Teknoloji:
2016 KYK Kredi Burs Miktarı Ne Kadar Olacak - Trabzonun ilçeleri

Seçim öncesi yazımızda 'vaatleri dinledik icraata bakıyoruz' demiştim. İcraatı yapabilecek olan, vaatleri toplumda karşılık bulan parti kazanacaktı nitekim öyle oldu. AK Parti hesaplanmış, toplumun her kesimine dokunan vaatleri ile yüzde 49.5 oy alıp tek başına iktidar oldu. Vaatler ve özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Malatya'da eklediği 10 müjde toplumun hemen her kesiminde gelirleri artıracak türden. Emekli maaşı zammı da dahil. Kısaca bakalım..

2016 KYK Bursu ne kadar olacak?: Üniversite öğrencilerinin 330 lira olan bursları yılbaşından itibaren 400 liraya çıkarılacak.

ASKERLER VE ASKERİ ÖĞRENCİLER: Er ve erbaşların harçlığı 3 katına çıkarılacak. 30 lira olan harçlık 100 liraya yükselecek. Askeri öğrenciler de 450 liraya varan harçlık alacak.

2016 EMEKLİ MAAŞLARI ZAMMI NE KADAR OLACAK: Sayıları 8.9 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına ekstra 100 lira zam yapılacak. Emekliler yıllık bin 200 lira ek gelire kavuşmuş olacak. Bu zamdan daha önce yararlanan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de yeni artış yansıtılacak. Onların yıllık artışı 2 bin 400 lirayı bulacak. Emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Böylece çalışan emeklilerin geliri artacak. Ayrıca toplu sözleşme zammı alacak memur emeklilerine ve tüm emeklilere, Ocak'ta enflasyon farkı da verilecek.

İŞÇİLER: Asgari ücretin 1.300 lira net olarak belirlenmesiyle milyonlarca işçinin maaşı artacak. Asgari ücret toplantısı önümüzdeki ay yapılacak. Hatta çok tehlikeli işlerde çalışanlar bu rakamı da geçecek.

2016 İşsizlik Maaşları ne kadar olacak zammı oranı: İşsizlik maaşının yeni asgari ücretle birlikte artacağını da 17 Ekim'de bu köşeden yazıp hesabını yapmıştık. İşsizlik maaşı brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Böylece artacak asgari ücret işsizlik maaşlarını da yukarı çekecek. En yüksek rakam 1.314 lirayı bulacak.

POLİSLER: Beklenen ek gösterge artışı olacak. Mevcut maaşlar artarken emekli ücreti ve ikramiyeler yükselecek. Polislere ayrıca 580 lirayı bulan yüzde 25'lik emniyet hizmet tazminat zammı da gelecek. Ek gösterge artışı uzman erbaşlar için de geçerli olacak.

MUHTARLAR: Muhtarların 950 lira olan maaşları bin 300 liraya çıkarılıp yeni asgari ücretle eşitlenecek.

DAHA AZ PARA ÖDEYİN

Doğum,askerlik gibi borçlanma yapacaklar için kritik bir dönemdeyiz. Asgari ücret her aralık ayında artırılıyor ve ocaktan itibaren devreye giriyor. Üstelik bu yıl 1.300 lira olacak. Borçlanmalar brüt asgari ücrete göre belirleniyor. Ocak ayından önce bu tür borçlanmalarınızı (gün satın alma) yaparsanız ödeme şimdiki brüt asgari ücret (1.273,5 TL) üzerinden olacak. Ocaktan sonra daha fazla para ödememek için elinizi çabuk tutun.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku