Teknoloji:
HGS Bakiye Yükleme ve Geçiş İhlali Ceza Sorgulama - Turhal

 Gişe üzerindeki bir okuyucu araç camına yapıştırılan okunabilir HGS etiketini otomatik olarak algılar. Geçiş ücreti etiket için tutulan bakiyeden düşürülerek tahsil edilir.

HGS etiketi ya da kartınızdaki kalan bakiyeyi görmek ve hangi gişelerden ne zaman geçtiğinizi listeli olarak öğrenmek için önce PTT'nin hgsmusteri.ptt.gov.tr adresindeki HGS müşteri hizmetlerine üyelik girişi yapmanız gerekiyor.

"Üye Olun" linkini tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfada TC Kimlik Numaranız, e-posta adresiniz ve 2 defa şifrenizi girmeniz istenecek. Buradaki TC kimlik numaranızın aracınıza HGS alırken kullandığınız TC kimlik numarasıyla aynı olması gerekiyor. Eğer şirket adına alınmış bir HGS varsa, kayıt aşamasında firmanın vergi numarasını girmelisiniz.

HGS kalan bakiye nasıl öğrenilir sorgulanır?

Bilgilerinizi yazdıktan sonra e-posta adresinize üyelik onayı mailinizi aktive etmenizi isteyen bir mail gelecek. HGS müşteri hizmetleri hesabınızı aktive ettikten sonra HGS müşteri hizmetlerine üyeliğinizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Artık HGS borcunuzu ya da bakiyenizi sorgulayabilir, HGS geçişlerinizi internetten görebilirsiniz.

HGS Geçiş İhlali Ceza Sorgulama İçin Tıklayınız

PTT İle HGS Bakiye Yüklemek ve Sorgulama İçin Tıklayınız

HGS satın almanın bir başka yararı

HGS'ye kayıt yaptırırken sizden yani kaydı yapan kişiden mutlaka cep telefonu numarası da isteniyor. PTT'nin HGS sistemine üye olmanız durumunda, HGS etiketiniz, gişelerden geçerken okunmazsa bile cep telefonunuza sms olarak daha sonra yapılacak fotoğraflı incelemenin sonucu gönderiliyor ve o plakaya ait HGS bakiyesi geçiş ücreti kadar azaltılıyor. Hehrangi bir HGS cezalı geçiş işlemi uygulanmıyor.

HGS nasıl alınır?

HGS almak artık çok kolay ama sonrasını da düşünmeniz gerekli. HGS'nize kredi yüklemek için neredeyse tüm bankalar artık HGS etiketi ya da kartı veriyorlar. Etiketler cama yapıştırılıyor ama kartlar ise elde tutuluyor. Motosiklet kullanıcıları elde tutulan kartlara yönlendiriliyor.

Hala bir HGS sahibi değilseniz, yapacağınız şey araç ruhsatınızı, kimliğinizi ve minimum 35 TL'nizi alarak bir PTT şubesine gitmek. Yolda PTT nerden bulurum diyenlere de şunu belirtelim: Köprü ve otoyol gişelerinde PTT HGS kart /etiket satışı için şube açmış durumda.

Bu arada 35 TL'lik tutarın 30 TL'si bakiyenize eklenirken, 5 TL'si de etiket için ayrılıyor. Etiketinizi teslim aldıktan sonra aracınızın ön camında yukarı bir bölüme yapıştırın. Eğer camınızda güneş koruması varsa, korumanın olmadığı bir yer seçin. Aksi halde sistem tarafından etiketinizin okunmama tehlikesi doğar.

Bu noktada pcextra.com.tr olarak bir dip not eklememizde fayda var. Eğer araç çalıştığınız şirket üzerine kayıtlıysa önünüze iki seçenek konuyor. ya HGS'yi şirket adına alacaksınız ya da kendi adınıza. HGS şirket adına alınacak ise gerekli evrakları söyleyelim; Araç ruhsatı, kimlik ve şirketin imza sirküleri. Eğer şirket yetkilisi değilseniz, PTT şirket imza yetkilisi olan birinden adınıza düzenlenmiş vekalet istiyor. Yanınızda herhangi bir fotokopi götürmenize gerek yok. PTT görevlileri yalnızca evrakları görüyor ve kayıt altına alarak sisteme işliyor.

Şirket adına HGS kartı ya da etiketi alındığında vergi numarası ve cep telefonu isteniyor. Bu aşamada sisteme girilen cep telefonu o HGS etiketi için gerekli mesajların alınacağı telefon oluyor. Bir cep telefonuna birden fazla HGS hesabı işletebilirsiniz. HGS gişelerinden kaçak geçmeniz durumunda, sistem plaka fotoğrafını çekip, veri tabanında karşılaştırma yapıyor ve eğer o plakanın HGS hesabında bir sorun yoksa, sistem o plakaya ait cep telefonuna plaka bilgisi ile birlikte cezalı bir geçişin olmadığına ilişkin mesaj gönderiyor. Ayrıca HGS bakiyeniz azaldığında, sistem yine cep telefonunuza uyarı mesajı gönderiyor.

HGS etiket ve kartları artık hemen hemen tüm bankalarda var. HGS aldıktan sonra krediniz ya da HGS bakiyeniz azaldığında banka hesabınızdan ödenmesi işin en kolay yanı. PTT şubelerinden alırsanız, mutlaka fiziki bir şubeye gidip HGS numaranıza para yatırmanız gerektiğini unutmayın.

HGS'ye Abone Olmanın Avantajları Nelerdir?

Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmadığı için HGS ile geçiş yapabilirsiniz.
HGS otoyol ve köprü gişelerinde durma yapmadan geçiş yapmanızı sağlar.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Soner cubuk 2 yıl önce

Hoş

Üniversite Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl...
üniversite eğitiminize devam edemeyecek durumdaysanız kaydınızı sildirmenize gerek bulunmamakta bunun yerine...

Haberi Oku