Teknoloji:
200 Bin Taşeron İşçiye Kadro Verilecek Peki Kimlere - Trabzonun ilçeleri

Asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kamuya alacağımızı açıklamıştık. Bu çalışmaları tamamladık. Bu kişileri kamuya alacağız" dedi. Başbakan, "Yardımcı işlerde çalışanları da kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Bu kişiler aynı yerde çalışmaya devam edecekler" diye devam etti.

Davutoğlu, "Taşeron işçilerimizle kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Seçim vaatlerimizde asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı söylemiştik. Çalışmalar asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlısı olsun. Vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de hükümet olarak kamuya almaya kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun dışarıda kalan hiçbir taşeron işçi kalmayacak inşallah." açıklamalarında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 64. Hükümet'in Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan 3 aylık vaatlerin tümü 90 günlük süre içerisinde tamamlandı.

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlığında çalışmalarını yürüten Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu, vaatlerin belirlenen süre içerisinde yerine getirilmesini sağladı. Buna göre 29'u "ekonomik ve sosyal politikalar", 10'u "gençlik", 5'i "tarım" alanında olmak üzere 44 vaat 90 günde hayata geçirildi.

Şubatta 30 bin öğretmen atandı

Eğitime yönelik vaatlerden 30 bin öğretmenin atanması 10 Şubat 2016 itibarıyla gerçekleştirildi.

Gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek imkanı getirildi. Öte yandan iş kuran gençlere 3 yıl gelir vergisi muafiyeti tanındı.

Doğum yapan çalışan kadına yeni imkanlar

Hükümetin çalışan kadınlara doğum yapmaları halinde sunacağı imkanlar da yasalaştı.

Buna göre, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelere memuriyet kıdeminde değerlendirilme imkanı getirildi. Doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkıyla çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli kısmi ücretli çalışma hakkı tanındı.

Asgari ücret 1300 lira

Hükümetin vaatleri arasında yer alan asgari ücretin net 1300 liraya yükseltilmesi bu yıl itibarıyla hayata geçirildi.

Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılda 1200 lira verildi. SSK ve Bağ-Kur kapsamında emekli olanlara yönelik düzenlemeden yaklaşık 9,5 milyon emekli, dul ve yetim yararlandı.

Esnafa 30 bin lira faizsiz kredi

Hükümetin reel ekonomiye yönelik vaatleri de 90 günlük süre zarfında hayata geçirildi. KOSGEB'den hibe desteği almayan esnaf ve sanatkarların makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 16 Aralık 2015-31 Aralık 2016 tarihleri arasında 30 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanarak, sıfır faizli kredi imkanı getirildi.

Tarıma yönelik vaatler de "tamam"

Hükümetin tarıma ilişkin vaatlerinden ilki, yemde ve gübredeki KDV'nin kaldırılması oldu. Seracılık yapan çiftçilere 16 Aralık 2015 - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilme imkanı sunuldu.

Taşerona Kadro Şartları Açıklandı Haberi İçin Tıkla

Konut hesabına 15 bin liraya kadar devlet katkısı

Konut sahibi olmayan Türk vatandaşlarına yurt içinde satın alacakları ilk ve tek konut için mevduat veya katılım bankalarının yurt içi şubelerinde TL cinsinden konut hesabı açmaları, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları ve konutu satın almalarını müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirasını geçmeyecek tutarda devlet katkısı ödenecek.

Gençlere ve yoksul ailelere ücretsiz internet erişimi ile göçer ve yarı göçerlerin çocuklarının okullaşmasına yönelik düzenlemeler de tamamlandı.

Seval Ocak Adıyaman

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Asil isci devlete ama temizlikci yalani 2 yıl önce

Elk su kaynak isleri yap adin temizlik olsunn yazik onca insana

Misafir Avatar
Sulama birlikleri 2 yıl önce

Arkadaşlar sulama birlik personelinde kadro varmı bilen varmi

Misafir Avatar
HANİFİ 2 yıl önce

15 yildan beri okuldayim basbakanim bizede kadro verin

Misafir Avatar
kadir 2 yıl önce

Köy korucularina kodro verilmeli onlarin hakidir cunku morele ihtiyaclari var

Misafir Avatar
yusuf 2 yıl önce

En güzel haklar polis asker köy korusuna versinler cunku onlar hak ediyiyor korucuya kadro verilsin polis asker özlük haki iylestirilsin

Misafir Avatar
mehmet 2 yıl önce

Köy korucularina kadro verilsin en riskli is onlarin sigrtalari bile yok kele koltukta kadro onlarin haki bunlarin icinde

Misafir Avatar
Damla 2 yıl önce

Şeçim zamani yine gelecek temizlikçiler hiç üzülmessin

Misafir Avatar
felemez salar 2 yıl önce

yaklaşık 6 yıldır temizlik personeli olarak D sınıfı iki hekimlik AİLE HEKİMLİGİNDE asgari öcretin altında çalışıyorum neden asgari öcretin tamamı verilmiyo bize ve kadro hakkı varmı bize sigortamızı da bi özel şirket yatırıyo

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku