Teknoloji:
Facebook Virüs Temizleme 2016 Nasıl Silinir - Çaykara

Facebook Virüs Temizleme 2016 Face virüsü Nasıl Silinir Comoda'dan yapılan açıklamaya göre Facebook kullanıcıları hack tehdidi ile karşı karşıya, daha önce sahte mesajlarla Whatsapp'a saldıran siber suçlular şimdi ise aynı taktiği Facebook için uygulamaya başladı. Siber saldırganlar; rastgele kişilere kötü amaçlı yazılımı yaymak için Facebook içeriği gibi görünen sahte elektronik mesajlar gönderiyor. Facebook hesaplarına gelen bu mesajlar tıklandığında kötü amaçlı yazılım bilgisayarlara ya da telefonlara bulaşıyor.

Gelen mesajlar "Bir ses kaydı gönderildi", "Sesli bir hatırlatmanız var", "Sesli bir bildirim aldınız" şekillerinde olabiliyor. Eğer mesaja tıklanır ve indirilen dosya çalıştırılırsa kötü amaçlı yazılım bilgisayara ve ya telefona yayılıyor.

Son dönemde yayılan Facebook virüsleri oldukça tehlikelidir. Sadece duvarınıza sizden izinsiz bir şeyler paylaşmaz. Ayrıca bilgisayarınıza Trojan yani truva adı denilen bir program yükleyerek, şifre, kredi kartı bilgisi gibi hassas bilgileri çalarlar. Ayrıca başkalarının bilgisayarınıza uzaktan girmesini, bilgisayarınızı tamamen kontrol edebilmelerine olanak sağlarlar.

Ayrıca hiç tanımadığınız kişileri takip etmeye ve bilmediğiniz sayfaları takip beğenmeye başlarsınız.

Facebook kullanıcı adımı ve şifremi başkasına vererek virüsden kurtulabilir miyim?

Hayır. Virüs Facebook hesabınıza değil bilgiayarınıza bulaşır. Hangi bilgisayarı kullanıyorsanız, hangi bilgisayarda virüs ile karşılaştıysanız o bilgisayarın virüslerden temizlenmesi lazım. Bu sebepten parolanızı başkaları ile paylaşmayın.

Google Chrome'u silmek Facebook virüsünü temizler mi?

Hayır. Google Chrome'u silmek ve başka bir tarayıcı kullanmak "Pisliği halının altına süpürmek" gibidir. Virüs hala bilgisayarınızdadır ama kendini belli etmiyordur. Chrome'u silmek Facebook'ta sizin adınıza yapılan paylaşımları durdurur ama hâlâ şifrelerinizin çalınma tehdidi devam eder.

Facebook'a cep telefonu veya tabletten giriyorum. Virüsü nasıl temizleyeceğim?

Virüs cep telefonunuza veya tabletinize bulaşmaz. Eğer sizin adınıza paylaşımlar yapılıyor ve sadece cep telefonundan Facebook'a giriyorsanız bu Facebook altında çalışan bir uygulamadır. Bunun ile ilgili çözümü aşağıda bulabilirsiniz.

Şuanda yaygın olarak karşılaşılan iki tür Facebook virüsü mevcut.

  1. Uygulama olarak Facebook altında çalışan uygulamalar.
  2. Chrome tarayıcısına kendini ekleyen ve bir Truva atı içeren çok daha tehlikeli olan virüsler

İlk virüs türünde, Facebook hesabınızda gezinirken arkadaşlarınızın paylaştıkları bazı zararlı kod içeren linkleri tıkladığınızda,  farkında olmadan Facebook altında çalışan uygulamalara sizin adınıza paylaşımda bulunmaları için yetkiler verirsiniz. Bu uygulamalardan kötü niyetli olanlar sizin adınıza paylaşımlarda bulunur. Bu teknik olarak bir virüs değildir.

İkinci virüs türünde, yine arkadaşınızın paylaştığı bir linke tıkalrsınız. Bu link sizi farkında olmadan Facebook dışında bir siteye yönlendirir. Bu site üzerinden adı Videom.Exe, BenimVideom.Exe, Chromadobe.x86_64.exe  gibi çalıştırılabilir fakat video görünümüne sahip virüsli bir dosya indirirsiniz.

Örneğin "Facebook profilinize kim baktı?", "Sizi engelleyenleri görün", "Yetenek sizsiniz'e katılın", "Senin için vu videoyu hazırladım","İzleyin günlerdir ugraş veriyorum"  gibi çarpıcı başlıklar halinde paylaşılan pek çok link zararlı kodlar barındırır ve sizden farkında olmadan yetki alarak paylaşımlarda bulunurlar.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku