDEP kapsamında yakın zamanda 1500 ve yıl sonuna doğru 1500 olmak üzere 3000 bin personel alımına gidecek. Alımların hizmet alımıyla yoluyla yapılacak olmasından rahatsız olan meslek elemanlarının "Haber Gönder" yoluyla sitemize ilettiği yazıyı Bakanlığın dikkatine sunuyoruz.

"Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ilk Bakanı olan Fatma ŞAHİN'den beri hayata geçirmeye çalıştığı ancak bir türlü hayata geçemeyen ASDEP projesi ile ilgili belirsizlikler hala sürmektedir. Bakanlığa yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre ASDEP'te ihdas edilecek personellerin hizmet alımı şeklinde yani taşeron alım olarak düşünülmektedir. Yani Türkçesi ASDEP'te sonuçlar istenilen seviyede olmaz ise bu alınan personellerin geleceği ile ilgili belirsizliklerin olacağı anlamına gelmektedir. Meslek grupları olarak yakındığımız nokta ASDEP alımlarını gerçekleştirirken sözleşmeli ve kadrolu olması yani tam anlamıyla iş güvencesi hakkını talep etmekteyiz. Gelecek kaygısı yaşamadan yapacağımız işten herkesi mutlu eden neticeler çıkacaktır. Belirtmek isteriz ki şu anki hükümetin, taşeronu bitireceğiz gibi söylemlerinin tam aksi uygulamalarda bulunması biz atama bekleyen binlerce memur adayını endişelendirmektedir.

İkinci bir konu ise bu alımları yaparken sözlü mülakat yapılması yine Bakanlık ve Bakanlığa yakın çevrelerden edinilen bilgiler arasındadır. Mülakatla alımların halk dilinde karşılığı adam kayırma ve torpildir ve maalesef ki bu durum da bir Türkiye gerçeğidir. Meslek grupları olarak yakındığımız ikinci nokta budur ve sözlü mülakatın yerine KPSS puan üstünlüğüne dayalı torpilsiz, sözlü mülakatsız merkezi atama şekline benzer bir yöntemin izlenmesi bizim için daha adil ve hakkaniyetli olacağı görüşünü benimsiyoruz.

Üçüncü bir konu ise; ASDEP alımları kapsamında yer alan meslek grupları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psikoloji , Çocuk Gelişimci , Aile ve Tüketici Bilimleri mezunun arasından branş farkı gözetmeksizin 60 puan alan her meslek elemanının genel bir sıralamaya koyulacağı yine bakanlık ve bakanlığa yakın kişilerden edinilen bilgiler arasındadır. Meslek grupları olarak bu uygulamanın da yanlış olduğunu, her branşa ayrı bir kontenjan verilip kendi içinde bir sıralama yapılması daha doğru olacaktır. Çünkü Bakanlığın genel sıralama yapması durumunda mezun sayısı ve puanlaması bakımından eşit olmayan meslek elemanları açısından adil olmayan sonuçlar doğuracaktır. Örneğin ben Sosyal Hizmet Bölümü mezunu olarak aldığım KPSS P3 puanım 76 ve branş sıralamam 300 iken bir diğer meslek elemanı olan başka bir bölümün P3 puanı 76 iken sıralaması 1500 civarındadır. Yani alım sayısını öncelikli olarak 1500 olarak belirleyen bakanlığın bu şekilde alım yapacak olması, mezun sayısı daha fazla olan meslek gruplarının lehine olup diğer meslek gruplarının aleyhine olacaktır. Bu durumda ASDEP alımlarının tek bir meslek elemanına odaklanması söz konusudur ki bu biz diğer meslek grupları açısından bakanlığın personel alma çalışma ve çalıştırma şartlarına şüphe ile bakmamıza neden olmaktadır. Aksi durumda ise meslek elemanlarının çeşitli olması, istediğimiz şartlarda ve usullere göre yapılması projenin başarıya ulaşması ve hizmetin çeşitlilik sağlaması açısından önemlidir.

