Tarihsel:
En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatı Ne Kadar Düşecek mi? - Almus

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatı Ne Kadar 2016 Düşecek mi?

Zarar görenlerin haklarının korunması için, araç sahiplerinin sorumluluklarının gereği olan ödemenin zamanında yapılabilmesi için, trafik sigortası zorunluluğu getirildi.

Araçların zorunlu sigortayı yaptırmadan trafiğe çıkmaması gerekiyor. Zorunlu trafik sigortası kaza durumunda, bu kazada kusuru bulunmayan karşı tarafın ve üçüncü kişilerin uğradığı maddi ve bedensel zararların karşılanmasına imkan veriyor.

Zorunlu trafik sigortasının kazalardaki tazminat miktarları her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından tespit ediliyor.

Sigorta şirketleri ise zorunlu trafik sigortası yaparken araç başına alınacak primleri serbest olarak belirliyorlar.

Kaza başı ödeme var

Hazine Müsteşarlığı'nın belirlemelerine göre yolcu taşıyan araçlarda, otomobilde, minibüste, otobüste bir kaza halinde;

- Kazadan zarar görenlere sigorta şirketleri kişi başına 290 bin lira, birden fazla kişi zarar görmüşse kaza başına 1 milyon 450 bin TL ödeme yapıyorlar.

- Maddi hasarda araç başı 29 bin TL, kişi başı 58 bin TL ödeme yapılıyor.

Sigorta şirketleri bu ödemeleri yapabilmek için, sigorta yaptıranlardan prim - sigorta ücreti toplamak zorunda.

Toplanan prim hasar ödemesini karşılayamaz olunca (açık anlatımla trafik sigortası işlemleri sonucu zarar ortaya çıkınca) sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortaları primlerini artırdılar.

Genel olarak ücretler arttı. Özellikle ticari araçlardan, taksilerden, daha önce kaza yapmış araçlardan daha yüksek sigorta primi talep ediliyor. Araç sahipleri artan sigorta primlerinden şikayetçi. Primlerin yükselmesi sonucu yasak olmasına rağmen çok sayıda araç sigortası olmadan trafiğe çıkıyor. Trafikteki 19 milyon aracın sadece 15 milyonunun sigortası var.

Ücret hasarı karşılamıyor

Sigorta şirketleri, yükselttikleri zorunlu trafik sigortası primlerine rağmen trafik sigortasından zarar ediyorlar. 2014'te toplam hasar ödemeleri toplanan primin yüzde 2 üzerinde idi. 2015'in ilk 9 ayında sigorta şirketleri topladıkları primin yüzde 33 üzerinde hasar ödediler. Zorunlu trafik sigortasından 1.6 milyar TL zarar ettiler. Yılın tamamında zararın 2 milyar TL'ye ulaştığı tahmin ediliyor. Sigorta şirketleri zararına sigorta yapamayacaklarına göre;

- Ya kazalarda zarar görenlere ödenecek tazminatları sınırlandıracaklar,

- Ya da zorunlu trafik sigortası primleri - sigorta ücretleri daha da artacaklar.

Açık anlatımıyla sigorta şirketlerinin zararı Hazine'den karşılanamayacağına göre trafik sigortalarının ucuzlaması ihtimali yok. Daha da pahalanması beklenebilir.

Trafik sigortası kasko birleşir mi?

Trafik sigortası, mecburi sigorta. Her aracın trafiğe çıkabilmesi için trafik sigortası olması gerekiyor. Kasko sigortası gönüllü sigorta. İsteyen aracı için kasko teminatı alabilir. Kasko sigortasının primi genelde trafik sigortası ücretlerinden daha yüksek. Trafik ve kasko poliçelerinin birleştirilmesi, trafik sigortası yükünü azaltmaz, yükseltir.

Sigorta şirketleri trafik sigortası primini (ücretini), aracı kullananın yaşına, mesleğine, araç kullanma süresine, kaza siciline bakarak belirliyorlar. Bunun için aynı kişinin ve aracın sigorta primi sigorta şirketlerine göre farklı oluyor. Trafik sigortası işlemlerinden zarar gören sigorta şirketlerinin bazıları, trafik sigortası taleplerini sınırlamak, hasar potansiyeli yüksek araç sahiplerine teminat vermemek için, başvuru sahiplerinden yüksek ücret istiyorlar.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
idris 2 yıl önce

Dortyuz telelik sigortam slmdi ikibin yuz cikiyo bu nasil sacmalik yav sikortasiz yoladevam arsami aliyoz arkadaslar

Misafir Avatar
ismail 2 yıl önce

bu sigortanın bi hilesi yokmudur bizde sigorta şirketlerini soyalım

Misafir Avatar
yusuf tan 2 yıl önce

Birlik olup õdemeyelim

Misafir Avatar
lanet olası şerefsizler 2 yıl önce

mümkün değil olamaz ya 1 kere bile kaza yapmış değilm doğru düzgün araç kullanmam 1 sene önce 200 tl yken bir sürü sigorta ajantalırnda akıllara 900 tl den 2100e kadar astronomik fiyatlar, aşşağılık yetkililer düzenleme getirmeli hükümet hırsız soyguncu olunca olan halka olyor, suç bunlara çalsın ama çalışıyorlar diyenlerde..

Misafir Avatar
Hüseyin 2 yıl önce

Yazıklar olsun 4 milyon araç sigortasız bu demekki ailesi ile 15 milyon kişi demek başlarındaki reis gibi kuru sıkı atıp tutuyorlar sahtelarlar size oy birdaha haram olsun

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
Ahmet Rıfat dogan 2 yıl önce

Hepsi şerefsiz namussuz hırsız tayfası yaptırmayın ben 3 ay geçti sigortam trafikte hiçte sorun yaşamıyorum çünkü poliste kızgın bu soygunculara sizde yaptırmayın bakın ss ke Nasıl düşürecekler fiyatları

Misafir Avatar
ali 2 yıl önce

5 ay önce 160 tl halk sigorta yaptırdım motoruma bügün yeni motor aldım halk sigorta bana verdigi fiyat 2100 yorum sizin

Misafir Avatar
ömer köse 2 yıl önce

Arkadasim vatandasi dusunen yok öbür tarafta nasil hesap verecekler bunlar yabanci sermaye bakanlari

Misafir Avatar
Saçmalık 2 yıl önce

30 yaş altı olmak sucmu? Kaldıkları eski model değil 2013 model araç ve kaza sicilim yok ama 3500 tl zorunlu trafik sigortası maliyeti çıkardılar bana bugün ( ALLİANZ SİGORTA) yaptırmadım, yapacakta para yok zaten!

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2016 2017...
Milyonlarca üniversite öğrencisi bu sorunun yanıtını arıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Öğrencilerin...

Haberi Oku