Teknoloji:
Hastane Randevu Alma MHRS Alo 182 Online İnternetten Yarın İçin - Akçaabat

MHRS randevu alma internet üzierinden online tarafından oluşturulan online sağlık hizmeti kapsamında 7 / 24 her branştan hizmet verebilecek 300'ün üzerinde uzman doktor ile anında bağlantı kurulabilecek. Cep telefonları, tablet ya da bilgisayardan yüz yüze muayene ve rapor yanıtlamak artık mümkün.

Ev, iş yeri, tatil yada yurt dışı konforunu bozmadan psikoterapi alınabiliyor hatta dermatolog ve plastik cerrahlar ile görüşülebiliyor.

2 yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olan online hastane sistemi eksiksiz bir hizmet sunmayı hedefliyor. Cep telefonunuza indirilen doctorturkey applikasyonu ile de doktorlarla yüzyüze görüşmek, soru sormak, hastalığınızla ilgili resim çekim paylaşmak mümkün.

Türkiye' de sağlık turizmini başlatan ve son 10 yılda 300 bin hastanın yanı sıra 200 milyon Euro gelir kaynağı oluşturan ekip tarafından hayata geçirilen online hastane hizmeti ile komşu ülkelerdeki 500 milyon nüfusa ulaşmak ve güvenilir sağlık hizmeti sunmak için ar-ge çalışmalarına devam ediyor.

MHRS hastane randevu alma 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Mustafa Arslan, Yatırım İzleme Müdürü Nurettin Yıldız, İzmir AFAD Müdürü Faruk Üner ve teknik ekip eşliğinde ziyaret eden Vali Toprak, 2016 yılında hizmete girecek merkez hakkında bilgi aldı.

Toprak, ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki çalışma kapsamında 110 İtfaiye, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma, 177 Orman, 158 Sahil Güvenlik ve 122 AKUT gibi tüm acil çağrılarının 112 numarası ile tek bir merkezden karşılanacağını hatırlattı.

Acil durumda sevk ile koordinasyonunun sağlanması için her ilde fiziki ve teknik donanımı en üst seviyede olan bir merkezin gerçekleştirildiğini belirten Vali Toprak, bu sayede çağrı hizmetlerinin ülke genelinde etkin ve verimli bir şekilde sunulacağını, ilgili kuruluşların iletişim ve işbirliğinin en üst seviyeye çıkarılacağını vurguladı.

2011 yılından bu yana Hastane Randevu Merkezi bütün Türkiye'ye hizmet veriyor. MHRS ALO 182 hattını arayarak veya Sağlık Bakanlığı'nın hastanerandevu.gov.tr internet adresi üzerinden rahatlıkla randevu alınabilir

Randevu Alırken Bilinmesi Gereken Temel Kurallar

Her aramada en fazla 4 randevu alınabilir.

En erken 1 gün sonrasına randevu alınabilir.

Randevu alınan saatin en az 80 dakika öncesinde randevu iptali yapılıp, başka tarihe tekrar randevu alınabilir.

Sağlık Kurumu'nun bir polikliniğinden aynı gün içinde en fazla bir defa randevu alınabilir.

Bir günde bir sağlık kurumunun farklı polikliniğinden alınmak şartıyla en fazla 2 randevu alınabilir.

Randevular Mobil Cihazdan da Alınabiliyor

Sağlık Bakanlığı randevu alımını hızlı ve kolay hale getirmek için MHRS Mobil adı altında Mobil uygulama geliştirdi. MHRS Mobil IOS, Android, Blackberry işletim sistemine sahip mobil cihazların uygulama marketlerinden indirilebilir.

Randevu alımında kullanılan ALO182 çağrı merkezi, www.hastanerandevu.gov.tr internet adresi ve mobil cihaz uygulamalarına ek olarak hastanelerde görevlendirilen personel yardımı ile vatandaşlar hastaneden ayrılmadan özellikle kontrol ve konsültasyon randevularını alabileceklerdir.

'182 Hastane Randevu Merkezi'ni hattını arayan vatandaşlar, her arama için 4 lira telefon ücreti ödüyor. Bununla birlikte, birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalandığında 3 lira, kamu hastanelerinde 5 lira ve özel hastanelere gittiğinde 12 lira muayene parası alınıyor. Tüm bu kesintiler, hasta eczaneye ilacını almaya gittiğinde karşısına çıkıyor, ödemediği takdirde ilacını alamıyor. Hasta, çeşitli sebeplerle randevusuna gidemediğinde de aynı ücreti ödemek zorunda.

