Tarihsel:
Hazine Arazileri Satışı 2016 Son Durum Şartları Başvuru - Tokat

Hazine Arazileri Satışı 2016 Son Durum Çiftçi Şartları Başvuru

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçimini topraktan sağlayan vatandaşların uzun süredir beklediği Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusundaki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini belirterek, "Söz konusu araziler için başvurusunu yapan 255 bin kişiye satışlar nisan ayında başlayacak" dedi.

6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun, 2012 yılında yürürlüğe girmiş ve bu kanunla Hazineye ait tarım arazilerinin satışı konusu da düzenlenmişti.

Kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazileri hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına ihaleye çıkmadan, doğrudan satılmaya başlanmıştı.

Söz konusu arazileri satın almak için bugüne kadar toplam 255 bin 367 kişi tarafından satın alma başvurusu yapılmış ve başvuru süresi 27 Nisan 2015 tarihinde sona ermişti.

"Satışlar nisanda başlayacak"

Maliye Bakanı Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığın her faaliyetinde olduğu gibi, bu konuda da vatandaşlardan gelen talepleri dikkate aldıklarını söyledi.

Hazineye ait tarım arazilerinin satışının, özellikle köylerde yaşayan vatandaşlar için çok önemli olduğunun altını çizen Ağbal, şunları kaydetti:

"Çiftçimiz yıllardır bu toprakları işliyor, geçimini buradan sağlıyor. 2012 yılında yaptığımız düzenlemede, bu toprakların mülkiyetinin de çok uygun şartlarda çiftçimizde olmasının önünü açtık. Söz konusu topraklara sahip olmak için başvuru yapan vatandaşlarımız haklı olarak, satışın gerçekleşmesini bekliyorlar. Uzun süredir beklenen satış konusundaki çalışmalarımızda son aşamaya geldik. Söz konusu araziler için başvurusunu yapan 250 bin kişiye satışlar nisan ayında başlayacak."

150 bin kişiye 2. şans

Sosyal devlet anlayışıyla söz konusu arazileri, ederinin yarısından bile az bir bedelle satışa sunduklarını aktaran Ağbal, buna karşın kimi nasıl bir yol izleyeceğini bilmediğinden kimisi de böyle bir düzenlemenin varlığından geç haberdar olduğundan başvurusunu süresi içinde yapamayanların bulunduğunu ifade etti. Ağbal, "Örneğin vatandaşımız, 10 bin lira değerindeki bir araziye taksitle almak isterse 5 bin liraya, peşin almak isterse de 4 bin liraya sahip olabilecek" diye konuştu.

Farklı sebeplerle başvuru süresini kaçıran tahminen 150 bin kişiye ikinci bir hak vermeyi planladıklarını belirten Ağbal, "Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kuruluna getireceğimiz yasa tasarısıyla vatandaşlarımızın başvuru için 1 yıl daha ek süresi olacak" ifadesini kullandı.

Taşınmazların çoğunun rayiç bedelleri belirlendi

Anılan arazilere yönelik kıymet takdirlerinin belirlenmesi ve taşınmazların satışına engel bir hususun bulunup bulunmadığına yönelik, diğer kurumlarla yazışmaların devam ettiğini anlatan Ağbal, başvuru yapılan taşınmazların çoğunluğunun rayiç bedellerinin belirlendiğini kaydetti.

Bakan Ağbal, rayiç bedellerinin kontrol ve test çalışmalarının bitmesinin ardından satışların başlayacağını söyledi.

İlgili arazileri satın almaya hakkı bulunan tüm vatandaşları, ikinci şanstan yararlanmaya davet eden Ağbal, "Vatandaşlarımızın fiilen kendilerinin kullandığı belediye mücavir alan sınırları dışında ve denizden 5 kilometre içeride rant kapısı olmayan, tarım arazisi olan bu taşınmazları hukuken edinmeleri sağlanarak, mülkiyet ve yönetim sorunları giderilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ecrimisil ödenmeyecek, tarımsal desteklerden yararlanılabilecek

Düzenlemenin hayata geçmesi ve satışların gerçekleşmesiyle birlikte, söz konusu toprakların artık vatandaşların kendisinin olacağına dikkati çeken Ağbal, şöyle konuştu:

"Yıllardır zaten bu toprakları işleyen çiftçimiz, kullanım bedeli olan ecrimisil ödemekten kurtulacaklar ve ödedikleri 5 yıllık ecrimisil bedelini, satış bedelinden mahsup edebilecekler. Arazi artık kendisinin olacağı için, diğer topraklarıyla birleştirerek, ölçeği büyütebilecekler. Öte yandan, vatandaşlarımız satışın gerçekleşmesinin ardından tarımsal desteklerden de yararlanabilecek."

Ağbal, vatandaşların lehine olacak düzenlemeleri bundan sonra da bir bir hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
muratcan 2 yıl önce

2 b suresini kaciranlara bir sans daha verilmesini rica ediyoruz.

Misafir Avatar
nuri kömür 2 yıl önce

uzun zamandır kullandığım orman kenarın da bir yerim var 5.50m2 bunun 450m2 si 2b ye geçiyor kalanı sarı alan da ama tapusu yok elime belge yok orman işletme ormandan çıkmış diyor eski harita da parsel no var yeniharitada parsel yok almam için neyapmam gerekiyor

Misafir Avatar
engin yeter 2 yıl önce

artık yeter ya kendi mallımızla rezıl oluyoruz zaten arazıyı zamanında almısız satın da kurtulalım bugün yarın dıye dıye piskolıjmen bulanıma gırdık ya

Misafir Avatar
celalettin 2 yıl önce

Maliye bakanlıgının hazine arazilerinin satısı için belirledigi fiyatın yüksek olduğunu düşünüyorum fiyatların biraz daha dusurulmesini talep ediyoruz.Vatandaslarımızın cogunun basvurudan haberdar olamıyor maliye bakanlığının muhtarlar aracıgı ile halkı haberdar etmesi gerekmez mi??

Misafir Avatar
salih tas 2 yıl önce

sn buykkrim buyuk sehir blediye sinrlri icnde fakat merkeze 30 km bu tarim arzisini satisini albirmiyim saygilar

Misafir Avatar
Mehmet 2 yıl önce

2b suresini kacirdik lutfen bir sans daha verilsin.

Misafir Avatar
İbrahim baydur 2 yıl önce

Herkesin tarlası var yetkilileri bizi de düşünü arazisi olmayanlara arz ederim

Misafir Avatar
behiye AKSOY 2 yıl önce

sayin bakaninim; türkiye genelinde toplulaştırmadan dolayı başvuru yapamadık.çunku toplulaştıma süreci 4 yıl sürdü.sürenin uzatılaması bu süreye denk gelen tüm madurlara bir şans verilmesini rica ederiz.

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2016 2017...
Milyonlarca üniversite öğrencisi bu sorunun yanıtını arıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Öğrencilerin...

Haberi Oku