ASDEP ile ilgili Bakanlığa attığımız iletilerde ve BİMER başvurularımızda şu cevap gelmektedir. " ASDEP kapsamında sahada görevlendirilecek personel; Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR), Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psikoloji, Çocuk Gelişimci ile Aile ve Tüketici Bilimleri eğitim alanlarında en az dört yıl lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 1.500 ASDEP Görevlisi alımı için çalışmalar devam etmektedir. ÖSYM tarafından son iki yılda yapılan; (KPSS) Kamu Personeli Seçme Sınavı P3 puan türünden Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yukarıdan aşağı KPSS P3 puanlarının sıralanması sonucu tespit edilmesi için planlamalar yapılmakta olup, henüz neticelenememiştir. Bilgilerinize rica ederim." . Sonuç olarak henüz kesinleşmiş bir durumun olmadığı ancak yukarda saydığım şartlarda alınması Bakanlığın gündemindedir.

Bizler Bakanlığın alacağa kararlara saygılıyız ancak olası bir hak mağduriyeti yaşamak istemediğimizden sosyal hizmet uzmanları olarak ortak kaygılarımızı dile getirmek istedik. Kadrolu, KPSS puan üstünlüğüne göre ve branşlara adaletli bir kontenjan verilerek 3 bin personelin alınmasını talep ediyoruz. Memurlar Net aracılığıyla da Aile Bakanımız Sayın Sema RAMAZANOĞLU'na sorun ve taleplerimizin ulaşacağına inanıyoruz."

Atama Bekleyen Sosyal Hizmet Mezunları

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
çocuk eğitici 2 yıl önce

Ben lise mezunuyum 13 yıldır aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne bağlı sosyal hizmet merkezi biriminde görev almaktayım lise mezunlarını kapsamamasına üzüldüm lütfen bizlerede hak tanırsanız seviniriz

Misafir Avatar
izzet Doğan 2 yıl önce

Bende bir öğrenci babası olarak bu yoruma katılıyor ve destekliyorum

Misafir Avatar
halime yılmaz 2 yıl önce

ben de alımların merkezi alım şeklinde olmasından yanayım. taşeron alım hakka uygun değil tam bir rezalet !!!

Misafir Avatar
sosyolog 2 yıl önce

toplumun en küçük yapı taşı ailedir ve topluluğun olduğu her yerde sosyolog un görevi vardır bunun yanında yer geldiğinde psikolog ve sosyal çalışmayacıya da ihtiyaç duyulacaktır yani bu üç meslek grubunun birlikte çalışıp birbirlerinin eksiklerini kapatmasıyla bu proje sağlam veriler verir.

Misafir Avatar
birisi birisi 2 yıl önce

kpss puan üstünlüğünün geçerli olaması taraftarıyım... kişinin ilgi ve yeteneği matematik, tarih bilgisinden daha önemli, hele ki saha çalışması yapacak personel belirlemek isterken...diksiyonu, görünüşü, hitabı kuvvetli kişilerin bu grupta yer alması gerek diye düşünüyorum.

Misafir Avatar
Ülkem icin 2 yıl önce

İki kişinin oldugu her yerde sosyoloji vardır ama benim düşüncem soayologlarin ve psikologlarin birlikte çalışmasıdır

Misafir Avatar
zekiveliditogan 2 yıl önce

ne olacak bu atanamayan işsiz jeoloji mühendislerinin hali. ey sayın hükümetimiz lütfen bu konuya bir el atın. işsizlikten nefesimiz kokmaya başladı

Misafir Avatar
duayen davulcu 2 yıl önce @zekiveliditogan

psikologlar atanasın yardıcmı personel olarak sosyal hizmet ve pdr ciler alınsın.

-Beğenmedim(3)

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2016 2017...
Milyonlarca üniversite öğrencisi bu sorunun yanıtını arıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Öğrencilerin...

Haberi Oku