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Kubilay Aydın, hastaların rezervasyon yaptırıp muayeneye gidemediği takdirde de parayı ödediğini söyledi. Bu paranın alınıp alınmayacağının sorgulanması gerektiğini ifade eden Aydın, uygulamanın doğru olduğunu savundu.

AYDIN: VATANDAŞA ANLATMAKTA ZORLANIYORUZ

Türkiye'de 75 milyon insanın, 115 milyon acil servis müracaatı yaptığına dikkat çeken Aydın, şöyle konuştu: "Dünyada bunu ortalaması onda birdir. Yani bizim 75 milyona göre 7,5 milyon acilimizin olması lazım. Hastalarımız sağlık hizmetlerini dikkatli kullanmıyor. Eğer rezervasyonların belli bir bedeli olmasa orada farklı mağduriyetler yaşanacak. Hekimin 30 hasta muayene rezervi varsa onların en az 10 tanesi randevu alıp gitmeyecek. Bu şu demek, en az 30 hasta mağdur olacaktır. Bu mağduriyeti hastalar birbirlerine yaşatıyor. Dolayısıyla bu bedelin alınıp alınmayacağı sorgulanmalı ama sorgulanacaksa önce hasta kendi tutumunu sorgulamalı. Çünkü oraya rezervasyon yaptırmışsa, gidecek bir hastanın yerini işgal etmiştir." Ücretin eczacılar tarafından devlet adına tahsil edilmesi nedeniyle eczacıların zor anlar yaşadığını dile getiren Aydın, "Burada işin bizim açımızdan sıkıntılı tarafı büyük. Hastadan bu parayı almak zorunda kalan biz oluyoruz. Bunu da hastaya açıklamak zorunda kalıyoruz ve zorlanıyoruz." diye konuştu.

HASTANE RANDEVU NASIL ALINIYOR

ALO 182 arandığında çağrıyı karşılayan operatöre hastanın kimlik numarası verilir. Randevu talep edilen hastane, poliklinik ve varsa hekim tercihleri operatöre bildirilir. Operatör uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa bildirir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır. ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından ücretlidir.

- "Vakit kaybı olmayacak"

Toprak, Türkiye'de 12 ilde 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi'nin hayata geçtiğini, İzmir'deki binanın ihalesinin de 2014 yılında gerçekleştirildiğine değinerek, şu bilgileri verdi:

"İhalede 360 gün süre verilmişti ve süre aşağı yukarı nihayetlenmek üzere. Fiziki olarak çok da güzel bir bina olmuş. Eksiklikleri de hemen hızlı bir şekilde giderilecek ve daha sonra geçici kabul sağlanacak. Tüm çağrı numaraları birleştirilecek ve buradan yönetilecek. Her kurumun burada ilgili temsilcileri de olacak. Vakit kaybı olmaksızın yanlış gelen çağrılar da burada ayıklanacak, kurumlar bir an önce olaya müdahil olacak. Dolayısıyla insan israfından kaynak israfından kurtulacağız ve her şeyden öte gelen acil çağrılarının zamanında ulaşılmasına da imkan sağlanmış olacak."

Projenin uluslararası standartlara uyduğuna işaret eden Toprak, inşaatın hemen ardından İçişleri Bakanlığı İller Genel Müdürlüğünün yazılım ve donanım ihalesinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Binadan kentteki MOBESE kameralarının 24 saat esasıyla izleneceğini de aktaran Mustafa Toprak, 2016 yılında İzmir'in de dahil olduğu 15 ilde projenin hayata geçirileceğini kaydetti.

- Sistemin amacı

MHRS Alo 182 randevu alma Acil çağrı merkezinde sağlık, itfaiye, jandarma, polis, Sahil Güvenlik, Orman, AFAD birimleri yer alacak, çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonu aynı salon içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilecek.

Sistem kapsamında acil durumlarda vatandaşların tek numarayı araması, tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmaları sağlanacak.

Ayrıca, sabit hatlardan gelen çağrılarda kişinin adres ve konum bilgisi Türk Telekom AŞ tarafından merkezlere iletilecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ismail bildik 2 yıl önce

Beyin cerahi

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku