Teknoloji:
E Devlet Giriş Yurda Giriş Çıkış Sorgulama Belge Öğren - Çarşıbaşı

E-Devlet kapısına yeni bir hizmet daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde sisteme dahil olan "Yurda Giriş- Çıkış Belge Sorgulama" işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü' ne ait online hizmetler bölümünde yerini aldı. Bundan böyle Türkiye' ye giriş ve çıkış yapan yolcular tarafından talep edilen giriş - çıkış kayıtlarının, E-Devlet kapısı üzerinden verilmesi mümkün hale gelmiş oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü' nden yapılan açıklamada, "Türk vatandaşları ve ülkemizde ikametli olup 99 ile başlayan geçici T.C. Kimlik Kartı sahibi yabancılar, Türkiye' ye giriş ve Türkiye' den çıkış bilgilerine e-Devlet Kapısı üzerinden erişim sağlayabilecek." bilgisi verildi.

E-Devlet Kapısı sistemine dahil olabilmek için öncelikle şifre işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Şifrelerinizi en yakın PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında nüfus kağıdınızı göstererek yetkililerden teslim alabiliyorsunuz.  E-Devlet sistemine  kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekecektir.  Sisteme giriş yapabilmek şifre işlemlerini tamamlamanız şarttır.

Sistem üzerinden oluşturabildikleri barkodlu giriş-çıkış belgesine, T.C. Kimlik Numarası, ad-soyad, doğum yılı, pasaport numarası, Türkiye'den çıkış - Türkiye'ye giriş aralığı bilgileri sisteme girilerek belgelere ulaşılabilecek. E-Devlet Kapısı üzerinden e-devlet şifresi, e-imza, mobil imza veya yeni giriş yöntemi olan internet bankacılığı şifreleriyle ulaşılabilecek.

BELGE SORGULATMA

Belge almak isteyenler,  bir gün yani 24 saat içerisinde en fazla 3 adet belge oluşturulabilecek bu yüzden evrak işlemlerini buna göre düzenlemeleri gerekecektir. Oluşturulan belgenin yazıcı dökümünü istediğiniz kadar alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için de kullanılabilecek.

Oluşturacağınız durum belgesi ile belge üzerinde yer alan "Barkod Numarası" ve "T.C. Kimlik Numarası" paylaştığınız kurum,  kuruluş veya kişiler tarafından "Yurda Giriş - Çıkış Belge Doğrulama" hizmeti ile bilgileri görüntüleyerek kontrol edebilecek.

Hizmeti kullanarak alacağınız Yurda Giriş - Çıkış Belgesi, oluşturulduğu tarihten itibaren 1 ay boyunca geçerli sayılacak. Oluşturulan Yurda Giriş - Çıkış Belgesi ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda bulunduğunuz yerin İl / İlçe Emniyet Müdürlüğüne gidip müracaat edebilir ve işlemleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa Demir 4 yıl önce

Borcum soruyorum

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku