Tarihsel:
Taşeron İşçilere Kadro Sınavı Yapılacak Şartı belli Oldu - Tokat

Taşeron İşçilere Kadro Sınavı ile geçiş olacak.Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel, kamuda "özel sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek. Konuya ilişkin tasarı, 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderilecek.

Bu kapsamda istihdam edileceklerin pozisyonu, çalışma koşulları, mali ve sosyal hakları ile yükümlülüklerine ilişkin düzenleme hazırlanıyor.

Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar bu kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Taşeron işçilerin kamuda istihdamında ayrıntılar belli oldu

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel, Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

Bu kişilerde, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak.

Başbakan Davutoğlu'ndan taşeron işçilere müjde

Sınav yapılacak

Taşeronlar kamuda "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda istihdam edilecek ve 3'er yıllık sözleşme yapılacak.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanımını ölçmeye yönelik sınav yapılacak.

Söz konusu personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek.

Bu personel şu andaki ücreti üzerinden maaş alacak ve hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorsa aynı işi yapmaya devam edecek.

Mali haklar toplu sözleşmeyle belirlenecek

Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Seval Ocak Adıyaman

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Asil isci devlete ama temizlikci yalani 2 yıl önce

Su tesiati kaynakci elk ci olarak calisiyoruz belgede var kpss var ama adin temizlik bu nasil adalettt

Misafir Avatar
ben 2 yıl önce

benile çalışanb kadro elemanla ayını muameleyı göremk isitoruz bizi ayır etmeyın

Misafir Avatar
asi kurt 2 yıl önce

Şimdi benim anlamadigim benle ayni isi yapan kadrolu benim iki katim maas alicak her haktan yararlanicak ben ayni maasi alicam onu ustune 3yila bir sozlesme yenilicem ve o 3 yil sonra beni bi bahaneyle isten cikaracaklar kendi adamlarini alicaklar sonra buna kadro dicekler guzelmis valla laf kalabaligindan baska birsey degil milletin umuduyla oynuyorlar resmen

Misafir Avatar
köle 2 yıl önce @asi kurt

çok güzel bir kadro vermişsiniz yazıklar olsun size

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
kazim 2 yıl önce

sınavı G ecemezsek nolacak yine özel sozlesmeli personel olarak çalışmaya devam mi edeceğiz devlete bağlı

Misafir Avatar
Burak 2 yıl önce

Taserona kadro mu gulermisin aglarmisin kadroya bak ne kadrosu be sinava tabi tutmayi anladikta sozlesme nedir bide cok kisi isinden olucak issizligi nasil onleyebilceksiniz acaba bizim milletimiz harbi keriz bende dahil ya amma inandik bunlara durmak yok yola devam hedef 2023 cehennemin dibi

Misafir Avatar
Yokartık 2 yıl önce

Kadro diyorsunuz sözleşmeye dönüyor kamuya iat olacaksınız diyorsunuz aynı maaş veriyorsun.bu taşörene büyük bir darbe oldu

Misafir Avatar
dilerim ki 2 yıl önce @Yokartık

kpss mağdurları adı altında yapılan eleştirileri hafifletmek için bu sistem geliştirlmi diye düşünüyorum onuçta onlarda çoğunlukta ve seçmen uygulamalara bakın mevsimlik işçi geçici işçi 4/b li sözleşmeli v.s. bir gün gelir hem kadrolu hem de eşit şartlarda olur nasipse gelirrr nasip olacak günü tayin edene önemlidir.

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
tarık tekin 2 yıl önce

siz önce puanla çalışanları yerleştirin anarşisti hırsızı terörü vatan haini yetişmesin diye biz kuran kursu hocaları 670 tl ye çalışıyoruz fakat bize sahipçıkan yok acaba bu 700 bin taşeron işçisinin arasına kimleri dahil ettiniz amaAllahaşükür bizimsafımız belli biz insan yetiştiriyoruz biz sesiz yığınların sesini duymadınız

Üniversiteler ne zaman açılıyor? 2016 2017...
Milyonlarca üniversite öğrencisi bu sorunun yanıtını arıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak? Öğrencilerin...

Haberi Oku